Szívelégtelenség tünetei
A szívelégtelenség nem azt jelenti, hogy a szív nem működik, hanem hogy kevésbé hatékony a pumpafunkció, és a szervezet oxigénellátása emiatt romlik. 80 éves kor felett már szinte általánosnak mondható, és a fejlett országokban a betegek aránya évről évre nő.
A tünetek is meglehetősen változóak: egyeseknél szinte nincs is tünet, mások viszont a szívelégtelenség miatt normális napi tevékenységükben komolyan gátolva vannak, és emiatt mindenképpen gondoskodásra, rendszeres kezelésre szorulnak.
Tünetek és jelek
Számos ember szenved szívelégtelenségben, anélkül hogy bármilyen tünete volna, különösen a betegség korai szakaszában.
A következő jellegzetes tünetek utalhatnak rá:
- izomgyengeség és fáradtság,
- étvágytalanság,
- hideg kéz és lábfej,
- dagadt bokák,
- légzési nehézségek (jellegzetesen bal oldali szívgyengeség esetében), légszomj, amely lapos fekvés és túlterhelés esetén rosszabbodik.
A szívelégtelenség mindkét „szívfelet” érintheti, külön-külön és együttesen is. Balszívfél-elégtelenségben a bal kamra nem képes az oxigénben dús vért megfelelően továbbpumpálni, a tüdőkben folyadék halmozódik fel: ez az ún. tüdőödéma jelensége. A jobb szívfél-elégtelenségben a folyadék a testszövetekben (lábakban, lábszárban, bokában) pang. Kezdetben általában csak az egyik szívfél van érintve; később esetleg társul a másik szívfél elégtelen működése is.
A szívelégtelenség okai
A szív pumpafunkcióját bármilyen szívbetegség okozhatja, de az esetek 70-80%-ában ez szívizom-károsodás vagy következménye. Gyakori ok a magas vérnyomás is; a magas vérnyomás ellenében pumpáló szívizomzat ugyanis az évek során az állandó nagyobb izomfeszülés miatt károsodik. Más állapotok is hozzájárulhatnak a szívelégtelenséghez, így a szivárgó vagy merev szívbillentyűk, ritkábban a vérszegénység, a túlzott elhízás vagy pajzsmirigybetegség.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Életmód-változtatás
Ha már biztos a szívelégtelenség diagnózisa, beszéljük meg orvosunkkal, milyen egyszerűbb változtatásokkal javíthatnánk állapotunkon. A hirtelen és nagy erőkifejtést kerülni kell, de a kisebb fizikai terhelés még segíthet is! A dohányzást azonnal abba kell hagyni, és a testsúlyból is le kell adni, hogy a szívre kevesebb (felesleges) teher háruljon. Az ételek sótartalma is csökkentendő.
A diagnózis módja
A tünetek kikérdezése és a megfelelő vizsgálatok után lehet csak megállapítani a szívelégtelenség fennállását. Néhány erre irányuló vizsgálat:
- EKG – a szív elektromos tevékenységét vizsgálja
- Mellkasröntgen – megmutatja a szív méretét, és hogy észlelhető-e a tüdőkben folyadékgyülem (ödéma).
- Echokardíográfia – a szív belső szerkezetének és működésének elemzése.
A kezelés lehetőségei
Bár a szívelégtelenség progresszív (előrehaladó) betegség, lehetséges a gyógyszeres kezelése, amitől az élettartam, sőt az életminőség is javul.
A szívelégtelenség nem gyógyítható kórkép, de jól kezelhető, és ilyenkor a hosszú távú gyógyszeres kezelésben az alábbiakat használják:
- Vizelethajtók (diuretikumok) – a folyadékfelesleget a vese útján eltávolítják a szervezetből. Csökkentik a keringő vértérfogatot és a szív terhelését;
- ACE-gátló szerek – értágító hatásuk révén szintén csökkentik a szív terhelését.
A gyógyszeres terápia alkalmas a tünetek mérséklésére és az életminőség javítására. Mivel azonban a szívelégtelenség progresszív betegség, az idő múlásával romló tendenciát mutat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.