A Parkinson-kór fő tünetei
Miért eltérőek a tünetek?
Nem lepődünk meg azon, hogy barátainak különbözőek a tüneteik, mivel az egyének nagymértékben eltérnek egymástól. Általában azonban a Parkinson-kórnak három fő tünete van: a remegés (tremor), a lelassulás (bradykinesis, ejtsd: bradikinézis) és a merevség (rígor).
- A remegés egy szokásos korai tünet, gyakran főként az egyik oldalon, az egyik kézben vagy karon jelenik meg. A jellegzetes (nyugalmi) remegés akkor fordul elő, amikor a testrész pihen és/vagy megtámasztott. Ez a remegés gyakorta csökken, vagy eltűnik, amikor a testrészt használják. Néhány Parkinsonosnál látható remegés akkor is, amikor a végtagot adott testhelyzetben tartja, és/vagy épp használja (cselekvési remegés vagy intenciós tremor). A remegés elő is jöhet, meg el is tűnhet, és mindig észrevehetőbb, amikor a Parkinsonos személy nyugtalan, izgatott vagy stresszes. A Parkinsonosok körülbelül 70%-ának egyik első tünete a remegés.
- A mozgás lelassulása (bradykinesis) és a koordináció hiánya a Parkinson-kór másik tünete, s több gondot okoz az embereknek, mint a jobban ismert remegés. A feladatok teljesítése tovább tart, és több koordinációt igényel ahelyett, hogy automatikusan végeznék, gondolkodás nélkül. Nehéz a gombokat begombolni, fogat mosni vagy borotválkozni – a szokásos dolgok, melyeknél a probléma kiderül. A kézírásra is hatással lehet, egyre nehezebbé válhat, kisebbek lehetnek a betűk és kevésbé olvashatók (micrographia).
- Az izmok merevsége (rigiditás) a másik fő tünet. Lehet, hogy a kar nem lendül szabályosan, amikor az ember megy, és ez olyan jel, amit a szakemberek gyakran figyelmesen keresnek. A csoszogásra és a lassú járásra való hajlam általában előjön a Parkinsonosoknál, bár elesés ritkán fordul elő a korai időszakban. Az arckifejezés gyakran lesz kevésbé eleven (ez az úgynevezett „póker”, vagy mimikaszegény arc) és a beszéd lelassulhat, monotonabbá válhat, bár általában érthető marad. Egyéb tünet lehet a fáradtság, depresszió, kommunikációs nehézségek (többek között a beszéd- és arckifejezés) és egyensúlyi problémák.
Személyes kérdés
Hatással van-e érzelmeinkre a betegség?
A merev arckifejezés megfelelhet a Parkinson-kór egyik tünetének. A fent említett tünetek egyike az izmok merevsége, többek között az arcizmoké, ami „pókerarchoz”, vagy „kifejezés képtelen” archoz vezet. A kifejezés látszólagos hiánya a rokonaik és szeretteik számára nagyon lehangoló lehet, és maguknak a betegeknek is, mivel az, hogy képtelenek magukat kifejezni az arcukkal, olyan érzéshez vezethet, hogy félreértik vagy kirekesztik őket.
Talán bátoríthatja az édesapját arra, hogy többet beszélgessen arról, hogyan szokik hozzá az új helyzethez, s hogy pozitív dolognak tartja-e vagy sem a költözködését. Beszéd- és nyelvterapeuták (logopédusok) adhatnak tanácsot arra vonatkozóan, mi módon jussanak túl az arckifejezés problémáin.
Megváltoztathatja a kézírásunkat is?
Az írásra gyakran kihat a Parkinson-kór. Jellegzetesen kisebbek lesznek a betűk (micrographia, ejtsd: mikrográfia), s így valószínűleg a betegsége okolható a kézírása megváltozásáért. Más okai is vannak a kézírással kapcsolatos gondoknak, bár ezek ritkán okozzák azt, hogy kisebbek legyenek a betűk. Például, a reszkető írást inkább az esszenciális tremor (remegés) okozza, mint a Parkinson-kór.
Egy foglalkozásterapeuta tanácsokat tud adni arra vonatkozóan, hogy miként győzhetők le a kézírással kapcsolatos problémák.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogyan befolyásolja a Parkinson-kór a járást?
Mielőtt ténylegesen megválaszoljuk a kérdését, szeretnénk hangsúlyozni, hogy milyen fontos az, hogy próbálkozzon és folytassa továbbra is a sétát, különösképpen, ha annyira szereti. Aktívnak maradni mind mentálisan, mind fizikailag nagyon fontos módja a Parkinson-kór kezelésének. Ha valaki elkíséri a sétáin, vagy sétabotot használ, esetleg nagyobb magabiztosságot ad Önnek.
