Gyomorégés, savtúltengés, reflux kezelése
Tünetek
Ha a gyomorsav-túltengés vagy -visszaáramlás krónikussá válik, refluxról beszélünk (GORB, angolból elterjedt nemzetközi rövidítése: GERD), ami veszélyes állapot, mert nagyban növeli a nyelőcsőrák kockázatát. A krónikus gyomorégést tehát nem szabad félvállról venni.
Prevenció első körben
Súlykontroll.
Teli hassal lefeküdni veszélyes. Japán kutatók közel félezer személy le-fekvési idejének és refluxos tünetei jelentkezésének összefüggéseit vizsgálva megállapították, hogy akik vacsora után rendszeresen három órán belül térnek nyugovóra, azoknál 7,5-szer gyakoribb a gyomorégés, mint akik legalább három-négy órát várnak a lefekvéssel a napi utolsó főétkezés után. Aki tehát gyomorsav-túltengésre hajlamos, az a – például -hétórai vacsora után csak 23 órakor térjen nyugovóra.
Fel a fejjel… Ha az ágy fejrészét valamilyen alkalmatossággal 15-20 cm-nyit megemeljük, jelentősen enyhülhet a fekvés közben jelentkező gyomorégés vagy reflux, és a rohamok időtartama is csökken. Tegyünk az ágy lába alá téglát, könyvet, vagy használjunk magas párnát.
…és balra át! Egy kísérletből kiderült, hogy a bal oldalukon alvók körében feleannyi az éjszakai gyomorégés azokhoz képest, akik a jobb felükön alszanak. Ennek anatómiai oka van: jobbos fekvéskor a gyomor és a nyelőcső elhelyezkedése miatt nagyobb nyomás nehezedik a körkörös záróizomra.
Számos kutatási eredmény és vezető gasztroenterológus szerint leginkább a csokoládé, a mentől, a zsíros vagy csípős, erősen fűszeres ételek, továbbá a savanyúságok, citrusfélék és nem utolsósorban a kiadós éjszakai lakomák idézik elő a savtúltengést. Ugyanakkor a Stanford Egyetem kutatói több mint száz vizsgálat eredményeit összesítve megállapították, hogy e táplálékok kerülése nem segít a refluxban szenvedők többségén.
- Gyomorégés és savlekötők
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
- Gyomorégés, éles fájdalom a hasban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tehát nagy a zűrzavar. Mást nem tehetünk, mint hogy kiderítjük: esetünkben mely élelmiszerek okoznak gyomorégést, és igyekszünk kerülni ezeket. Sokak gyomra tolerálja nehezen – a fent említett táplálékokon kívül – a kávét, a teát, a kólát, a szeszes italokat, a hagymaféléket és a paradicsomos ételeket. Egyeseknek akkor ég a gyomruk, ha üres, sokan azt tanácsolják tehát, hogy együnk sokszor, de keveset.
Altatók és nyugtatók nélkül. Egy nagyszabású vizsgálat szerint a benzo-diazepin-származékokat szedők körében kétszer gyakoribb az éjszakai reflux, mint azoknál, akik nem használnak ilyen gyógyszereket. Az ok az lehet, hogy e pirulák hatóanyaga ellazítja a nyelőcső alján lévő körkörös záróizmot.
Füstmentesen.
A cigarettafüst négyféle módon növeli a kockázatot: köhögésre ingerel, ami nyomást gyakorol a záróizomra; meggyengíti magát a záróizmot; csökkenti a nyáltermelést, márpedig a nyelőcsőbe jutott gyomorsav csak bőséges mennyiségű nyállal közömbösíthető; és végül: savtúltengést okoz.
