A betegségek okai

Epebetegségek, epekő

Az epebetegség szinte minden embert érint valamilyen formában, ám az epekő leginkább az enyhe túlsúllyal vagy elhízással küzdő hölgyek betegsége, különösen negyvenes éveiket követően.

Az epegörcs gyötrő fájdalma egy-egy kiadós étkezés számukra szinte elkerülhetetlen velejárójává válik, és ezeknek a görcsöknek az oka szintén az epekőben keresendő.

Az epehólyag és az általa termelt epe a zsírok emésztésében játszik nélkülözhetetlen szerepet. Kő akkor képződik benne, ha túlteng benne az epesav, a koleszterin és más anyagok (pl. kalcium vagy pigmentek). Gyakran megesik, hogy az epekő sokáig semmilyen tünetet nem okoz, és csak akkor fedezik fel, amikor már méreténél fogva zavarja az epehólyag ürülését, és elzárva az epevezetéket gyulladást okoz az epehólyagban.

Tünetek:

Epehólyag-gyulladásra vagy az epevezeték elzáródására utaló tünet lehet a jellegzetes, nagyon erős  hasi fájdalom, illetve az esetlegesen azzal járó hányinger, hányás és láz, valamint gyomorégés és puffadás. Epehólyag gyulladás esetén azonnal forduljunk orvoshoz!

Egy epekővel viszonylag hosszú ideig el lehet élni, nem jár feltétlenül heveny epehólyag-gyulladással, ám rendszeresen kellemetlenséget okozhat az epekő miatti epegörcs, amelyet a beteg a has felső részén érez, jobb oldalon. A fájdalmat általában étkezések után gyötri a beteget, lehet, hogy csak félóráig, de van, amikor akár négy órán keresztül is eltart, és gyakran a hátba, mellkasba, jobb vállba is kisugárzik.

Sajnos

Az epekőre való hajlamot egyaránt meghatározzák genetikai és életmód tényezők, ez utóbbiak közül is az elhízás és a túl hirtelen fogyás, illetve a böjt. A tapasztalat azt mutatja, hogy a nők hajlamosak epebetegségre, különösen 40 éves koruk után.

Fontos tudni, hogy az epebántalmak összefüggést mutatnak a gyomorsav mennyiségével is – függetlenül attól, hogy a gyomorsav túl sok-e vagy túl kevés, a jövőben elképzelhető, hogy számolnunk kell az epebántalmak lehetőségével is.

Életmód/ Étrend

Az elhízás megelőzésével az epebetegségek kialakulásának kockázata is csökken, ezért figyeljünk arra, hogy étkezéseinkben kerüljük a finomított, egyszerű szénhidrátokat, a túlzott cukor és zsiradékfogyasztást! Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget, lehetőség szerint olyan magas pektintartalmúakat, mint az alma, a narancs és a banán, valamint zöldségek közül a borsó és a sárgarépa! Emellett figyeljünk a bőséges rostbevitelre is: együnk zabkorpát, vagy más, gélformáló, nyákképző rostokat, amelyek segíthetnek az epekő feloldásához, és igyunk sok folyadékot!

Kerülendő élelmiszerek a tojás, a cukor és az állati fehérje, valamint a zsiradékban vagy olajban sült ételek. Panaszokat okozhatnak a tejfölös, hagymás vagy paprikás ételek, illetve a káposzta is, nem is beszélve az alkoholfogyasztásról – az égetett szeszek, rövid italok fogyasztása szigorúan ellenjavallt!

Az olívaolaj áldásos hatásai

Szokták ajánlani, hogy az epekő kihajtására esténként lefekvés előtt illetve reggel éhgyomorra igyunk meg 3 evőkanálnyi olívaolajat citromlével keverve, majd figyeljük a székletet, megjelennek-e benne a kövek. Használhatunk grapefruitlevet is a citromlé, ha azzal könnyebb lenyelni.

További életmódtanácsok epebetegeknek

Léteznek más módszerek is a panaszok csökkentésére, és ezek között a legérdekesebb és legváratlanabb az allergiás betegek számára javasolt hosszú diéta. Egy tanulmány szerint ugyanis egy ilyen diétával hosszútávon is tünetmentesek maradhatnak az epebetegek.

Kevésbé meglepő ajánlás a máj- és epebetegek gyógyításában a relaxáció, a lazító gyakorlatok végzése, a nyugalom. A népnyelv úgy is emlegette, amikor valaki haragra gerjedt, negatív érzelmek, sértődés, düh kerítette hatalmába, hogy „elönti az epe”, és bizony a népnyelv úgy látszik, ezúttal sem tévedett.

További, meglepő eredményre vezetett az a kutatás, amely a bőrszín, a napozás, a leégés összefüggéseit tanulmányozta az epekövek kialakulásával kapcsolatban. A kutatás szerint azoknál a napozni szerető fehérbőrű embereknél, akik rendszeresen leégnek a hosszú napozásoktól 26-szoros az epekő kialakulásának kockázata a hasonló adottságokkal rendelkező, ám a napot kerülőtársaikhoz viszonyítva.

Gyógynövények

Létezik egy magyar teakeverék, amely 18-20 féle gyógynövényből készül, kifejezetten az epekövek kihajtására, de bármely epebántalmak esetén ajánlott gyógynövényből készíthetünk teát magunk is.

