Betegségek és megelőzésük

A Lyme-kór tünetei és kezelése, megelőzése

Tünetek

A kullancs kicsi, de annál veszedelmesebb ízeltlábú. A Borrelia burgdorferi nevű baktériumot hordozó példány egyetlen csípése elég ahhoz, hogy előidézze a Lyme-kórt, annak minden szövődményével együtt.

A betegség az USA-ban 1991 óta bejelentésköteles, Magyarországon pedig1998 óta ám az azota eltelt rövjd idő ajatt az esetek száma Európában és Észak-Amerikában megkétszereződött. Ennek fő oka az lehet, hogy a klímaváltozás miatt a kullancsok elterjedési területe nő, így egyre több embert veszélyeztetnek. A korai Lyme-kór antibiotikumokkal könnyen gyógyítható, de ha kezeletlenül marad, a szívet, az ízületeket és az idegrendszert érintő súlyos komplikációk léphetnek föl. A kullan­csok ellen az alábbi módszerekkel védekezhetünk.

Tipp: a megfelelő, zárt öltözet 40%-os védelmet nyújt a Lyme-kór ellen.

Prevenció első körben

Beöltözve. Nem kell favágónak vagy erdésznek lenni, de még csak erdő­ben kirándulni sem, hogy Lyme-kórt kapjunk. Az ember a saját kertjé­ben vagy a háza körül sincs biztonságban, főleg, ha erdő, buja rét vagy legelő mellett lakik. A szabadban – akármilyen meleg van – mindig viseljünk hosszúnadrágot, szárát a zokniba tűrve, és hosszú ujjú, világos felsőt, amelyen a kullancs jól észrevehető. Ily módon a Lyme-kór (és a kullancs terjesztette egyéb betegségek) ellen 40 százalékos védettséget remélhetünk.

Jaj, kullancs!

Csak semmi pánik: a kullancsot hegyes csipesszel lehet a legjobban eltávolítani. Ragadjuk meg minél közelebb a bőr­höz, lehetőleg a fejénél, majd hirtelen rántással tépjük ki. Ne csavarintsuk, ne nyomkodjuk, ne kenjünk rá zsírt vagy olajat, ne próbáljuk benzinnel, acetonnal, égő cigarettával vagy parázsló gyufával jobb belátásra bírni. Ha kijött, fer­tőtlenítővel tisztítsuk meg a csípés helyét.

Ha a feje belesza­kadt a bőrbe, a fertőzés megelőzése érdekében attól is meg kell szabadulnunk: menjünk el a bőrgyógyászatra, mert az apró kullancsmaradványt csak ott tudják megfelelően eltávolítani. (Ha kétségeink vannak, hogy sikerült-e mara­déktalanul megszabadulnunk az élősködőtől, egy jól záródó skatulyában vagy fiolában vigyük el és mutassuk meg az eltávolított kullancsot az orvosnak.)

Riasztószerek. 20 százalékkal csökkenti a fertőzésveszélyt, ha kullancs­riasztó szert használunk. Legjobbak a DEET-tartalmú sprék, amelyek­kel be kell fújni szabadon lévő testfelületeinket. A 10 százalékos ható­anyagú spré körülbelül két órán át véd; azt követően újra be kell perme­teznünk magunkat.

Léteznek erősebb, tartósabb hatású, 30-35 százalékos DEET-sprék is, de ezeket a készítmé­nyeket ne használjuk a gyerekek érzé­keny bőrén. Fokozottan kullancsveszé­lyes területen ajánlatos a ruházatunkat (főleg a nadrágot és a zoknit) is beszór­ni, mégpedig permetrines rovarirtóval, amely több mosást kibír. Ez a vegyület azonban a bőrre ne kerüljön! A permet-rin és a DEET kombinációja tűnik a leghatékonyabb védekezésnek.

