Betegségek és megelőzésük

Ekcéma (dermatitisz) felismerése és kezelése

Tünetek

Lehet-e a viszketegség rosszabb, mint például az életet fenyegető cukor­betegség vagy magas vérnyomás? Amikor a kutatók súlyos ekcémában szenvedő felnőttek közel százfős csoportját az életminőségükről kérdez­ték, azt a választ kapták, hogy a nevezett állapotok – szerintük – könnyebben elviselhetők a mindennapokban, mint az állandó, kínzó viszke­téssel, pörkösödéssel, hámlással járó bőrbetegség.

A válaszadók fele úgy nyilatkozott, hogy napi két órát áldozna az életéből, ha egészséges lehetne a bőre, hetvennégyen pedig azt, hogy ezer dollárnál is többet fizetnének egy hatékony gyógymódért. Nem törvényszerű azonban, hogy az ekcéma ennyire megkeserítse az életet. Az alábbi módszerekkel elkerülhető a probléma átmeneti súlyosbodása, sőt, ki lehet lépni a viszketés-vakarózás-viszketés ördögi köréből is.

Tipp! Rendszeres hidrátalas hatására 20%-kal mérséklődik az ekcémára hajlamos bőr viszketése, szárazsága, pörkösödése.

Prevenció első körben

Kiváltó okok. A túlérzékeny bőr védtelen számos hétköznapi dologgal szemben: a mosószeradalékok, öblítőszerek, a túl meleg fürdő, a ruha­festék, piperecikkek, parfümök, a por, a dohányfüst, az uszodák klóro­zott vagy brómozott vize mind-mind ronthat az állapotán. Ezeket tehát kerülni kell, illetve minél hamarabb eltávolítani a bőrről.

A helyes fürdésről. A túl meleg vízben történő hosszas zuhanyozás vagy kádfürdő kiszárítja és érzékennyé teszi a bőrt, mert lemossa róla az ola­jos védőbevonatot (faggyúréteget). Egyes szakemberek a gyakori langyos vizes kádfürdőt javasolják a bőr megnyugtatására, mások szerint nem kell olyan gyakran áztatni magunkat: elég két-, háromnaponta. Min­denesetre rövid fürdőket vegyünk, nem túl meleg vízben, antibakteriális és dezodoros szappanok helyett a bőrt nem szárító, kímélő szappannal, fürdőolajjal.

Általában csak azokat a testfelületeket szappanozzuk, ahol az feltétlenül szükséges: az arcot, hónaljat, altestet, kezet, lábfejet – min­den mást csak tiszta víz érjen. A fürdőből kilépve törülközzünk szárazra (dörzsölés helyett finoman felitatva a bőrről a nedvességet), majd kenjük be magunkat hidratálóval.

Bőséges hidrátálás. Az ekcémás ember szó szerint a saját bőrén tapasz­talja, milyen kellemetlen a bőrszárazság, a viszketegség, miközben pontosan tudja: a vakarózás csak ront az állapotán. Fontos tehát, hogy naponta egy-két alkalommal vastag rétegben hordjuk fel a hidratálókré­met, mert így egyrészt nem párolog el a bőrnedvesség, másrészt keve­sebb szteroidos krémet kell alkalmazni az akut fellobbanások mérséklé­sére.

Kutatási eredmények! Amikor spanyol kutatók százhetvenhárom ekcémás gyermeket vizsgáltak, kiderült, hogy 42 százalékkal ritkábban kellett erős szteroi­dot használniuk azoknak, akik naponta alaposan bekenték magukat.

Fontos a krém vastagon történő felhordása. Német kutatók harminc ekcémás felnőtt bevonásával végzett vizsgálata kimutatta, hogy akik az orvos által javasolt mennyiséggel kenték a bőrüket, azoknál a szárazság, viszketés, pörkösödés majdnem 20 százalékkal enyhült; a készítményt csak ímmel-ámmal használók bőre azonban nem vagy alig javult. Szteroidos és hidratáló krém együttes alkalmazása esetén az előbbit kell először felvinni.

Szteroid minden esetre. A szteroidos krémek, kenőcsök, gélek és folyadé­kok nem alkalmasak az ekcéma gyógyítására, de az akut fellobbanások legjobb ellenszerei. Nem árt azonban vigyázni, mert túlzásba vitt (leg­alább egy hónapon át rendszeresen történő) használatuk a bőr elvékonyodásához, felnőtteknél csontritkuláshoz, gyerekeknél növekedési za­varokhoz vezethet. Ezek a problémák azonban ritkák, olyannyira, hogy egyes szakemberek szerint a szteroidok alkalmazása jóval több előnnyel jár, mint amennyi veszélyt rejt.

Kutatási eredmények! Amikor angol kutatók kétszáz ekcémás embert faggattak állapotukról, kiderült, hogy háromnegyedük tart e készítményektől, negyedük emiatt nem vagy alig használja őket. Ám a tudományos eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy e szerek rendeltetésszerű alkalmazása nagyban enyhíti az ekcémások kínjait: problémák csak elvétve jelentkeznek.

