Betegségek és megelőzésük

Urticaria, csalánkiütés tünetei, kialakulása és kezelése

Néhány millimétertől több tíz centiméterig terjedő, kör, gyűrű alakú, vagy girlandos szélű, fehér, kék, vagy hólyagos közepű, a bőr szintjéből kiemelkedő, akár összefolyó, szimmetrikus, helyüket gyorsan változtató, azonban bizonyos esetekben akár hetekig is fix helyen maradó piros kiütések, melyek lehet­nek allergiás, immunológiai eredetűek, de fizikai behatások (napfény, hideg, test­mozgás, nyomás) is létrehozhatják.

Mik lehetnek a tünetei?

A csecsemő-, gyermekkori esetek leggyakrabban a szervezetben zajló fertő­zésekhez (légúti hurut, hasmenés) társulnak, többnyire akut, rövid lefolyású­ak. A tünetek kialakulásáért a fertőzés által megváltoztatott reakcióképesség, nyálkahártya-áteresztőképesség, ritkábban az alkalmazott gyógyszer által kiváltott allergiás reakció a felelős. A 6 hétnél tovább (sokszor hosszú évekig) tartó (krónikus, akár a saját szervezetet támadó autoimmurí) esetek részletes kivizsgálást (góc-, allergén-kutatás, egyéb immunológiai, hideg, meleg, fény provokáló vizsgálatok) tesznek szükségessé. Ez a típus iskolások és felnőttek körében gyakoribb. A kezelés kezdetén indokolt egy rövid, 4-7 napos, úgy­nevezett mediátormentes diéta (állati fehérjét, ételszínezéket, tartósítószert, déli gyümölcsöt, paradicsomot, savanyú káposztát nem tartalmaz), melyet lépcsőzetesen, a szakember által előírt módon lehet bővíteni.

Jegyezzük meg! Az igazolt allergént a későbbiekben kerülni kell, gyógyszerek esetében a hasonló szerkezetű többi szert is.

Rovarméreg allergia tünetei

Elsősorban méh- és darázscsípésre adott olyan heves reak­ció, ami nemcsak a csípés helyén jár duzzanattal, bőrpírral, hanem a szemhéjak, ajkak, gége környéki kötőszövetek vizenyőjével, torzító duzzanatával, légszomjjal, a legsúlyosabb esetben úgynevezett anafilaxiás sokkal, fulladással, vagy a keringés összeomlása miatt halállal is járhat.

Hogyan enyhíthetjük a rovarcsípést?

Mivel a csípés kivédhetetlen, súlyos reakció után kivizsgálás, igazolt allergia esetén specifikus immunterápia, azaz a rovarméreg 3-5 évig tartó, fokozatosan emelt adagú bőr alá fecskendezése indokolt a nagyobb gyermekek esetében. A gyermeket el kell látni életmentő adrenalintartalmú „belövő” injekcióval, amit állandóan ma­gánál tart és szükség esetén ő, vagy a környezetében lévő felvilágosított felnőtt a bőrbe „lő”.

Psoriasis, pikkelysömör kialakulása

Részben örökletes hajlam alapján kialakuló, helyi immuno­lógiai eltérésekkel járó, véglegesen nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel átme­netileg vagy tartósan tünetmentesíthető bőrbetegség. A néhány milliméterestől akár több tíz centiméteresig terjedő nagyságú gyulladt alapon felrakódó gyöngy­ház színű pikkelyek, különösen a hajas fejbőrön korpázóan hámló vaskos felrako­dások elszórtan vagy diffúzán, az egész test bőrén jelentkezhetnek.

Milyen betegségekkel párosulhat?

Egyéb szervek, például ízületek steril, általános gyulladásával tár­sulhat. A betegség akár fiatal csecse­mőkön is jelentkezhet. Ezekben az esetekben, az atópiás ekcémával el­lentétben, jellemző a pelenkás terü­letek összefolyó, piros gyulladása, a fej, nyak, törzs felső harmadának, hónaljnak az érintettségével, mind­két terület felől a törzs irányába „szatellita”, kisebb pikkelyek tár­sulásával. Szakorvosi kezelést igényel, ami hámlasztó, gyulladásgátló, puhító kenőcsök, oldatok, kátrányos samponok, sót, fényérzékenyítő szert tartalmazó fürdők, fény (UVA, UVB), súlyosabb esetekben az im­munrendszer működését elnyomó általános kezelés kombinációjából, az utóbbi években szintén az immunrendszerre ható úgynevezett biológiai terápiából áll.

Alopecia, kopaszság

Lehet foltos, vagy teljes, utóbbi járhat teljes szőr­kihullással is. Többnyire gócos folyamat indítja el. Egyszerű esetben 3-4 hónap alatt gyógyulhat, de vannak önpusztító gyulladással folytatódó, visszatérő, úgynevezett autoimmun jellegűek, melyek évek alatt rende­ződhetnek, vagy teljes haj- és szőrelvesztéshez vezetnek. A gyógyszerek vagy más toxikus szerek által kiváltott kopaszság is lehet átmeneti vagy végleges. A diffúz hajhullás elsősorban hiányállapothoz, általános beteg­séghez társul, vagy gyógyszerek toxikus hatásának következménye, több­nyire átmeneti.

Jegyezzük meg! A kivizsgálás minden esetben indokolt, a rosszindulatú betegségek kezelésénél használt gyógyszerek egyértelmű ismert toxikus hatását kivéve.
Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.