Fájdalom enyhítése

Dermatitisz, ekcéma: veszélyeztetett csoportok

Tünetek

  • Viszkető, kellemetlen vörös foltok a bőrön, melyeken nedvedző kis hólyagok alakulnak ki.
  • A bőr megvastagodhat, pikkelyessé válik és elszíneződik.
  • Előfordulhat fájdalom, gyulladás és fertőzés, különösen akkor, ha a foltokat dörzsölik vagy vakarják.

Veszélyeztetett csoportok

A dermatitisz – általános elnevezése a bőrt érintő nem fertőzéses eredetű gyulladásnak – nagyon gyakori. Sok embert érint, akiknek a bőre érzékeny bizonyos környezeti ártalmakra, a cserszömörcétől és a háztartási tisztítószerektől kezdve a szintetikus festékekben és ruhákban lévő vegyi anyagokon át a nikkelig és egyéb fémekig. Bizonyos gyógyszerek szedése esetén is kialakulhatnak allergiás bőrelváltozások.

Az idősek, akiknek bőre elvesztette a zsírjának és rugalmasságának egy részét, sokkal érzékenyebbek azokkal az izgató hatású anyagokkal szemben, amelyek dermatitiszt okoznak. A nőknél gyakran alakul ki dermatitisz a kozmetikumokban és hajfestékekben található vegyi anyagok miatt. A dermatitisz összefügghet az adott személy foglalkozásával vagy hobbijával. A művészek, a fodrászok, a vegyi anyagokkat használók, valamint a mezőgazdasági dolgozók és a kertészek azok közé az emberek közé tartoznak, akiknél foglalkozásuk miatt gyakran előfordul dermatitisz.

Az ekcéma, amely ugyanazokat a tüneteket okozza, és gyakran szoros kapcsolatban van a dermatitisszel, úgy tűnik, hogy olyan öröklődő bőrbetegség, amely gyakran egyéb allergiás hajlamhoz társul. Bármely életkorban jelentkezhet, de az ekcéma egyes formái az élet bizonyos időszakára jellemzőek. Az atópiás ekcéma sokszor csecsemőknél és kisgyermekeknél jelentkezik; gyakran felnőttkorig is eltarthat.

Az ekcémás személyek hajlamosak az asztma kialakulására is. Idősebb felnőtteknél a nummularis vagy diszkóid ekcéma is előfordulhat, melyet duzzadt, hólyagos vagy kérges, érem alakú foltok jellemeznek. Az időseknél néha steatotikus ekcéma is kialakulhat, melyben a bőr szárazzá és pikkelyessé válik. Az allergia és a stressz is kiválthatja az ekcémát, mely a családokban öröklődhet.

Kialakulása

A dermatitisznek és az ekcémának számos tünete hasonló. Dermatitisz akkor alakul ki, ha a bőr egy specifikus izgató anyaggal kerül érintkezésbe, míg az ekcéma stressz vagy allergiás reakció eredményeként jön létre. Mindkét esetben viszket és nagyon érzékennyé válik a bőr. Duzzadt és gyulladt lehet, vagy foltokban nedvedző hólyagok jelenhetnek meg rajta. Idővel a bőr megvastagodik és pikkelyessé válik, sötét vagy elszíneződött lesz.

Mind a dermatitisz, mind az ekcéma a test bizonyos területein gyakoribb, például a könyökön, kézen, csuklón és a lábon. Rendkívüli esetben az egész test érintetté válhat. A legnagyobb veszélyt a vakarás miatt másodlagosan kialakuló baktériumfertőzések jelentik. Ezek veszélyesek lehetnek azoknál, akiknél az immunrendszer gyenge, így a csecsemőknél, az időseknél, valamint azoknál az embereknél, akik cukorbetegségben szenvednek.

Mit tegyünk?

A dermatitisz általában a recept nélkül alkalmazható, viszketés elleni krémekkel és kenőcsökkel kezelhető. Természetesen a leghatékonyabb megoldás a dermatitisz okának a meghatározása és ezután annak kiküszöbölése. Táplálkozási napló vezetése segíthet a gyanúsított étel azonosításában. A dermatitisz okozta területek elhelyezkedése gyakran fontos nyomravezető lehet a kiváltó ok megtalálásában. Például a csukló körüli körkörös dermatitiszt okozhatja az óra bőr- vagy fémszíja.

A kézen kialakuló dermatitiszt mosogató vagy háztartási tisztítószer válthatja ki

A fejbőr vagy az arc dermatitiszét okozhatják hajápolási termékek vagy kozmetikumok. Az egyéb kiváltó okok közé tartoznak a nikkelt tartalmazó ékszerek, bizonyos rostokat tartalmazó ruhák és az olyan különböző vegyületek, amelyeket például a vegytisztításnál és az úszómedencéknél használnak.

Váltsunk át száraz bőrre kifejlesztett hipoallergén termékek-re, melyeket a probléma megelőzésére hoztak létre. Rövid ideig tartó napozás csökkentheti az ekcéma tüneteit, de legyünk óvatosak, nehogy leégjünk, mert a leégés súlyosbíthatja a betegséget, károsíthatja a bőrt, és elősegítheti a bőrrák későbbi kialakulását.

Tipp! Kerüljük a gyors hőmérséklet-változásokat, melyek ronthatják a tüneteket. Ha pedig száraz éghajlatú területen élünk, fontoljuk meg párásító berendezés beszerzését.

