Szülés utáni sajgások, fájdalmak a nyakban és a hátban
„Amióta a kisfiam megszületett, rengeteget fáj a hátam, és a nyakam, a karom, a vállam is sajog.”
Kismamáknak nem kell konditerembe járniuk egy kis súlyemelés kedvéért – elég, ha naphosszat cipelgetik a gyarapodó gyereket és a degeszre tömött kismamatáskát. A teher azonban nemcsak az anyuka és apuka izmait fejleszti, megszenvedheti azt a nyakuk, karjuk, csuklójuk, ujjaik, válluk, hátuk is, főleg ha rosszul tartják. Sok babasúlyt fog még emelni, ameddig ön az első számú szállító- és ringatóeszköz.
Néhány módszer a sajgások csökkentésére:
- Fogyasztás. Ha még nem fogyott vissza a terhesség előtti súlyára, ideje megszabadulni a fölszedett kilóktól. A súlytöbblet fölöslegesen megterheli a hátat.
- Edzés. Tornásszon rendszeresen, különös tekintettel a hasizomzat (támaszt adnak a hátnak) és a karizmok fejlesztésére.
- Etetéshez helyezkedjen el kényelmesen. Húzza ki a hátát és támassza meg, ha a háttámla nem tartja az egész hátat, tegyen párnát maga mögé. Szükség szerint a karfára is tehet párnát, hogy megtámassza a karját, miközben a babát tartja és a szopást irányítja. És ne tegye keresztbe a lábát.
- Okosan emelni és hajolni. Érdemes jól csinálni, hiszen többet fog emelgetni (hogy fölvegye a babát és a kellékeit) és hajladozni (hogy összeszedje a padlón szétszórt játékokat), mint valaha. A babát úgy kell felemelni, hogy súlya inkább a kart és a lábat terhelje, ne pedig a hátat. Nem derékból kell lehajolni, hanem váll-széles terpeszben térdből.
- Okosan aludni. Lehetőleg kemény matracon aludjon; ha túl puha lenne, tegyen rá kemény ágybetétet. A középen besüllyedő matrac görbe tartáshoz vezet. Feküdjön hanyatt vagy fölhúzott térddel oldalt.
- Kerítsen valamilyen létrát/zsámolyt. Ha magasról kell levenni valamit, nyújtózkodás helyett álljon létrára vagy sámlira.
- A régi anyai tanács. Emlékezzen, hányszor mondogatta az édesanyja, hogy húzd ki magad, állj egyenesen! Legalább most fogadjon szót, amikor különösen fontos vigyázni a testtartására. Járás, ülés, fekvés közben húzza be a fenekét és a hasát (úgynevezett homorítás), és semmiképp ne húzza fel a vállát.
- Beállítás. Próbálja ki, kényelmesen kézre áll-e a gyerekkocsi, a bevásárlókocsi fogantyúja. Ha nem, igazíttassa meg, és ha rövid, szerezzen hozzá hosszabbítót.
- Váltogatás. Ha az egyik válla már kezd fájni a kismamatáskától, egy időre hordja a másik vállán vagy a hóna alatt, esetleg cserélje hátizsákra. A gyereket is felváltva hordja a karján, hogy ne csak az egyik oldalát terhelje. Ha éjszaka fáj a gyerek hasa, nem muszáj járkálni vele, az idő egy részében babahintában is lehet ringatni.
- Mózeskosár, kenguru használatával kímélje a karját, az utóbbit még könnyebb háton hordani.
- Melegítés. Izomláz, izomgörcs ellen jót tesz a fűthető párna vagy a meleg fürdő.
- Foglaljon helyet. Lehetőleg kerülje a hosszas ácsorgást. Ha állnia kell, egyik lábát támassza alacsony sámlira, hogy behajlíthassa a térdét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.