A nagyothallás és süketség kezelése
Tünetek
Prevenció első körben
Magas vérnyomás, szívbetegség és cukorbaj megelőzése. Mindegyik oka lehet az idő előtt kialakuló nagyothallásnak, mert hatásukra romlik a belső fül vérellátása. A megelőzés módszereiről az egyes állapotok tárgyalásánál olvashatunk.
Kerttulajdonosok, figyelem!
Zenehallgatás halkabban. Aki fej- vagy fülhallgatón keresztül szokott zenét hallgatni, gyakran nem is veszi észre, milyen hangosan szól. Csak annyira tekerjük fel a hangerőt, amennyi a zene élvezetéhez feltétlenül szükséges, de a maximális hangerő felénél lehetőleg ne magasabbra. Ha a fülhallgatóból kihallatszik a zene, vagyis más is hallja, akkor már túl hangos; ezen a hangerőn fülhallgatón keresztül maximum öt percig, fejhallgatóval legfeljebb negyedóráig hallgassunk zenét. Ennél tovább tartó erős hanghatás halláskárosodáshoz vezethet. Mindez természetesen nemcsak a zenehallgatókra vonatkozik, hanem azokra is, akik fülhallgatóval tévéznek, rádióznak.
Füstmentesen. A dohányfüst mindent tönkretesz a szervezetben – a hallást is.
Ennek oka az, hogy a füst hatására a belső fül nem kap elég vért, tehát romlik az oxigénellátása, ami a hangot felfogó szőrsejtek pusztulásához vezet. Minél kevesebb a szőrsejt, annál kevesebb hangingerület jut el az agyba, tehát gyengül a hallás.
Több B-vitamint! Egyre több tudományos adat utal rá, hogy a B-vitamin-hiányban szenvedők körében sok a nagyothalló. Főleg a folsav és a B12 alacsony szintje veszélyes. Holland kutatók hétszázhuszonnyolc idős ember részvételével végeztek kísérletet. Két csoportra osztották az alanyokat: az egyik csoport három éven keresztül mindennap 800 µg folsavat, a másik placebót kapott.
A B-vitaminok hatására csökken a vérben az ereket károsító homo-cisztein szintje. Ha kevesebb van ebből a szervezetben képződő káros aminosavból, testszerte javul a vérellátás, így a belső fülben lévő szőrsejtek is több tápanyagot és friss oxigént kapnak. Ez fontos, hiszen tartósan fennálló, erős zajhatás akár 70 százalékkal csökkentheti a belső fülben lévő csiga vérellátását. A B-vitaminok legjobb élelmi forrásai a levélzöldségek, a hüvelyesek, a dúsított cereáliák, valamint a tenger gyümölcsei (főleg a kagylók).
Prevenció második körben
Rendszeres testmozgás. Egy kísérlet során tizenhét egészséges fiatalember két hónapon át heti két alkalommal félórát kerékpározott naponta, majd a sportolást követően erős zajoknak tették ki őket.
A szakemberek szerint arról lehet szó, hogy a rendszeresen sportolók szíve megerősödik. Az erős szív hatékonyabbá teszi a keringést (amit a testmozgás eleve javít), így több oxigéndús vér jut a belső fül érzékeny szőrsejtjeihez, amelyek így ellenállóbbá válnak a zaj okozta károsító hatásokkal szemben, illetve könnyebben regenerálódnak. A rendszeres túrázás, kocogás vagy tempós séta hasonlóan kedvező hatásfokkal védi a hallást.
A jótékony mangold. Ez a nálunk kevésbé ismert főzeléknövény 75 mg/100 g magnéziumot (Mg) tartalmaz, mely a kutatások szerint óvja a hallást. Egy kísérletben húsz férfit két csoportra osztottak: minden első alany tíz napon át naponta ivott 122 mg magnéziumot tartalmazó italt, minden második pedig placebót kapott. A tíz nap elteltével a hallósejtjeiket igencsak terhelő „fehér zajnak” tették ki őket.
Sok magnéziumot tartalmaz a paraj, a tökmag, az árpa, a búzakorpa, az étkezési búzacsíra és a zabkorpa is.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Fokozódó hallásromlás a két fülben – először a magas hangok (például telefoncsörgés) érzékelésének romlása vagy kiesése következik be; olyan érzés, mintha mások beszédében összefolynának a szavak; fülcsengés, szédülés.
Új fejlemények. A zaj azért is árthat a hallásnak, mert hatására szabad gyökök – veszélyes, instabil molekulák – keletkeznek, amelyek károsítják a szőrsejteket. Az antioxidánsok közömbösítik e molekulákat, de ha a fül tartósan erős zajhatásnak van kitéve, nem győzik erővel. Állatkísérletek szerint főleg két antioxidáns vegyület, az n-acetil-l-cisztein és az acetil-l-karnitin mérsékli eredményesen a szabad gyökök halláskárosító hatását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.