Betegségek és megelőzésük

Gyomorrontás, gyomorégés tünetei és kezelése

Az egészségtelen táplálkozás általánosságba igaz a mindennapokra, de ünnepek táján sokkal többet szoktunk enni és inni, mint egyéb időszakokban. A kulináris élvezeteknek mindenki szeret hódolni, de ha túlzásokba estünk volna, azt a szervezet azonnal jelzi. A gyomorrontás és a gyomorégés igen kellemetlen tünetekkel járnak, és az egész napot képesek elrontani. Nézzük, milyen természetes módszerek léteznek ezek elmulasztására!

A zsíros, fűszeres ételek, a rengeteg húsféle, az alkoholos italok és a társasági élettel gyakran együtt járó dohányzás után a legfontosabb az, hogy a szervezetnek sikerüljön megszabadulni minden méreganyagtól, és az emésztés is helyreálljon. Ennek egyik kiváló módszere a léböjtkúra, illetve a koplalás.

Sokan tapasztalják gyomorrontás esetén a felfúvódás kellemetlenségeit. Ez ellen aktív szenet érdemes bevenni, melyet akár vízben is elkeverhetünk, s így gyorsabban fog hatni.

Koplalás

Évezredes tapasztalat, hogy a túlterhelt gyomor legjobb gyógyszere a koplalás. Óvatosan kezdjünk el majd újra táplálkozni, kerüljük az alkoholt, a cigarettát és a kávét, ne fogyasszunk fűszeres, zsíros ételeket és sülteket – legalább addig, amíg helyre nem áll a normális emésztésünk.

Ha felfúvódtunk, esetleg megy a hasunk, vegyünk be néhány szem orvosi aktív szenet. Gyorsabb hatást érhetünk el, ha az aktív szenet elporítjuk, és kevés vízben elkeverve hajtjuk fel.

A gyomorrontás és a gyomorégés kiváló ellenszerének bizonyulnak a különféle gyógyteák. Mindazok a fajták jó választások lehetnek, amelyek az emésztést serkentik, így a borsmenta ánizzsal, édesköménnyel társítva, a körömvirágtea, vagy a cickafarkfű is jótékony hatással lesznek a panaszokra. A kamillatea különösen ajánlott, hiszen segíti a gyomor flórájának helyreállítását, és a görcsöket is enyhíti. Hasznos, ha van otthon svédcsepp, mely szintén gyógynövényeket tartalmaz alkoholos keverékként.

Kevesen tudják, de a mentaolaj is kiválóan alkalmazható az emésztés javítására. Két-három cseppet elegendő kockacukorra téve elfogyasztani, s máris érezhető a jótékony hatás.

Bár sokak számára nem éppen a kedvenc alapanyag a fekete retek, de érdemes tudni róla, hogy fokozza az epekiválasztást, és elősegíti az emésztés hatékonyságát. Ennek is kapható kivonata, mely gyorsabban felszívódik.

Gyomorégésre megéri kipróbálni azt a módszert, amelyet már nagyanyáink is alkalmaztak. Nem más ez, mint a nyers burgonya leve. Nincs másra szükség, mint két-három nyers burgonyára, amelyet lereszelhetünk és kinyomkodhatjuk levét, vagy használhatunk gyümölcscentrifugát is. Az így kapott néhány cseppnyi kivonat savlekötőként alkalmazható. Annak érdekében, hogy fokozott hatást érhessünk el, érdemes kicsit tartogatni a szájban lenyelés előtt, hiszen a nyálkahártyán keresztül jobb a felszívódás. Hasonlóképp remek választás a fejeskáposzta leveleinek lepréselésével nyert ital is, melyet akár több héten át, kúraszerűen is fogyaszthatunk.

Külsőleg ajánlott a melegvizes pakolás. A gyomortájékra helyezzünk meleg vizes palackot, vagy meleg ruhadarabot, melyet szárazzal kössünk át, és ezt cserélgessük körülbelül félóránként.

Nedves, meleg vászonkendőt vagy meleg vizes palackot tegyünk a gyomortájékra, és kössük át száraz gyapjúkendővel. A kötést félóránként cserélgessük, amíg be nem következik az enyhülés.

A panaszok eredetéből adódóan a májat, az epét, a hasnyálmirigyet, a beleket és a vesét érdemes a fókuszba helyezni.

Akupresszúra kapcsán a GY-36 és az L-4 a kezelendő területek.

A jóga emésztési panaszok esetén is javasolt, hiszen a speciális mozdulatoknak, valamint a hasi jógalégzésnek köszönhetően javítható az emésztés. Nem csak a jóga, de a hasi légzésre való odafigyelés is enyhülést hozhat néhány perc után.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Gy-36, L-4.

Ha a Gy-36 pont helyében nem vagyunk biztosak, akkor a tenyerünkkel masszírozzuk a gyomor és az epe meridiánt a lábszár külső oldalán. Fontos, hogy a masszírozás gyengéden és lefelé, tehát a meridián energiaáramlási irányával megegyezően történjen, annak működését ösztönözve. Ez a módszer minden emésztési zavarnál és epegörcsnél is többnyire beválik.

Jóga

A hasi jógalégzés több vért juttat a gyomor-bél rendszerbe, így javítja az emésztést. Próbáljunk a tüdőt szinte kikapcsolva, csak a rekeszizom mozgatásával lélegezni. Gyakran enyhülést hoz már az, ha egy-két percig hasi légzést végzünk.

A kombucha fogyasztásával serkenthetjük az emésztést. Ha túl sok húsos ételt fogyasztottunk, akkor a papaya kivonat is remek választás, ez ugyanis elősegíti a fehérjék lebontását.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.