Szélütés (stroke) jelei
Az agy károsodását vérellátási és ennek következtében oxigénellátási zavar okozza. A fejlett országokban a szélütés – a stroke – az egyik leggyakoribb halálok. Bár sok beteg életben marad, de súlyos maradványtünetekkel, bénulásokkal kell együtt élniük. A kockázat az életkorral nő, és 70 éves kor felett a stroke esélye meglehetősen nagy. Viszonylag enyhe tünetekkel is kezdődhet, hatása viszont az érintett agyterületre nézve pusztító. A rehabilitáció révén a betegek felépülési esélyei jók, bár mintegy harmadrészüknél valamilyen képességcsökkenés áll be.
(Kép fent) Az agyról készült felvételen a pirosra színeződött terület a kisagyban vérzéses állományt mutat.
Tünetek és jelek
- Tudatvesztés
- Gyengeségérzés, a beteg képtelen megfordulni
- Látászavar, homályos látás, az egyik szemen teljes látásvesztés
- A test egyik oldalán érzéstelenség
- A finom mozgások szabályozásának zavara és remegés
- Beszédzavarok
- Egyensúlyzavar és szédülés.
A szélütés különböző agyi vérellátási zavarok következménye lehet.
Legfőbb típusai a következők:
- Agyi infarktus – ez a stroke leggyakoribb formája, amely az egyik agyi ér elzáródása következtében jön létre, helyi vérrögképződés (trombus) miatt, vagy a test más részében képződött vérrög a keringéssel eljut az agyba, és itt „akad meg”, elzár egy agyi eret (embólus). Az elzáródott ér által ellátott agyterület elhal, és a funkciók is kiesnek. A stroke e típusában az érelmeszesedés játssza a fő szerepet; az erekben ugyanis zsíros lerakódások, plakkok képződnek, ami elősegíti a vérrögök kialakulását az agyban és másutt is. Lehet más oka is, például sarlósejtes vérszegénység (amikor a vér fokozott alvadási hajlamú), vagy szívritmus- ill. szívbillentyű zavarok.
- Agyvérzés – ha valamelyik agyi ér megreped, vérömleny képződik, és a környező agyszövet károsodik. Oka lehet az agyi erek hibája (túlságosan vékony érfalak), amit még magas vérnyomás is súlyosbít, vagy a véralvadás zavara (például valamilyen gyógyszeres kezelés esetén).
Mini-stroke
Látászavar, ill. átmeneti zavarodottság kísérheti, ami néhány órán belül rendeződik. Mini-stroke vagy annak ismétlődése esetén ún. Doppler ultrahangvizsgálatot végeznek, amely a nyaki ütőerek állapotát elemzi, és kimutatja az esetleges lerakódásokat. Kezelése: a vérrögképződés gátlása aszpirin adásával, a plakkok eltávolítása sebészi úton, vagy az adott beszűkült ér ballonos tágítása (angioplasztika).
A szélütés kockázati tényezői
Sokféleképpen megváltoztathatjuk életvitelünket annak érdekében, hogy az érelmeszesedés és stroke kockázatát csökkentsük.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kockázati tényezők a következők:
- Magas vérnyomás – mely növeli az érelmeszesedés veszélyét, mivel az érfalakra gyakorolt nyomás nagyobb.
- Dohányzás – mivel a nikotin érszűkítő hatású, az erek szűkülete pedig kedvez a vérrögök kialakulásának.
- Magas szérumkoleszterin-szint – ami örökletes tényező, vagy a magas zsírtartalmú étrend következménye, és szintén érelmeszesedéshez vezethet.
- Nagyobb mértékű alkoholfogyasztás -ismeretes ugyanis, hogy a kis mennyiségű alkohol jótékony hatású a keringésre, de vizsgálatok bebizonyították, hogy a nagy mennyiségű alkohol fokozza a stroke kialakulásának kockázatát.
- Mozgásszegény életmód – a rendszeres testmozgás csökkenti az érelmeszesedés veszélyét, és normalizálja a vérnyomást.