Igyekezzünk elkerülni a túlhevülést, mert a túlzott izzadás súlyosbítja az ekcémát és a dermatitiszt is. Annak ellenére, hogy a dermatitisz és az ekcéma miatti viszketés őrjítő lehet, próbáljunk meg nem vakarózni. A viszketés enyhítésére próbáljunk meg valamilyen kolloid zablisztterméket vagy fél kupak szódabikarbónát adni a fürdővízhez. Ha a viszketés akadályozza az alvást, lefekvés előtt valamilyen recept nélkül kapható antihisztamin bevétele segíthet. Ezek nemcsak a viszketést enyhítik, hanem aluszékonnyá is tesznek. Ha az önkezelés hatástalan vagy a betegség súlyosbodik, forduljunk bőrgyógyászhoz.

Kezelés

Az orvos rendelhet receptre kapható szteroidos kenőcsöt vagy rövid ideig tartó kortikoszteroid kezelést. Antibiotikum felírására kerülhet sor, ha a terület elfertőződik. A külsőleg alkalmazott szereket a legnagyobb hatás elérése érdekében lefekvés előtt vigyük fel, és takarjuk be a bőrt műanyag fóliával.

A szájon át adható antihisztaminokat gyakran használják a viszketés enyhítésére, hogy ne vakarózzon a beteg, és így ne fokozódjon a gyulladás. A feszültségoldó gyógyszerek ugyancsak hasznosak lehetnek a súlyos viszketés ellen.

Megelőzés

A dermatitisz megelőzése érdekében, védjük a bőrt az irritáló anyagoktól, amennyire csak lehet. Hogy megelőzzük a bőr túlzott kiszáradását, használjunk babaszappant vagy mosakodókrémet és meleg vizet. Csak minden másnap fürödjünk vagy tusoljunk, különösen télen, és inkább langyos vízben, mint melegben. Használjunk nem irritáló hidratálót, amíg még nedves a bőrünk. Óvakodjunk a naptól, különösen, ha olyan gyógyszereket szedünk, amelyek a bőrt fényérzékennyé teszik. Próbáljunk ki többféle napkrémet, hogy megbizonyosodjunk róla, bőrünk nem érzékeny-e bizonyos napkrémösszetevőkre, például a PABA-ra.

Ha házimunkát végzünk, kenjük be gyakran a kezünket olyan hidratáló krémekkel, amelyek lanolint tartalmaznak. Viseljünk kesztyűt, hogy védje a kezünket a mosogatószerektől és a háztartási tisztítószerektől. A dermatitisz bizonyos formáit előidézheti maga a ruhaszövet vagy azok a vegyületek, amelyekkel a gyártás során azt kezelik. A lehetséges bőrirritáció megelőzése érdekében mossuk ki az új ruhákat, ágyneműket és törülközőket használat előtt. Az ekcémát nehezebb megelőzni, mint a dermatitiszt, mivel az ekcémát gyakran a stressz súlyosbítja. Kerüljük az olyan ételeket és anyagokat, amelyekre allergiásak lehetünk, és próbáljuk meg a stresszt csökkenteni.

Forradalmi újdonságok

A dermatitisz és az ekcéma okozta viszketés enyhítésére számos receptre kapható helyi hatású kortizont tartalmazó terméket fejlesztettek ki, mint például a fluticason propionátot, mely biztonságos és hatékony. Ezek elősegítik a bőrben a hidratálok felszívódását is, melyek megelőzik a kiújulásokat.

Alternatív terápiák

  • Aromaterápia: Az aromás olajokkal, mint a rózsa, az orvosi zsálya vagy a borsmenta olajával végzett masszázs csökkenti a stresszt, és enyhíti a viszketést.
  • Gyógynövénygyógyászat
  • Hidroterápia: A szódabikarbóna vagy a kolloid zabliszt fürdővízhez adása hasznos lehet a viszketés enyhítésére. A recept nélkül kapható gyógyszertári termékekkel végzett borogatás segít a bőr viszketésének az enyhítésében. A borogatást az érintett területen 10-15 percig kell tartani és naponta két-három alkalommal megismételni.
  • Táplálékkiegészítők: A ligetszépeolajról, mely nagy mennyiségben tartalmazza a gamma-linolénsavat, kimutatták, hogy enyhíti az ekcémát. Más vizsgálatok szerint a halolajat tartalmazó kapszulák, amelyek 1800 mg eicosapentensavat (EPA) tartalmaznak, szintén jó hatásúak az ekcéma kezelésében. Egyéb hasznos táplálékkiegészítők még a gyulladásgátló hatással rendelkező E-vitamin és a bőr egészségét fenntartó A-vitamin. Ezeket a táplálékkiegészítőket csak orvosi javallatra szabad gyermekeknek adni.
  • Relaxációs kezelés: A meditáció, a jóga, az önhipnózis és a biológiai visszacsatolás tartozik azok közé a relaxációs technikák közé, amelyek a stressz kezelésére használhatók. Ezek hasznosak lehetnek az ekcéma csökkentésére és megelőzésére.

Figyelem!

A boszorkánymogyorót, a körömvirágot, a tyúkhúrt, az árvacsalánt vagy a mezei árvácskát tartalmazó krémek vagy kenőcsök csökkenthetik az ekcéma okozta viszketést és a nedvedző sérüléseket. A közvetlenül a bőrön alkalmazott aloe vera gél szintén enyhíti a dermatitisz és az ekcéma tüneteit. A bojtorjánból és az árvacsalánból készült tea mérsékli az ekcémát.

Az egyéb bőrbetegségek, mint az ótvar és a bőrgombásodás hasonló tüneteket okozhatnak, de ezeket másképp kell kezelni. Keressünk fel egy orvost minden olyan bőrbetegség esetén, amely hirtelen rosszabbodik vagy néhány napnál tovább áll fenn.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.