Az egészség kulcsa: az emésztés
Bőrünk figyelemre méltó pontossággal jelzi szervezetünk egészségi állapotát. Az ugyanis, hogy milyen állapotok uralkodnak szervezetünk belsejében, kihat a bőr megjelenésére. Ha például túlzásba vittük az éjszakázást, kissé sápadtan ébredünk. Ehhez hasonlóan más belső folyamatok is nyomot hagynak a bőrön: amikor melegünk van, kipirulunk; megerőltető mozgást követően megizzadunk; ha pedig olyan ételt fogyasztunk, amelyre allergiásak vagyunk, kiütéseink lesznek.
Ahhoz, hogy megőrizzük bőrünk egészségét, és lassítsuk öregedését, úgy kell tekintetnünk rá, mint élő, állandóan változó szervre. A bőr nem csupán tárolóeszköz vagy csomagolópapír: minden egyes sejtjének szüksége van arra, hogy megfelelő táplálékhoz jusson mind kívülről, mind pedig belülről. Cikkünk ezen részében azt vesszük szemügyre, miképp gondoskodhatunk bőrünkről belülről. Feltétlenül szükséges biztosítanunk a megfelelő antioxidáns bevitelt. Ugyanilyen fontos az egészséges emésztés és májműködés.
A kellemes állapot biztosítása
Sokan egészségesen étkeznek ugyan, valamilyen oknál fogva azonban szervezetük nem képes kellőképpen megemészteni az elfogyasztott táplálékot, így szervezetük mégsem jut megfelelő tápanyagokhoz.
Ha a gyomor-bélrendszert széthajtogatnánk, egy kisebb futballpályányi területre lenne szükségünk, hogy elférjen rajta az egész szervrendszer. Ekkora felület fogadja tehát be, és szűri meg azt a mintegy .száztonnányi ételt, amelyet életünk során elfogyasztunk. Az immunrendszer tölti be a vámhatóság szerepét: meghatározza, mely anyagok juthatnak át a határon, és folytathatják útjukat a vérbe.
Tartós stressz hatása
A tartós stressz leállítja az immunrendszernek ezt a működését. Ilyenkor a „vámhatóság” dolgozói sztrájkba kezdenek. Az egyik „vámhatósági tiszt” a szekrétoros immuno-globulin (s-IgA, secretory immunoglobulin A): őrhelye az emésztőrendszer teljes hossza, feladata pedig az, hogy kiszűrje a nemkívánatos molekulákat. Stressz hatására csökken az IgA szint, ezért a szűrőfunkció sem működik kielégítően. Ilyen állapotban hajlamosak leszünk a különféle allergiás megbetegedésekre. Krónikus stresszben élő embereknél pedig nagyobb valószínűséggel alakul ki ételérzékenység is.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A stressz további hatása a gyulladásokra
A túlzott stressz egyrészt gyengíti az immunrendszert, másrészt pedig elősegíti a gyulladásos betegségek kialakulását. Ez pedig melegágyát képezi a gasztrointesztinális fertőzéseknek és a szervezet különböző pontjain jelentkező gyulladásoknak. Több bőrgyógyászati panasz gyulladás következménye, például az ekcéma is.
Szervezetünk úgy reagál a stresszre, hogy minden energiáját az ún. „harcolj vagy menekülj” válasz kialakításába és működtetésébe fekteti (pl. megnő a pulzusszám, vér áramlik a vázizmokba), míg a test megszokott feladataitól energiát von el (pl. kevésbé hatékonnyá válnak az emésztési és az immunfunkciók). Ezért van az, hogy stresszes állapotban nehezebben emésztjük meg az elfogyasztott ételt, és ilyenkor vagyunk a leginkább kitéve a felsőlégúti fertőzéseknek (megfázás, influenza) is.
Ha „belső bőrünk”, vagyis az emésztőrendszer védőfala túlságosan átjárhatóvá válik…
Az ugyancsak megkönnyíti a „hívatlan vendégek” behatolását szervezetünkbe. Ezt a betegséget áteresztő bélszindrómának nevezik. Tovább rontja a helyzetet, ha az érintett személy éppen antibiotikum kezelés alatt áll, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert (pl. aszpirint) szed, vagy túlzott mennyiségű alkoholt fogyaszt. Ráadásul ez az állapot még felül is fertőződhet, begyulladhat, puffadás keletkezhet.