A bőr átvizsgálása. Aki erdő mellett la­kik, vagy sokat tartózkodik a szabadban, mindig vizsgálja át a teljes testfelületét, nem tapadt-e rá kullancs; ne feledkezzen meg a lábujjközökről, az ágyékról, az ülepről, a comb hátsó feléről, a hátról és a fejbőrről sem. Biztosabb az eredmény, ha a családtagok egymást vizsgálják át. Ha kullancsot találunk, ne essünk pánikba: ha a ránk tapadt élősködő baktériumhordozó is (korántsem mindegyik az), legalább huszonnégy óra, míg megfertőzi az embert. Ha ennyi időn belül megtaláljuk és eltávolítjuk, 96 százalék a valószínűsége, hogy nem fertőződtünk meg.

Jellemző tünetek. A kullancs vérszívása nyomán kicsi, vörös, kemény, viszkető göb keletkezik a bőrön, ez azonban még nem a fertőzés jele. Lyme-kór esetén az érintettek 70-80 százalékánál a csípés után néhány nappal vagy egy-három héttel – olykor csak egy hónap múltán – a szívás helye körül kerek, vörös, egyre terjedő, kiütésszerű folt keletkezik; növekedés közben a belseje, mint egy kokárda, kivilágosodik (erythema migrans).

A Lyme-kór kialakulását azonban nem mindig kísérik ilyen foltok. További korai tünetek: láz, hidegrázás, izom-, ízületi és fejfájás, nyakmerevség. Aki kullancscsípésen esett át, és Lyme-ra gyanakszik, haladéktalanul keresse fel orvosát. A betegséget vérvétellel igazolják, ezután első körben antibiotikumos kezelésre kell számítani. Klinikai adatok szerint a már egyetlen doxycycline hatóanyag-tartalmú antibio­tikum 200 mg-os adagjával 87 százalékos arányban csökkenthető a Lyme-kór súlyosbodásának veszélye, ha a szer a csípést követő három napon belül a szervezetbe kerül.

Ez a terápia kísérleti körülmények között a fertőzés megelőzésére is alkalmas. Jelenleg a szakemberek a hosszabb távú antibiotikum-kúrát javasolják arra az esetre, ha a kór­okozó netán mégis bejutott a szervezetbe. A kúra után három, illetve hat hónappal vérvétellel ajánlott ellenőrizni, hogy a fertőzés valóban megszűnt-e.

Prevenció második körben

Járt utat… Kiránduláskor az ösvény közepén haladjunk. Ne gázoljunk bele a növényzetbe, főleg magas fűbe vagy sűrű bozótosba ne, mert ott tanyázik a legtöbb kullancs (régebben azt mondták, hogy a kullancs mindig a fáról potyog ránk; igaz, hogy a faleveleken is üldögél jó né­hány, de a legtöbb az aljnövényzetben található).

A kert kullancsmentesítése. Aki közvetlenül erdő mellett lakik, vagy hosszú időt tölt ilyen környezetben, alakítson ki fakéregaprítékból, só­derből vagy murvából körülbelül 1 méter széles „pufferzónát” az erdő­szél és a kert határán. Ne hagyja magasra nőni a füvet, és szorgalmasan takarítson el minden növényi törmeléket (lehullott leveleket, elszáradt virágokat, fűnyesedéket stb.), mert a kullancs abban is szívesen megte­lepszik. Ha a kert vadban gazdag terület határán fekszik, ahonnan őzek látogatása várható, emeljünk vadkerítést, mert ezek az állatok tömegével hurcolják magukon a kullancsokat.

Összefoglalás

Oka. A Borrelia burgdorferi nevű baktérium, mely kullancs­csípéssel (a vért szívó kullancs nyálával) kerül a szervezetbe.

Figyelmeztető tünetek. Eleinte láz, fejfájás, kimerültség, influenzaszerű tünetek, körkörö­sen terjedő, jellegzetes bőrki­ütés; a kezeletlen fertőzés ráhú­zódhat a szívre, az ízületekre, az idegrendszerre, és szívritmusza­vart, reumatikus jellegű panaszo­kat, agyvelőgyulladást, arcideg­bénulást okozhat.

Új fejlemények. A doxycycline hatóanyag-tartalmú antibiotikum, melyet jelenleg a betegség korai fázisában adnak, egy napon ta­lán megelőzésre is alkalmazható lesz, valószínűleg lassan kioldó­dó hatóanyagot tartalmazó tapasz formájában.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.