Szoptatási tévhitek és igazságok
Mítosz: Nem szoptathat, akinek kis melle van, vagy lapos a mellbimbója.
A valóság: A külalak semmiben sem befolyásolja a tejtermelést vagy az anyai szervezet tej kiválasztó képességét. Minden méretű és alakú mell és mellbimbó megfelel az éhes csecsemőnek. Az ingerlésre nem merevedő, befelé forduló mellbimbók gyakran nem igényelnek semmilyen előkészületet ahhoz, hogy teljesen működőképesek legyenek.
Mítosz: A szoptatás sok bajjal jár.
A valóság: Soha többet nem lesz ilyen egyszerű a gyermek etetése (csak rá kell jönni a nyitjára). Az anyamell, a cumisüveggel ellentétben, akkor van készen, amikor a baba. Nem kell külön figyelni rá, hogy magunkkal vigyük, ha egy napot a vízparton akarunk tölteni, nem kell pelenkázótáskában hurcolni, és attól sem kell félni, hogy a meleg napon megromlik a tej.
Mítosz: A szoptatás helyhez köt.
A valóság: A szoptatás természetesen azoknak az anyáknak kényelmesebb, akik idejük többségét a gyermekükkel töltik. De ha arra van igényünk, hogy dolgozzunk, moziba menjünk, egész napos továbbképzésen vegyünk részt, akkor is csupán annyi erőfeszítést kell tennünk, hogy előre lefejjük és hűtőbe tesszük a tejet, illetve elkészítjük a tápszeres kiegészítést. Amikor pedig a baba elhagyja a ház négy falát, könnyebben mozog a szoptató anya, hiszen akárhová mennek, akármeddig maradnak, mindig elegendő táplálék áll a gyerek rendelkezésére.
Mítosz: A szoptatás tönkreteszi a mellet.
A valóság: A legtöbb ember nagy meglepetésére nem a szoptatás befolyásolja a mell alakját vagy méretét, hanem maga a terhesség. A terhesség során a mell felkészül a tejtermelésre, és ezek a változások sok esetben akkor is maradandónak bizonyulnak, ha a szoptatás nem következik be.
A mell megereszkedésének több oka is lehet: a terhesség alatti túlzott hízás, bizonyos öröklött tényezők, az életkor vagy a rossz alátámasztás (tilos melltartó nélkül járni!). Vagyis a mell alakváltozásáért kár a szoptatást okolni.
Mítosz: A szoptatás nem ment az első alkalommal, így máskor sem fog.
A valóság: Épp ellenkezőleg! A kutatások azt mutatják, hogy második alkalommal (még ha az első eset problémás volt is) valószínűleg több tej termelődik és egyszerűbb lesz a szoptatás. Az a régi mondás, hogy „gyakorlat teszi a mestert”, különösen igaz a szoptatásra.
Mítosz: A szoptatás kizárja az apát.
A valóság: Az az apa, aki szeretne részt venni szoptatással táplált csecsemőjének gondozásában, rengeteg lehetőséget talál. Ilyen, mondjuk, a fürdetés, a pelenkázás, a büfiztetés, a ringatás, a játék, a lefejt tejjel vagy kiegészítő tápszerrel etetés cumis-üvegből. Amikor pedig a baba megismerte a szilárd ételt, ugyanúgy ügyeskedhet a kiskanállal, mint az anya.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.