A szervezet egy ideig bírja a tempót, hamarosan azonban nem lesz képes az összes hívatlan vendéget távol tartani. Károsodik a májműködés, a méregtelenítő folyamatok egyre kevésbé működnek hatékonyan. Egy idő után a méreganyagok legcsekélyebb növekedése is számos tünetet eredményez: fáradékonyságot, aluszékonyságot, fejfájást, különféle betegségeket és gyulladásokat, valamint természetesen különféle bőrproblémákat. Amikor testedzést végzünk, izmaink tejsavat termelnek.
Ez a méreganyag okozza az izomlázat, amely normális esetben a méregtelenítő folyamatok hatására hamar elmúlik. Elégtelen méregtelenítés mellett azonban már egy gyorsabb tempójú séta is elhúzódó panaszokat okozhat, és ugyanígy problémát jelenthet egy kiadósabb étkezés, vagy bizonyos – általában a nehezebben emészthető – ételek elfogyasztása is.
Az emésztés folyamata
A közismert mondás szerint: „Az vagy, amit megeszel”. Valójában nem azok vagyunk, amit megeszünk, hanem amit meg tudunk emészteni, és ami felszívódik szervezetünkbe.
Az étel nagyméretű részecskék formájában érkezik a gyomor-bélrendszerbe, amit az emésztőrendszer kisebb részecskékre bont le. Ügy is fogalmazhatunk, hogy ezek az apró részecskék szervezetünk azon vendégei, akiket mindig szívesen lát. A szénhidrátokat például egyszerű cukrokká – glükózzá és fruktózzá – alakítja át a szervezet, a fehérjéket aminosavakká, a zsírokat pedig zsírsavakká és glicerinné. Legalábbis ideális esetben ez történik.
Az emésztés folyamatának java részét a gyomorban található gyomorsav végzi, továbbá az emésztőenzimek. Szervezetünk naponta mintegy tíz liter emésztőnedvet termel. Ha a termelés zavart szenved, emésztési problémák lépnek fel, és hasi diszkomfort érzést, puffadást, szélszorulást, fáradtságot tapasztalunk. Étkezés után ahelyett, hogy feltötekezve és energiával telve éreznénk magunkat, inkább ránk tör a fáradtság. Természetesen ugyanezeket a tüneteket tapasztalhatjuk akkor is, ha többet eszünk annál, mint amennyit aktuálisan meg tudunk emészteni.
Az egyensúlyért felelős baktériumok
Emésztőrendszerünkben háromszáz különböző baktériumtörzs él. össztömegük mintegy másfél kilogramm – ennyi kell ahhoz, hogy egészségesek és életerősek legyünk. Ha azonban antibiotikum kezelésen esünk át, nagyjából mindegyik baktériumfajta – kis híján a teljes bélflóra – kipusztul. Természetesen alkalomadtán káros hatású baktériumok is megtelepedhetnek a gyomor-bélrendszerben: ilyesmit gyakran tapasztalunk nyaralás, illetve ételmérgezés alkalmával. Emésztésünk hatékonyságának és általános egészségi állapotunknak a kulcsa a bélflóra kiegyensúlyozott állapotában rejlik.
Ha még ez sem segít, probiotikumok (pl bindobaktérimok, lactobacillusok) segítségével gazdagíthatjuk bélflóránkat. Ez akkor fontos különösen, ha például túl sok alkoholt fogyasztottunk vagy antibiotikumot szedtünk. Ilyenkor ugyanis bélflóránk nagy valószínűséggel tönkrement. Ördögi kör alakulhat ki például az akné antibiotikummal történő kezelésekor: az antibiotikumkúrát követően megbomlik a bélflóra egyensúlya, minek következtében súlyosbodnak az akné tünetei.
