Felfúvódás (haspuffadás) kezelése gyermekeknél
Okai:
Felfúvódás akkor alakul ki, amikor túlzott mennyiségű gáz gyülemlik fel a belekben, ami általában az elégtelen emésztés következménye. Nehezen emészthető ételek (pl. hüvelyesek, káposzta vagy teljes kiőrlésű kenyér) okozhatnak problémát. Az egyes ételekre való érzékenység, az emésztőrendszer szervi eredetű betegségei vagy a lelki problémák, pl. iskolai drukk is emésztési zavarokhoz vezethetnek, ami puffadással jár. Csecsemőknél főként az első három hónapban jelentkezik puffadás, innen a „három hónapos hasfájás” elnevezés.
Így jelentkeznek a panaszok:
A kis beteget kellemetlen teltségérzet gyötri, hasa felpuffad és feszül. Szelek távoznak belőle, időnként savanyú böfögés és hasfájás jelentkezik. Székrekedés is okozhat gázfelgyülemlést.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Ha a panaszok huzamosabb ideig fennállnak és gyermekünk szenved, tőlük vagy ha egyéb tünetek, pl. hasfájás társulnak mellé, vizsgáltassuk ki gyermekünket.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Gyomor- és béltea: az édeskömény, a kamilla, a citromfű és a kömény keveréke görcsoldó hatású, serkenti az emésztést és nyugtatja a beleket. Kellemes ízének köszönhetően csecsemők és kisgyermekek is szívesen fogyasztják.
Így készül a tea: 30 g köménytermést, 20 g édesköménytermést, 20 g kamillavirágzatot és 20 g citromfű levelet elegyítünk. 1 púpos teáskanálnyit leöntünk 150 ml forrásban lévő vízzel, majd fedő alatt 10 percig állni hagyjuk. A panaszok jelentkezésekor vagy naponta többször, étkezések között adjunk gyermekünknek egy csészényit belőle. Csecsemők 50-100 ml-t kaphatnak cumisüvegből.
- Gyermekünk hasa láthatóan felpuffadt. Emésztése gyenge, sokat sír, főként délután és kora este, gyakran böfög; meleg folyadékot kíván: Professional Medical (korpafű), naponta háromszor.
- A has puffadt és nagyon érzékeny. A panaszok miatt gyermekünk mogorva és szeszélyes: Professional Medical (kínafa kéreg), naponta háromszor.
- A bűzös gázok főleg tej (anyatej) fogyasztása következtében keletkeznek. A gyermek élénk, vékony és fáradékony: Professional Medical (kalcium-foszfát), naponta háromszor. A puffadás homeopátiával való kezeléséről a hasfájás címszó alatt is olvashatunk.
- Meleg vizes palack: töltsünk meg egy gyermek meleg vizes palackot félig meleg vízzel, majd csavarjuk be egy kendőbe. Helyezzük a palackot gyermekünk hasára, és hagyjuk rajta egy ideig. Lazítólag hat a belekre és enyhíti a puffadást.
- Hasi masszázs: a kínai orvoslás gyengéd masszázst ajánl a hasfájásra és a puffadásra. Körkörös mozdulatokkal, az óramutató járásával megegyező irányban masszírozzuk meg gyermekünk hasát. Aromaolajat is alkalmazhatunk, pl. jojoba-olajat, amihez néhány csepp illó köményolajat keverhetünk. Gyermekünk biztosan nagyon élvezi majd a masszázst.
- Majoránnatea: az indiai orvoslás majoránnateát javasol felfúvódás esetén. Keverjünk bele pár szem szegfűszeget. Más gyógynövénnyel is kombinálhatjuk a teát, hogy gyermekünk könnyebben elfogadja az ízét.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- Ha szoptatunk, ne fogyasszunk puffasztó ételeket. Ha cumisüvegből tápláljuk a kicsit, ügyeljünk rá, hogy ne nyeljen túl sok levegőt. Evés közben pedig büfiztessük meg.
- A tejpépeket ne habosítsuk nagyon fel, mivel a légbuborékok is puffadást okozhatnak. Sok baba puffadással reagál arra, ha étrendjét megváltoztatjuk vagy ha új táplálékot vezetünk be.
- Óvatosan bánjunk ezért a hozzátáplálással, csak lassan adagoljuk a zöldség- és gyümölcspépeket. Az életkor előrehaladtával enyhül a puffadás. Minél többet mozog a gyermek, annál aktívabb lesz az emésztőrendszere és annál kevésbé lesz érzékeny egyes ételekre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.