Prevenció második körben
Ragozás. Ha nincs kéznél savkötő, gyomorégés ellen a mentolt nem tartalmazó rágógumi is kitűnő. Angol kutatók megállapították, hogy ha egy kiadós, zsíros étkezés után legalább félórát ragozunk, olyan bőséges nyáltermelődés és -nyelés indul be, amely hatásosan közömbösíti a nyelőcsőbe jutott gyomorsavat; az enyhébb savtúltengést már tíz nyelés is elnyomhatja. A visszaáramló savat az aktív ragozás kiváltotta bőséges nyálmennyiség akár három órán át semlegesítheti.
Egy kis reláxalas. A tudomány még adós a magyarázattal, de sokan saját tapasztalatból tudják, hogy összefüggés van a stressz és a gyomorégés között. Egy amerikai felmérésből kiderült, hogy a hektikus életmód a rendszeres savtúltengésben szenvedők 58 százalékánál súlyosbítja az állapotot. Talán az lehet a háttérben, hogy a stressz gyomoridegességet okoz, vagy arra késztet, hogy többet dohányozzunk, igyunk, esetleg olyan ételeket együnk, amelyek jólesnek, de fokozzák a savtermelődést. Próbálkozzunk a stresszoldás egészséges módjaival, például mélylégzéssel, relaxálással.
Az asztma szerepe. Az asztmások háromnegyede refluxos. A magyarázat: a köhögés és a nehéz kilégzés hatására a gyomorsav felnyomul a nyelőcsőbe, a hörgőtágító asztmagyógyszerek pedig még el is ernyesztik a körkörös záróizmot. Elhanyagolt asztmánál a reflux különösen súlyossá válhat. Kérdezzük meg a szakorvost, milyen lehetőségek kínálkoznak a panaszok mérséklésére, ha kell, váltsunk gyógyszert, és próbálkozzunk a reláxálás imént ismertetett módjaival.
Mikor hívjunk orvost?
Több rostot! Egy nagyszabású skandináv vizsgálat szerint a teljes kiőrlésű, tehát magas rosttartalmú (magos, barna, korpás, rozsos stb.) kenyérféléket fogyasztók körében felével ritkább a reflux, mint azoknál, akik finomlisztből sütött, hagyományos fehér kenyeret esznek. Az összefüggés az lehet, hogy a rost felszívja a fölösleges mennyiségben termelődő dinitrogén-oxidot, mely vegyület elernyeszti a gyomor-bél traktus izmait.
Kólázni nem ajánlott. Az Arizonai Orvosegyetem (USA) kutatói felmérést végeztek több mint tizenötezer személy bevonásával. A cél a táplálkozás és a gyomorégés összefüggésének alaposabb feltárása volt, különös tekintettel az üdítőital-fogyasztásra.
Segíthet az akupunktúra. A fent említett arizonai kutatók egy kísérlet során harminc krónikus gyomorégésben szenvedő embert vizsgáltak két csoportban. Az egyik csoport dupla dózis protonpumpagátlót szedett egy hónapon át, a másik csoport sima dózist kapott, de mellette heti két alkalommal akupunktúrás kezelésben részesült.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Égő, maró érzés a mellkas felső részében, a szegycsont alatt, mely néha kisugárzik a torokba, de hastájon is jelentkezhet; evés után vagy fekvéskor – főleg éjszaka – rosszabbodik. Olykor idült köhögés vagy krónikus gégegyulladás utal rá.
Új fejlemények. Az újabb kutatások szerint a gyomorégésben vagy refluxban szenvedők közel 40 százaléka heti 2-4 alkalommal akkor is tapasztal tüneteket, ha naponta szed protonpumpagátlót, amely nagymértékben csökkenti a savszekréciót.
Sokan közülük ezért valamilyen savkötő alkalmazásánál kötnek ki, amely ugyan mérsékli vagy megszünteti a gyomorégéssel járó kínokat, de a nyelőcsövet nem védi a sav maró hatásától. Aki tehát erős gyógyszert szed refluxra, gyomorégésre, de nem enyhülnek a fájdalmai, menjen orvoshoz, mert hatékonyabb kezelésre szorul.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.