Betegségek és megelőzésük

Talasszémiák – betegség jellemzői

A betegség jellemzője a hemoglobin globin ne­vű részének képződési zavara. Azonos mennyi­ségű alfa- és béta-lánc termelése helyett valame­lyik globinláncból kevesebb termelődik. Gyakoribb forma a béta-talasszémia, amikor ér­telemszerűen a béta-lánc mennyisége csekélyebb, vagy eleve hiányzik. A sarlósejtes vérsze­génységhez hasonlóan már gyermekkortól kezdve tüneteket okozhat a kórkép. Egyes ese­tek nem igényelnek különösebb kezelést, de má­sok akár rendszeres vérátömlesztésre is szorul­hatnak.

Tünetek és jelek

A betegség enyhébb formájában kevés a tünet. Súlyosabb esetekben 4-6 hó­napos kortól már észlelhetők a tünetek.

Ezek a következők:

  • Súlyos anémia, sápadt bőr, légzés­zavarok; a megnagyobbodott máj és lép miatt hasi duzzanat.
  • Fokozott fertőzési hajlam.
  • Csontdeformitások főleg az arcon a csontvelői túlműködés következ­tében (a csontvelő elegendő hemoglobint próbál termelni, és ehhez nagyobb térfogatúra növekszik).

Kezelési lehetőségek

Az enyhe forma nem igényel kezelést. Sú­lyosabb esetekben a páciens élethosszig tar­tó vérátömlesztésekre szorul, és ez állandó vasfölösleget okoz a szervezetben. Ezért vaskötő készítményeket kapnak, hogy a vasfölösleg a vizelettel kiürüljön, és ne ká­rosítsa a májat, hasnyálmirigyet és a szívet.

Hemoglobin felépítése

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.