Betegségek és megelőzésük

Mumpsz okai és kezelése gyermekeknél

Okai:

A mumpsz tipikus, vírusos gyermekbetegség. A kórokozók nyálmirigy­ gyulladást okoznak. Ritkább esetekben egyéb szerveket, pl. a hasnyál­mirigyet is megtámadja a fertőzés. A serdülőkorban vagy azon túl lévő fiúknál heregyulladás is kialakulhat, ami igen nagy fájdalommal jár.

Így jelentkeznek a panaszok:

A betegség az influenzás fertőzéssel megegyező tünetekkel: lázzal, torok-és fejfájással, végtagfájdalommal, bágyadtsággal és étvágytalansággal kezdődik. Ezután a fülek töve jellegzetesen megduzzad, először a jobb, majd a baloldalon. A gyermek fülfájásra panaszkodik, fájdalmat érez rágás közben, valamint akkor, ha kinyitja a száját.

Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?

A mumpsz ritkább esetekben egyéb mirigyeket is megtámadhat, ilyenkor fennáll a szövődmény kialakulásának veszélye. Így pl. a serdülőkort betöltött fiúk egynegyede a későbbiekben heregyulladásnak lehet kitéve. Amennyiben a gyulladás mindkét herét érinti, fennáll a veszélye annak, hogy felnőve terméketlenné váljanak. A szövődmény tünete a bevörösö­dött here, illetve az extrém fájdalomérzet. Ezért minden esetben, amikor a megbetegedés gyanúja felmerül, kérjük ki a gyermekorvos tanácsát.

Így segíthetünk gyermekünknek:

  • Zsályás gargarizáló: a zsálya kimondottan alkalmas a kellemetlen torokfájás csillapítására, valamint az irritált nyálkahártya megnyug­tatására. Így készül a gargarizáló tea: egy teáskanál friss vagy szárított zsályalevelet kb. 250 ml zubogó forró vízzel leöntünk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta többször gargarizáljon vele a gyermek.
  • Körömvirágos rátét: a körömvirág – latin nevén Calendula – fájda­lomcsillapító és lohasztó hatású, ezért enyhíti a nyálmirigyek gyulla­dását.
  • Így alkalmazzuk: egy gézlapra vastag rétegben körömvirág krémet kenünk, amit ezután a duzzadt arcrészre helyezünk. A rátétet ezután körbetekerjük egy vászon- vagy pamutkendővel.
  • A betegség hirtelen, magas láz kíséretében jelentkezik; a szem és az arc piros, a száj kiszárad. A panaszok hideg, érintés, rázkódás és rágás hatására erősödnek, nyugalom hatására, fejfájás esetén erős nyomás hatására enyhülnek: Professional Medical (maszlagos nadragulya), 1-6 óránként.
  • Először a baloldalon látható jelentős duzzanat, azután a jobb oldalra vándorol a gyulladás. Torokszűkület alakul ki; fájdalmas a nyelés, az ivás, a gyermeket irritálja, ha nyaktájékon bármi hozzáér: Professional Medical (viperaméreg), naponta háromszor.
  • A gyulladás erős nyálképződéssel jár, a gyermeknek erős szájsza­ga van, rossz ízű a szája; éjszaka leizzad, se a forrót, se a hideget nem viseli el: Professional Medical (higany), naponta háromszor.
  • A gyulladás jobb oldalon alakul ki, majd onnan vándorol át a baloldalra; az orr száraz vagy be van dugulva; a gyermek akaratos, me­leg italokat kíván: Professional Medical (kapcsos korpafű), naponta három­szor.
  • Olajos kötés: ez a kezelés enyhíti a fülnyálmirigy területének fáj­dalmas duzzanatát. Így alkalmazzuk: egy vattacsomót vagy egy vastagabb gézlapot enyhén felmelegített mandula- vagy napraforgóolajjal itatunk át. Az olajos kötést a megduzzadt nyálmirigyre helyezzük és egy pamutkendővel körbetekerjük.

Mit tegyünk megelőzésképpen?

Mumpsz ellen létezik védőoltás; kombinált oltás formájában adják, amely egyben rubeóla és kanyaró ellen is védelmet nyújt.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.