Ufók a bélben
A bélflóra egyensúlyának megbomlásánál sokkal alattomosabb jelenség az úgynevezett UFO parazitafertőzés. Az UFO az angol unidentified faecal organisms kifejezés rövidítése, jelentése „meghatározatlan élősködők a bélben”.
Ezek a kártékony paraziták – baktériumok, gombák, férgek, protozoonok – a gyomor-bél traktusban telepszenek meg, és sokkal gyakrabban fordulnak elő, mint azt általában gondoljuk. A fertőzés tünetei a következők lehetnek:
- hasi fájdalom és görcsök,
- fáradtság, hasmenés vagy szorulás,
- fejfájás, puffadás, ételérzékenység,
- szélszorulás, testsúly-csökkenés,
- bűzös széklet, fájdalmak, nyilallások,
- gyulladásos bélpanaszok, láz
Ez a lista távolról sem teljes, de rávilágít arra, hogyan lehet az UFO parazitafertőzés számos egészségügyi probléma kiváltója. Ezek a problémák azután a bőrön is nyomot hagynak. Előfordulhat, hogy különféle tüneteink támadnak, miután olyan helyen nyaraltunk, ahol nem voltak .jók a higiénés körülmények, esetleg antibiotikum kezelésen estünk át, amely kiirtotta természetes védekezőrendszerünket más élősködők ellen. Ilyen esetekben mindenképpen gondolnunk kell arra, hogy fertőzést kaptunk.
Meglehet, mindez igen távolinak tűnik a bőrproblémák témakörétől, azonban ha zsigereink, vagyis „belső bőrünk” működése bármely okból zavart szenved, annak kültakarónk látja kárát. Ha az a gyanúnk támad, hogy egészségi problémáink mögött ilyesféle fertőzés állhat, táplálkozási szakértő székletvizsgálat segítségével meg tudja határozni a teendőket.
Candida gomba elszaporodása
Az egyik legalattomosabb, ugyanakkor meglehetősen gyakori bélrendszeri fertőzés az ún. Candida albicans nevű élesztőgomba elszaporodása. A kandidagombák jelenléte teljesen természetes a bélrendszerben, azonban ha túlságosan elszaporodnak, fáradtságot, puffadást, különféle emésztési- és bőrpanaszokat válthatnak ki, pl. atlétalábat, azaz a lábak gombás fertőzését, illetve a nyak, a végtagok és a törzs felületes gombás fertőzéseit, aknét, pikkelysömört, vagy pre-menstruális szindrómát idézhetnek elő, a szexuális vágy csökkenéséhez vezethetnek. Forduljunk szakemberhez a probléma okának felderítése érdekében, és kérjük tanácsát mi a megfelelő gyógymódra vonatkozóan.
Béláteresztő szindróma
Ha az egyébként egészséges ételeket szervezetünk nem tudja megfelelően, megemészteni, és a tápanyagok nem szívódnak fel, azok ugyancsak méreganyaggá válnak. Szervezetünk úgy van megtervezve, hogy az ételt egyszerű molekulákká bontsa, így ezek az apró részecskék gond nélkül végighaladhatnak az emésztőcsatornán, és felszívódhatnak a vérbe.
Ha azonban az emésztési folyamat nem megy végbe megfelelően, vagy az emésztőcsatorna falainak „vámosai” túlzottan elnézővé válnak, olyan anyagok is bekerülhetnek a vérbe, amelyek nincsenek megfelelően feldolgozva. Ezeket azután a vérben őrjáratozó immunsejtek ellenségként ismerik fel, és „levadásszák” őket. Ilyenkor lép fel az allergiás reakció.
Az ádáz küzdelem végterméke olyan vegyi anyagok együttese, amelyek önmagukban mérgezőek, és szervezetünknek – a további biztonságos működés érdekében. – el keli őket takarítania. Az efféle étel ahelyett, hogy növelné energiaszintünket és hozzájárulna egészségünk fenntartásához (beleértve a bőr szépségének megőrzését), végeredményben méreganyagokkal terheli meg szervezetünket. Ha ez a teher túlzott mértékűvé válik, a szervezet nem tud többé megfelelően méregteleníteni. Mindenféle bőrprobléma esetén gondolnunk kell erre az eshetőségre is, hiszen legtöbbjük gyulladásos eredetű, illetve túlzott mértékű immunreakcióból ered. Ismételten azt tanácsoljuk: forduljunk táplálkozási szakértőhöz, hogy kiderüljön, mi a probléma oka.