Aki aggódik az orvos által felírt erős szteroid miatt, ne feledje, hogy megfelelő dózisban alkalmazva ezek a készítmények biztonságosak és nagyon hatékonyak.

Kutatási eredmények! Angol kutatók százhetvennégy közepes vagy súlyos ekcémában szenvedő és szteroidos krémet használó fiatalabb-idősebb gyermek állapotát követték nyomon négy és fél hónapon át. Kiderült, hogy az akut fellobbanások kezelésében egy nagy dózisú készítménnyel ugyanolyan hatás érhető el három nap alatt, mint egy gyengébb kenőccsel egy hét alatt. Mindkét csoportnál ugyanannyi volt a viszketésmentes na­pok száma, és senkinél sem jelentkezett a bőr elvékonyodása.

Allergológiai vizsgálat, védőoltás. A háziállatok szőre, a pollen és a por­atka egyaránt súlyosbíthatja az ekcémát. Skandináv kutatók negyvenöt ekcémás személy vizsgálata során megállapítot­ták, hogy a súlyos bőrbajban szenvedők mindegyike allergiás az említett anya­gok valamelyikére. Ám mielőtt túlad­nánk szőrös kedvencünkön, keressük fel az allergológiai szakrendelést, mert pon­tosan tudni kell, milyen kiváltó ok áll a háttérben.

A kutatók között nincs egyetértés abban, hogy az ekcémát valóban enyhítheti vagy megelőzheti-e az otthoni allergének kiiktatása (például szőnyegek eltávolítása, kutya, macska kizárása a lakásból, hipoallergén matrac- és párnahuzatok használata stb.).

A vizsgálati eredmények zöme arra utal, hogy ezekkel a sokak által javasolt lépésekkel nem előzhető meg az ekcéma súlyosbodása, hiszen a levegőt úgysem lehet teljes mér­tékben megtisztítani az allergénektől. Ami azonban biztosan segít: az „allergia elleni védőoltás”, az immunterápia. Amikor német kutatók megvizsgáltak nyolcvankilenc poratka-allergiás és ekcémában szenvedő személyt, kiderült, hogy míg az immunterápián átesett pácienseknek enyhültek a bőrtüneteik, addig az oltásban nem részesült betegeknél nem mutatkozott javulás.

Ételallergia. Gyerekeknél a tej- és gluténérzékenység és más ételallergiák gyakran súlyosbítják az ekcémát. Felnőtteknél ez ritkább, de nem zárha­tó ki: dán kutatók szerint a súlyos ekcémában szenvedő felnőttek negye­de allergiás valamilyen élelmiszerre. Mielőtt azonban bármit kiiktat­nánk az étrendből, forduljunk allergológushoz, dietetikushoz, mivel az ilyen diétákat csak nagyon szakszerűen szabad végezni!

Napfény, szolárium vagy kvarclámpa?

Kvarclámpa! A szteroidos krémekre, pirulákra sem reagáló, makacs ekcéma általában jól kezelhető a modern orvosi kvarclámpák szűk spektrumú UV-sugárzásával – mint arra egy hetvenhárom súlyosan ekcémás személy bevonásával végzett kutatás is rámutatott.

A negyedéven át hetente kétszer kvarclámpával kezeltek 28 százalékának ekcémás tünetei (viszketés, nedvedzés, pörkösödés) javultak; a kontrollcsoport tagjainál, akik csak napoztak, csupán 1,3 százalékos mértékben enyhült a bőrbetegség. A szoláriumok ugyan szintén ultraibolya fényt bocsátanak ki, de mivel túl erős az UV-sugárzásuk, bőrrákot okozhatnak. UV-kvarcterápiát csak bőrgyógyász szakorvos határozott utasítására és ellenőrzése mellett végezzünk.

Súlyos ekcémára immunmodulátor hatású krém. Akkor segíthet, ha a hidratáló és a szteroidos krémek hatástalanok.

Kutatási eredmények! Angol kutatók harminc­egy klinikai vizsgálat eredményeit összegezve arra az eredményre jutot­tak, hogy a tacrolimus és pimecrolimus hatóanyagú szerek alkalmazása több mint 50%-kai enyhíti az ekcéma tüneteit.

A tacrolimus 42 százalékkal hatékonyabbnak mutatkozik, mint az apimecrolimus. 0,03 és 0,1%-os kenőcs formájában kapható; az ekcéma súlyo­sabb formájára az utóbbi való. Csak or­vosi rendelvényre kapható a patikákban.

Mivel nem tartalmaznak szteroidot, tartós alkalmazás mellett sem vékonyít­ják el a bőrt, sőt a szteroidokra jellemző más mellékhatásuk sincs. így érzékeny bőrfelületeken (arc, bőrredők stb.) is biztonságosak, és hosszú távon enyhítik az ekcéma tüneteit. A teljesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy egyeseknél állí­tólag bőrrákot és nyirokrendszeri daga­natot okoztak (ez a gyógyszerhez mellé­kelt betegtájékoztatóban is szerepel), de elszigetelt és igen ritka esetekről lehet szó: az összefüggést tudományosan eddig nem sikerült bizonyítani.

