Gyermekkori daganatok tünetei és gyógyításuk (agydaganat, leukémia, limfómák)
Szerencsére nagyon ritkák, de a kisgyermekkori daganatok közül a leggyakoribb a vesedaganat. Sokszor kétoldali. Korábban 1-2 éven belül halálhoz vezetett, ma a korai felismerés és a korszerű kezelés hatására 90%-ban teljesen meggyógyul.
A korai felismerés ezért is nagyon fontos. Legtöbbször több kilogrammosra növekszik a daganat. Kezdetben csak tapintható, később elődomborítja a hasat, különösen álló helyzetben látható jól. Korai stádiumban a műtéti eltávolítás teljesen megoldhatja a problémát, később már a vesét is el kell távolítani és még később már daganatellenes gyógyszeres kezelésre is szükség van. Minél súlyosabb, annál kisebb az esély a teljes gyógyulásra.
Mit tudunk tenni ellene?
A szülőnek mindig követnie kell gyermeke fejlődését, növekedését. Váratlan súlygyarapodás, étvágy nélküli súlynövekedés indokolttá teszi az orvos felkeresését. Inkább fölöslegesen vizsgáltassuk gyermekünket a háziorvossal, mint elkésve.
Rosszindulatú daganatok, vérszegénység
Rosszindulatú daganatok
Rosszindulatú vérképzőszervi, illetve daganatos megbetegedés gyermekkorban is kialakulhat. A gyermekkori malignitások (rosszindulatú daganatok) előfordulási gyakorisága jelentősen elmarad a felnőttkori értéktől. Jelentőségük azonban igen nagy, amit mi sem bizonyít egyértelműbben, mint hogy a fejlett országokban, így hazánkban is, gyermekkorban a balesetek után a rosszindulatú megbetegedések jelentik a második leggyakoribb halálokot.
- Ezért legyél Te is őssejt donor!
- Karácsony az ascites és tüdővizenyő okozta panaszok nélkül
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Milyen daganatok alakulhatnak ki gyermekkorban?
Felnőttkorban túlnyomórészt hám eredetű daganatok (karcinóma, köznapi nyelven rák) fordulnak elő, a leggyakoribb kiindulási hely a tüdő, gyomor-bélrendszer, emlő, valamint húgy- és ivarszervek. Gyermekkorban ezzel szemben a kötőszövet sejtjeiből kiinduló lágyrészdaganatok, az úgynevezett szarkómák vannak előtérben. A gyermekkori daganatsejtek oszlása gyorsabb, a primer daganat gyorsabban növekszik és hamarább ad áttétet a távoli szervekbe. Ezzel a tulajdonságukkal összefüggésben azonban lényegesen érzékenyebbek a daganatellenes szerekre, citosztatikumokra, így a gyógyulási arányuk jobb.
Melyek a leggyakoribb gyermekkori malignus (rosszindulatú) betegségek?
Első helyen áll a leukémia (fehérvérűség), ezt követik az idegrendszer daganatai, agydaganatok. A nyirokszövetből kiinduló daganatok gyakoriság szempontjából a harmadik helyen állnak. A leukémiák a gyermekkori malignitások egyharmadát teszik ki. A felnőttkori esetektől eltérően gyermekek körében az akut formák a leggyakoribbak.
Leukémia tünetei
Hevenyen kialakuló kórkép. Jellemző tünetek: láz, bőrvérzések, valamint a nyirokcsomók, máj, lép megnagyobbodása miatt hasi fájdalom. Néha árnyaltabban kezdődik, fáradékonyság, végtagfájdalom, hőemelkedés, sápadtság miatt készül vérképvizsgálat, ami a betegség gyanúját felveti.
Vérképvizsgálat bárhol egy napon belül elvégezhető. A vérkép az esetek nagy részében jellegzetes, de szakorvos a klinikai tüneteket ismerve az apróbb jelekből is következtetéseket tud levonni és a beteget megfelelő intézetbe irányítja. A gyermekkori leukémiának több alcsoportja van, a kezeléseket csoporttípusok szerint alkalmazzuk. A legkedvezőbb típusnál – szerencsére gyermekkorban ez gyakori – a betegek 80%-a meggyógyul.
Agydaganat és lehetséges tünetei
Gyermekeken a második leggyakoribb rosszindulatú daganatféleség az agydaganat.
- Fejfájás, szédülés, látásromlás, reggeli hányások a leggyakoribb tünetek.
- Gyermekgyógyász szakorvos vizsgálattal el tudja dönteni, indokolt-e gyermekideggyógyászati kivizsgálás.
- Nyirokszövetből kiinduló daganatok (limfómák)
Látható területen jelentkező, gyorsan, vagy fokozatosan növekedő, netán tartósan fennálló nyirokcsomó-duzzanat miatt forduljunk szakorvoshoz. Nyirokcsomóduzzanat gyermekkorban sok egyéb betegséghez is társul, ezek elkülönítése nem mindig egyszerű feladat. Ezek a nyirokcsomók sokszor a testüregben helyezkednek el. Ha a szájüregben vagy garatban, akkor horkolni kezd a gyermek, megváltozik a hangszíne, légzése nehezített lesz. A mellkasban kialakult nyirokcsomó-daganatok, hasi fájdalmat, széklet-, vizeletürítési zavart eredményeznek. Vegyük komolyan ezeket a figyelmeztető jeleket.
Gyermekkori limfómák és gyógyításuk
A gyermekkori limfómák jól gyógyíthatók. Természetesen az eredmény függ a betegség kiterjedésétől, stádiumától. Minél korábbi stádiumban kerül felismerésre annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Ez vonatkozik valamennyi daganatféleségre.
Gyermekkorban gyakori tünet a hasi fájdalom, aminek számtalan oka lehet. Szerencsére ritkán áll a háttérben rosszindulatú megbetegedés. Ha a fájdalom következetes, végtagfájdalommal is társul, forduljunk szakorvoshoz.
A gyermekek élettani sajátságuknál fogva gyakrabban kerülnek orvosi vizsgálatra. Banális betegség alkalmával is a gyermeket teljesen levetkőztetve, tetőtől-talpig meg kell vizsgálni. Az életkorhoz kötött úgynevezett status-vizsgálatok alkalmával szintén alapos, egész testre kiterjedő vizsgálat történik.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.