Összegezve a következőket tehetjük emésztőrendszerünk egészségének megőrzése érdekében:
- Alkoholt csak mértékkel és nagyon ritkán fogyasszunk.
- Ne szedjünk rendszeresen aszpirint, sem más nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszert.
- Fogyasszunk kevesebb búzát, és különösképpen kerüljük az élesztőtartalmú kenyeret. Ehelyett inkább teljes kiőrlésű rozskenyeret vagy zabkekszeket fogyasszunk, illetve rizslisztből vagy hajdinalisztből készült tésztát.
- Fogyasszunk rendszeresen rostban gazdag ételeket, például teljeskiőrlésű gabonát, gumós zöldségeket, lencsét és babot.
- Fogyasszunk rendszeresen fermentált ételeket (például élőflórás joghurtot) vagy szedjünk probiotikumot tartalmazó étrend-kiegészítőt.
- Fogyasszunk rendszeresen különféle magvakat és Esszenciális zsírsav-tartalmuk révén fontos szerepet töltenek be az emésztőrendszer működésében, és természetes gyulladáscsökkentő hatásuk van.
- Ha bármiféle emésztési problémával küszködünk, kérjük ki orvosunk tanácsát, hogy a probléma okát felderíthessük.
Méregtelenítés a tiszta bőrért
Az érme egyik oldala az egészséges táplálkozás, a másik pedig a méregtelenítés. Táplálkozni fontos és élvezetes dolog, de az igazság az, hogy szinte minden élelmiszer tartalmaz a tápanyagokon kívül méreganyagokat is, csakúgy, mint a levegő és a víz. Ha szervezetünk nem képes hatékonyan méregteleníteni mindazt, ami a környezetből belé kerül (táplálékot, levegőt, stb.), akkor testünkben felhalmozódnak a méreganyagok, ez pedig bőrünk egészségére is rossz hatással lesz.
Szervezetünk kémiai úton bontja le a bekerült anyagokat, és más vegyületekké alakítja át őket. Ez a folyamat mintegy 80%-ban potenciálisan veszélyes anyagok méregtelenítéséből áll, és e feladatot nagyrészt a máj látja el. A máj több millió olyan vegyületet képes felismerni, amely veszélyforrást jelenthet a szervezet számára. Ezeket azután „hatástalanítja”, vagyis átalakítja veszélytelen anyagokká, illetve előkészíti a kiürítésre. A máj a szervezet kémiai értelemben vett agya: egészségünk érdekében méregteleníti, újrahasznosítja és megújítja a bekerülő anyagokat.
A máj szerepe a méregtelenítésben
A külvilágból származó mérgek (más néven exotoxinok) csupán töredékét képezik azon anyagoknak, amelyekkel a májnak meg kell birkóznia. Számos méreganyag a szervezeten belül keletkezik, méghozzá egyébként ártalmatlan molekulákból. Minden gondolatunkkal, lélegzetvételünkkel és mozdulatunkkal termelünk valamennyi méreganyagot.
Ezeket a belülről származó mérgeket (más néven endotoxinokat) ugyanúgy hatástalanítania kell a májnak, mint a kívülről származó méreganyagokat. Az, hogy egy bizonyos anyag mennyire mérgező, két tényezőtől függ: egyrészt attól, hogy szervezetünk azt milyen mértékben képes hatástalanítani, másrészt pedig magának az anyagnak a jellemzőitől. Például ha valaki többféle ételre is érzékeny, hiába eszi ugyanazt, mint mások, szervezete bizonyos anyagokat nem képes méregteleníteni.
