Nyár és a baba – Kellő hőmérséklet
Nyár van, és egyszerű az öltöztetés
Vagy nem is annyira egyszerű? Hányszor látunk rövidnadrágos, trikós, papucsos szülőket, amint sarkköri ruhába öltözött babát tolnak a babakocsiban. Holott még az újszülötteket sem kell melegebben öltöztetni meleg időben, mint a felnőtteket. A pluszruha nemcsak felesleges, de veszélyes is lehet, és olyan nem kívánt következményekhez vezethet, mint az urticaria (csalánkütés), vagy szélsőséges esetekben a hőguta.
Mindenki úgy öltöztesse a babáját, ahogy önmaga is öltözik
Kivéve azokat, akiknek megbízhatatlan a belső hőszabályozásuk, vagyis melegük van, amikor mások fáznak, és fáznak, amikor mások hőgutát kapnak. Ha mi, felnőttek, jól érezzük magunkat rövidnadrágban és trikóban, a babánk is jól fogja érezni magát a megfelelő gyereköltözékben.
Ha izzadunk a melegítőben, a baba is izzadni fog
Ha felfut a hőmérő higanyszála, a gyereknek túlmelegedés ellen egy könnyű, laza, világos színű ruházat lesz a legkényelmesebb, fejére egy könnyű, lélegző sapkával, kalappal vagy fejkendővel. Az anyag legyen nedvszívó, hogy felvegye az izzadságot, de ha átnedvesedik a ruha, át kell öltöztetni a babát.
A vastag anyagból készült és az egész testet befedő babahordozó vagy -tartó általában nagyon meleg, ezért csak télen jó, nyáron viszont erősen megizzaszt, hiszen a magas külső hőmérséklethez nemcsak a szellőzetlenség járul hozzá, hanem a felnőtt testének melege is, így szegény kisgyerek valóságos hőkatlanba kerül.
Meleg időben a lakásban a baba éppúgy élvezi a légkondicionáló vagy a ventilátor hűtő hatását, mint a felnőttek, de néhány dologra vigyázni kell: a szoba hőmérséklete ne csökkenjen 22 °C alá, a hűtőberendezést és az elektromos vezetékeket ne érhesse el a baba, és a hűvös levegő ne fújjon rá közvetlenül. Meleg éjszakákon alváshoz elég egy pelenka, vagy ha megy a légkondicionáló, egy könnyű pizsama.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Napvédelem
- A Nap gyógyereje és gyógyhatása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Melegkiütés
A hintőporokat vagy krémeket kerüljük, mert ezek tovább gátolják a verejték eltávozását. Ha gennyesedés, fokozott duzzanat vagy pirosság jelentkezik, orvoshoz kell fordulni – ezek a tünetek gombás vagy bakteriális fertőzésre utalhatnak.
A hideg kéz vagy láb nem azt jelenti, hogy a baba fázik, de ha verejtékezik (ellenőrizzük a nyakát, a fejét és a hónalját), az túlmelegedésre utal.
Hőguta
A szülők többnyire a megfázástól féltik a kisgyereküket, az viszont sokszor nem tudatosul bennük, hogy a túlmelegedés éppolyan veszélyes lehet. Életük első évében a babák különösen érzékenyek a melegre, mivel hőszabályozó rendszerük még nem fejlődött ki teljesen, nem tudnak lehűlni, így a túlmelegedés komoly, esetleg halálos hőgutához vezethet.
Ennek tünetei hirtelen jelentkeznek. Figyelmeztető jel lehet a forró és száraz (ritkábban nedves) bőr, a nagyon magas láz, a hasmenés, az izgatottság vagy a letargia, a zavarodottság, a görcsök és az ájulás. Ha a babán ilyen tüneteket tapasztalunk, azonnal hívjunk mentőt!
Mint a legtöbb más egészségügyi vészhelyzetnél, a legjobb orvosság a megelőzés.
A hőgutát a következő módszerekkel előzhetjük meg:
- Soha, egyetlen percre se hagyjunk csecsemőt vagy kisgyereket parkoló kocsiban meleg vagy forró időben. (Ez egyébként időjárástól függetlenül is tilos!) Hiába vannak nyitva az ablakok, a belső hőmérséklet gyorsan és veszélyesen megemelkedhet. Ha az ablakok félig le vannak eresztve, a 35 °C-os külső hőmérséklet a kocsiban tizenöt perc alatt 40 °C-ra emelkedhet, ha zárva vannak, elérheti, sőt meghaladhatja az 50 °C-ot. Egy kisbaba nem él túl sokáig ilyen körülményeket.
- Ne bugyoláljuk a lázas babát takaróba vagy testmelegítőbe. A lázas gyereknek hűtésre van szüksége, nem felmelegítésre. Az izzasztás semmilyen időjárás esetén nem javasolt kezelési mód.
- Mindig gondoskodjunk arról, hogy a gyerek forró időben bőséges folyadékot kapjon.
A napozás veszélyei
Volt idő, amikor a nyári délután forró napja alatt órákig engedték játszani a gyerekeket, és ha lebarnultak, azt mondták rájuk: szép egészségesek, a szobában tartott, sápadt gyerekeket pedig penészvirágnak nevezték. A napsugarakat olyan jótékonynak hitték, mint a falusi levegőt.
Ma a napozást egyetlen orvos sem javasolja, sőt eltanácsolja tőle pácienseit
Ha túl sok időt töltünk védelem nélkül a napon, az bőrrákhoz (halálos melanómához), anyajegyekhez, idő előtti ráncosodáshoz és bőröregedéshez vezethet. Bár a lebarnulás egészségesnek tűnik, valójában a bőr sérülésének tünete, és annak megnyilvánulása, hogy ez az érzékeny szerv védekezik a további sérüléstől.
A túlzott mennyiségű napozás szorosan kapcsolódik a (napos éghajlaton sokkal gyakoribb) szemhályog kialakulásához, és tapasztalatok szerint csökkenti a testben a béta-karotint (amely feltehetőleg véd a rák ellen).
Aki még ettől sem látja sötéten a fényes napot, az gondoljon arra, hogy a napozás előidézhet vagy súlyosbíthat más betegségeket, például: herpesz és néhány más vírusos bőrbetegség; vitiligo (a bőrön megjelenő fehér vagy depigmentált foltok); PKU, fotoszenzitív ekcéma. Bizonyos antibiotikumokat vagy más orvosságot szedőknél súlyos mellékhatásokat okozhat. Legyen most elég ennyi a korábban általános csodaszerként kezelt napozás bűnlajstromából.
Régebben a napi rendszeres napozás létfontosságú volt a gyerekkori egészséges növekedéshez és fejlődéshez, mivel ez volt az erős csontok kialakulásához szükséges D-vitamin egyetlen forrása. Ma a csecsemőtápszereket, a tejet, a tejtermékeket ezzel a vitaminnal dúsítják, és azokban a kiegészítőkben is megtalálható, amit a csak szoptatott babák kapnak. A szülőknek tehát nem kell feláldozniuk gyerekük bőrének jövőjét, hogy biztosítsák a szükséges D-vitamin-mennyiséget.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.