Az epebántalmak legalapvetőbb gyógynövényei:

  • pemetefű
  • rebarbara
  • apróbojtorján
  • sóskaborbolya

Epehajtó (Fo-No) teakeverékek epekő és epegörcs esetére a magyar gyógyszerkönyv alapján:

  • szennalevél (10 g), ürömfű (20 g), pemetefű (20 g), citromfű (20 g), fehérmályva-gyökér (30 g), édesgyökér (30 g).
  • apróbojtorjánfű (10 g), ezerjófű (10 g), tisztesfű (10 g), katángfű (10 g), gyermekláncfű gyökér (10 g), kálmosgyökér (10 g), borókabogyó (10 g), borsosmentalevél (6 g), homoki gyopár virág (4 g), bengekéreg (4 g).
  • Epehólyag-gyulladás elleni tea: ezerjófű (20 g), bors-mentalevél (20 g), cickafark (20 g), kamillavirág (20 g). Az alapreceptet a panaszok alapján változtatni lehet. Puffadás esetén tegyünk még a keverékbe édesköményt és köményt is, ha pedig evés után rendszeres nyomásérzés jelentkezik, tárnicsot és gyermekláncfű gyökeret.

További belsőleg alkalmazható gyógynövények epepanaszok esetére:

  • A gyermekláncfű friss szárai fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és az epe működését.
  • Svédcsepp:  belsőleg fogyasztható – reggel és este egy evőkanállal vagyünk be belőle, illetve esténként, éjszakára, használhatjuk borogatásként is a has jobb felső részén.
  • Friss vérehulló fecskefűből nedvesen kinyert lé: Mossuk meg a növény leveleit és szárait gondosan, majd gyümölcscentrifugával passzírozzuk ki a levét. Ezt hígítsuk kétszeres mennyiségű langyos vízzel a friss levet, és fogyasszuk el szépen lassan, kortyonként a nap folyamán!
  • Készíthetünk gyógybort 20-20g földi apróbojtorján, borostyán, borsmenta,  komló, tömjén és üröm felhasználásával, úgy, hogy a fenti gyógynövények keverékéből három evőkanálnyit hozzáadunk egy liter almaborhoz vagy musthoz, és áztassuk egy darabig hűvös helyen! Fogyasztás előtt forraljuk fel óvatosan, épp hogy „egyet buggyanjon”, majd a tűzről levéve hagyjuk állni 3 percig! A nap folyamán 8-9 evőkanállal fogyasszunk el belőle, nagyjából óránként egyet-egyet!

Borogatás az epegörcs enyhítésére:

  • Borsmenta
  • Lenmagos borogatás: 200g örölt lenmagot melegítsünk 10 percig forrásban lévő vízben, majd tegyük a beteg hasára az őrleményt olyan forrón, ahogy csak a beteg elbírja!
  • Dunsztkötés zsurlóteából: egy maréknyi zsurlót helyezzünk forró gőz fölé, amíg maga a fű is fel nem forrósodik és megpuhul! A megpuhult füveket csavarjuk egy konyharuhába vagy vászonkendőbe, és helyezzük beteg hasának jobb felső részére és bugyoláljuk be jó melegen!

Reteklé kúra

A a kúra során retek gyümölcspréssel kinyert levét hat héten át kell fogyasztanunk úgy, hogy az első napon 100 gramm levet iszunk meg, és az adagot naponta növeljük 15 grammal, egészen a harmadik hét végéig, amikor az adag eléri a 400 grammot. Ezután az adagot csökkentsük vissza ugyanúgy, fokozatosan, újabb 3 hét alatt!

A sózatlan fekete retek rendszeres fogyasztása ebéd és vacsora egyébként mindenképpen hasznos, akkor is, ha a reteklé kúrát nem engedhetjük meg magunknak.

A reteklé kúra ellenjavallt a gyomor és a bélfal gyulladása esetén.

Kávés beöntés

Bármilyen beöntés tisztítja a bélfalat, ezáltal csökkenti a vastagbélből a vérbe visszaszívódó méreganyagok mennyiségét, így tehermentesítve a májat, és különösen hatékony formája a beöntésnek a kávés beöntés.

A kávés beöntés bő két liter vízből és 6 púpozott evőkanál kávéból készüljön! A keveréket forraljuk fel és főzzük kb. 15 percig, majd kihűlve szűrjük le. Egy beöntéshez fél liter főzetet használjunk!

Miután a folyadékot szakszerűen a végbélbe juttattuk, feküdjünk le, és igyekezzünk azt minél tovább a bélben tartani!

Vigyázat: a 6 hónapnál tovább rendszeresen végzett kávés beöntés vérszegénységhez vezethet!

Illóolajok

Jótékonyan hatnak epekő esetén az alábbi illóolajok:

  • borsmenta: ha tudunk, szerezzünk be olyan borsmenta olaj kapszulát, amely a bélben oldódik (enteroszolvens), így erőteljes kőoldó hatása van. A kapszulák étkezések között fogyasztandók.
  • eukaliptusz
  • levendula
  • rozmaring

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Eh-34, Szb-6.

Táplálékkiegészítők

A koleszterin alapú epekövek kialakulásában elsősorban az epében található koleszterinszintje játszik szerepet, ezért érdemes lehet koleszterincsökkentő étrend-kiegészítőt fogyasztani. Ilyenek például a lucerna készítmények (alfaalfa), amelyek májtisztító hatásuk mellett számos vitamin és ásványi anyag forrásai lehetnek, és az egész emésztőrendszerre jó hatással vannak.

Hasznos lehet még a C-vitamin és a zsírégetésben használt lecitin és a lenmagolaj is, amelynek esszenciális zsírsavai segítenek az epekövek kialakulásának megelőzésében. Az emésztés egyensúlyban tartásához pedig fogyasszunk komplex B-vitamin készítményeket!

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.