A legenyhébb mód, mellyel a Parkinson-kór befolyásolja a járást, a karlengés elvesztése az egyik vagy mindkét oldalon, s ami nem jár semmiféle komoly rossz hatással. Idővel a járás meglassulhat, a testtartás görnyedtté válhat, később a járás csoszogó, bizonytalan lesz. Előrehaladottabb állapotban sajátos nehézségek adódhatnak a kanyarodással, elindulással és megállással kapcsolatosan, vagy csak a küszöbön való átmenéskor.
A neurológus tanácsokkal tud szolgálni arra nézve, hogyan kell felülkerekedni a járás problémáin.
„Néha, amikor sétálok, hirtelen megállok, és úgy tűnik, a lábaim a földbe gyökereznek. Azt hiszem, ezt nevezik „lefagyásnak”. Mi okozza?”
Teljesen igaza van, ezt hívják lefagyásnak. E jelenség alapjául szolgáló mechanizmusok bonyolultak és a széles körű kutatás ellenére még mindig nem értjük. Szinte biztos, hogy a dopamin mellett egyéb vegyi anyagok is szerepet játszanak a kialakulásában.
A lefagyást néha nyugtalanító, barátságtalan vagy zsúfolt hely idézi elő. A küszöbön, illetve zárt helyeken történő átjutás is problémákat okozhat, de máskor váratlanul fordul elő.
Hogyan befolyásolja az egyensúlyunkat a kór?
Az egyensúly elvesztése és az elesés jellemző lehet a Parkinson-kórra. Ez azért van, mert az agy azon része, melyet megtámadott a kór, olyan terület, amelyik fontos az egyensúly fenntartásában. Ilyen problémák azonban nagyon ritkák a korai időszakban, s nem mindenkinél fordul elő még sokéves betegség esetén sem.
Milyen hatással van a beszédre a Parkinson-kór?
Néhány Parkinsonosnál problémák alakulnak ki a hangjukkal, de ez szokatlan a betegség korai szakaszában. A hangváltozások valószínűleg akkor állnak be, amikor a betegség eléggé előrehaladott, s más testrészeket is megtámadott már. Nyugtalanító mind a beteg, mind a hozzájuk közel állók számára. A gyógyszeres kezelés gyakran legalább részben hatékony, és beszédterápia segítheti a kommunikációt.
Milyen mellékhatásokkal kell szembenézni?
„Szedem a tablettáimat, és egészen jól járok-kelek, de szörnyen elfáradok, és gyakran nem tudom elvégezni azokat a dolgokat, amiket szeretnék. Miért kell ennek így lennie?”
A fáradtság a Parkinson-kór jellemzője lehet, különösen, ha nem túl jól reagál a kezelésre. A külön erőfeszítés, ami azokhoz a cselekvésekhez szükséges, melyeket valaha spontánul végzett, kimerítő lehet. Beszéljen az orvosának a fáradtságáról, mivel az enyhíthető a gyógyszerek beállításával.
Lehetséges, hogy fáradtságát a depresszió okozza. A depresszió egy különös szó, amit gyakran másként használnak az emberek a hétköznapokban és másként az orvosok. Néha azok az emberek, akiket az orvosok depressziósnak mondanak (és antidepresszáns gyógyszerezést fontolgatnak), nem gondolják magukat depressziósnak. Inkább arról panaszkodnak, hogy állandóan fáradtak, vagy a kezelésük kevésbé hatásos, mint azt várták. Van egy kérdés a Parkinson-kórral kapcsolatos depresszióról a következő rész elején.
Rosszabbodhatnak-e a tünetek, amikor stresszes?
A Parkinson-kór esetén, mint az élet sok vonatkozásában is, a stressz nem segít: minél stresszesebb az ember, annál rosszabb tünetek jelennek meg. És éppúgy bárki remeg, aki nagyon stresszes, vagyis a stressz fokozhatja a Parkinson-kór okozta remegést.
Tulajdonképpen elég nehéz bármelyikünk számára felismerni, mikor vagyunk a stressz hatása alatt. Lehetnek olyan esetek, amikor az orvosa úgy gondolja, hogy a tünetei a stresszel kapcsolatosak, még ha akkor nem is érzi magát különösképpen stresszesnek. Sokan a stressz hatására rosszul alszanak. Az alvás fontos a Parkinson-kór esetén, és legtöbb más emberhez hasonlóan, valószínűleg jobban fogja érezni magát egy jó pihenés után.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.