Prevenció második körben

Stresszmentesen. Számos vizsgálat szerint összefüggés van az ekcéma akut fellobbanásai és a stressz, a szorongás között. Aki azt tapasztalja, hogy amikor ideges vagy dühös, kiújul az ekcémája, a bőrápolást egé­szítse ki stresszoldással, például relaxálással, jógázással, biorezonanciával vagy kognitív viselkedés terápiával (az utóbbihoz képzett terapeuta kell). A kutatási eredmények azt mutatják, hogy mindegyik módszer haté­kony. A bőrgyógyásztól kérjünk beutalót olyan szakemberhez, aki bőrbeteg pácienseket kezel gyógyhatású pszichoterápiával.

Kényelmes viselet, egészségvédő mosás. A durva szövetből készült vagy túl szoros ruha irritálja az érzékeny bőrt. Válasszunk finom anyagú, puha szövésű, laza ruhát, amely nem dörzsöli a testfelületet, és lehetővé teszi a bőr lélegzését. A szúrós gyapjútól viszket, a műszálas anyagokba pedig beizzad a bőr, ezeket tehát kerüljük.

Jegyezzük meg! Első használat előtt mindig mossuk ki az új holmikat: így távoznak belőlük azok a vegyi adalékanyagok, amelyektől tetszetősen simák, gyű­rődésmentesek és így jobban eladhatók lesznek az üzletben. Sokaknál okoznak ekcémát a különféle mosószerek, öblítők, lágyítószerek is. Ha ez a helyzet, válasszunk olyan terméket, amely nem tartalmaz semmiféle illatosítót vagy festékanyagot, és a gépben kétszer öblítsük át a kimosott ruhát.

Optimális hőmérséklet és páratartalom. Párás lakásban izzad az ember, ha viszont túl száraz a levegő, viszketni és hámlani kezd a bőre. Mind­kettő hatására fellobbanhat az ekcéma. Nyáron a légkondicionáló a megoldás, mely optimális szinten tartja a beltéri páratartalmat, télen pedig, ha a fűtés miatt túl szárazzá válna a lakás levegője, érdemes légpárásítót működtetni; másik lehetőség, hogy vízzel teli tálat vagy kancsót helyezünk a radiátorra.

Jegyezzük meg! A kutatások szerint a nagy hőingás is rosszat tesz az ekcémának, ügyeljünk tehát arra, hogy egyenletes hőmér­séklet legyen a lakásban.

A helyes gyógyszerelés. Egy újabb vizsgálat kimutatta, hogy a betegek fegyelmezetlenül alkalmazzák az ekcémára felírt gyógyszereket: a keze­lés kezdetét követő három napon belül az előírt dózisnak már csak a 40 százalékát kenik magukra vagy veszik be. Ennek oka az lehet, hogy gyors javulást tapasztalnak, félnek a mellékhatásoktól, vagy spórolni akarnak a szerrel. Az orvost minderről tájékoztatni kell – a szer alkal­mazásának tényleges gyakoriságáról is -, mert ennek tudatában másféle, az egyéni szokásokhoz, igényekhez jobban igazodó kezelést írhat elő.

Összefoglalás

Okai. Az ekcéma pontos okai egyelőre ismeretlenek. Kialakulá­sában örökletes vagy allergiás hajlam, bőrszárazság és a bőrt védő fehérjék hiánya egyaránt szerepet játszhat.

Figyelmeztető tünetek. Száraz, erősen viszkető bőr apró dudorokkal, amelyek elvakarva nedveznek, pörkösödnek; nem vagy alig viszkető, vörös vagy barnásszürke, száraz, illetve zsíros, pikkelyes, elszarusodó foltok főleg a végtagokon, nyakon, arcon, mellkason, térdhajlatban.

Új fejlemények. Napjainkig az orvosok többsége allergiát sejtett az ekcéma hátterében, a legújabb adatok azonban arra utalnak, hogy az esetek nagy részéért olyan genetikai hiba a felelős, mely a bőrt túlérzékennyé, védtelenné teszi. ír és skót kutatók az ekcémás felnőttek és gyerekek mintegy felénél kimu­tatták, hogy hiányzik szerveze­tükből a bőrfelszínt vízhatlanná tevő filaggrin nevű gén.

Emiatt a bőr könnyen kiszárad, ráadásul mindenféle parányi idegen test – por, pollen stb. – könnyen meg­tapad benne, és irritációt idéz elő. A vizsgálatok tovább folyta­tódnak, de minden újabb adat arra utal, hogy az ekcémás bőr megfelelő kezeléséhez elenged­hetetlen a speciális testápolókkal történő rendszeres és alapos hidratálás.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.