- Elhízás, kövérség – szoros összefüggés mutatkozik a súlyosabb kövérség és mindenféle típusú keringési zavar között.
A szélütés által érintett területek
Elméletileg a stroke bármelyik agyi funkciót károsíthatja, de valójában bizonyos agyterületek nagyobb veszélyben vannak; ezek a következők:
- Agyi motoros (mozgató) mező – ez a terület irányítja az izomműködést, károsodása esetén az ellenoldali testfél gyengesége vagy bénulása áll be.
- Broca- és Wernicke-féle mező – ezek az agy bal oldalán levő területek a beszédért felelősek. Károsodásuk beszédmegértési és szótalálási zavarokat okoz.
- Agytörzs – ez a terület szabályoz olyan alapvető működéseket, mint a légzés. Az agytörzsi terület idegsejtjei olyan helyzetben vannak beágyazva a gerinccsatornába, hogy az itt kialakuló kisebb stroke is életveszélyes állapotot okozhat! Az agytörzsi stroke után a betegek túlélési esélye igen rossz.
A szélütés diagnózisa
Általában nem sok jel vagy előjel utal a stroke-ra. Fokozott veszélynek vannak azok kitéve, akik már átéltek átmeneti vérszegénységi rohamokat vagy mini-stroke-ot. A szélütéses tüneteket mutató beteg azonnali orvosi ellátásra szorul! Az orvos már a nyilvánvaló testi jelekből felállíthatja a diagnózist, vagy részletekbe menő vizsgálatot (pl. reflexvizsgálatot) végez arra vonatkozóan, mely működések normálisak, és melyek károsodottak. Fontos diagnosztikus segítség az agyról készült CT és/vagy MR felvétel.
Kezelési lehetőségek
Ha a szélütés idejében felismerésre kerül, legfontosabb a károsodást a lehetséges minimumra szorítani, mert ezáltal csökkennek a hosszú távú károsító hatások is. A már kialakult stroke-ot nem lehet visszafordítani, de vérnyomáscsökkentőkkel és gyulladásgátlókkal mérsékelhető a károsodott agyterület nagysága.
A hosszú távú kezelésben szerepet kap az aszpirin mint vérrögképződés-gátló szer. Ha szélütés után a beteg állapota stabilizálható, a kezelés lényege a rehabilitáció, amelynek célja, hogy minél inkább közelítsük a beteg állapotát az eredeti, normális életviteléhez.
Rehabilitáció stroke után
Az agy csodálatos képességgel, ún. plaszticitással rendelkezik, vagyis szinte „újrahálózza” magát. A szélütést követő rehabilitáció fizikoterápiával, vagyis a test mozgatásával kezdődik. A mobilizálás igen fontos, mert minél gyorsabban lehet a mozgást helyreállítani, annál nagyobb az esély, hogy a túlélő idegsejtek regenerálódnak, és átveszik az elveszett funkciókat. A mozgásterápia mellé hidroterápia és beszédterápia is társul.
Ha a beteg már elhagyhatja a kórházat, következik a foglalkozásterápiás szakember, aki az otthoni adaptációhoz szükséges eszközökkel (járókeret, mozgássérültfelvonó stb.) segít abban, hogy a beteg minél nagyobb mértékben önállósulhasson majd. Ha szükséges, a fizikoterápiás és a beszédterápiás szakember a beteget otthonában is felkeresi, és folytatják a kórházban megkezdett gyakorlatokat.
A javulás esélyei
Az elszenvedett szélütés után mintegy hat hónap az az idő, ameddig várható, hogy a beteg állapota a rehabilitáció során javulni fog. A továbbra is fennálló maradványtünetek már nem fognak megszűnni. Többeknél sajnos megmarad a bénult állapot valamely formája, ami nehéz helyzet, mert folyamatos ápolást, gondozást igényel. Minden ötödik szélütéses beteget az agyi esemény bekövetkezése után egy hónappal elveszítünk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.