Ha egy étel allergiás reakciót vált ki szervezetünkben, hajlamosak vagyunk azt ártalmasnak bélyegezni
Nézzük a dolgot más szemszögből! Ezek az ételek valójában meghaladják szervezetünk méregtelenítési kapacitását. Anyagcsere folyamataink olyanok, akár a tűz: nagyon lassan és sok füstöt eregetve égetik el a glükózt, hogy szervezetünk számára energiát termeljenek. A visszamaradó füsttel foglalkozik azután a máj. Valójában nem maga az étel, hanem az elégetéséből származó füst okoz a leggyakrabban problémát.
Mennyire hatékonyan méregtelenít szervezetünk?
A bőrproblémákon kívül számos jele van annak, ha szervezetünk méregtelenítő folyamatai nem működnek kielégítően. Ilyen például a krónikus fáradtság, a különféle allergiák megjelenése, a gyakori fejfájás, a vegyszerekre és a környezetszennyező anyagokra való érzékenység, a krónikus emésztési problémák, az izomfájdalmak, az autizmus, a skizofrénia, a különféle gyógyszerérzékenységek valamint az Öböl-háború szindróma.
A méregtelenítés két lépcsője
A méregtelenítés valójában számos kémiai folyamat elágazó láncolata. Ezek a folyamatok javarészt a májban mennek végbe, ahol a méreganyagokból ártalmatlan anyagok keletkeznek. A folyamat egészét biotranszformációnak nevezik. Mindegyik lánc egy sor enzimreakcióból áll, és mindegyik enzim működése többféle tápanyagtól függ. így alakul át lépésről lépésre belső világunk biztonságos, élhető hellyé.
A méregtelenítés két lépcsőből áll.
1. Az első fázis olyan, mint a lomtalanítás:
a cél az, hogy a szervezetben felhalmozódó hulladék elszállítható állapotban egy helyre kerüljön. Az első fázis során valójában nem történik méregtelenítés, szervezetünk csupán szemeteszsákokba csomagolja a hulladékot, hogy azután könnyebben el lehessen szállítani azt. A zsíroldékony mérgek például még inkább oldékonnyá válnak.
A munkálatokat az úgynevezett P-450-es enzimek végzik. Minél több méreganyagnak vagyunk kitéve, annál keményebb munkát adunk ezeknek az enzimeknek: több hulladékot kell egységnyi idő alatt bezsákolniuk. Gyakran a P-450-es enzimek csomagolómunkájának eredményeképpen keletkezett anyagok sokkal inkább mérgezők, mint az eredeti méreganyagok. Sokuk például oxidálódik, és így elősegíti, hogy szervezetünkben káros oxidánsok keletkezzenek.
A P-450-es enzimek kielégítő működése számos tápanyagtól függ, például a B2-, B3-, B6- és a B12-vitamintól, a folsavtól, a glutationtól, az elágazó láncú aminosavaktól (leucin, izoleucin, valin), a flavonoidoktól és foszfolipidektől, valamint számos antioxidánstól (A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, stb.), amelyek az oxidánsokat kezelik.
Amikor szervezetünkbe sok méreganyag kerül (például helytelen étkezési szokások és életmód vagy emésztési problémák miatt), túlpörög az első fázis: keményen és megfeszített tempóban kell dolgoznia, hogy időre kész legyen a szemétszedéssel. Ilyen méreganyagok a koffein, az alkohol, a dioxinok, a cigarettafüst, a kipufogógázok, a magas fehérjetartalmú ételek, az organofoszfát növényvédőszerek, a festékekből párolgó gázok, a telített zsírsavak, a szteroid hormonok és a szén fölött grillezett húsok.
2. A második fázis során a felépítő folyamatok vannak túlsúlyban:
Dr Sidney Baker, a méregtelenítés kémiai folyamatainak szakértője azt állítja, hogy felépítő folyamatainknak körülbelül 80%-a a méregtelenítés célját szolgálja. A méregtelenítés első fázisának végtermékeit szervezetünk úgy alakítja át, hogy az ún. konjugáció során más molekulákat csatol hozzájuk.
Bizonyos méreganyagokhoz glutationt csatol, ezt a folyamatot glutation konjugációnak nevezzük, így méregteleníti szervezetünk például a paracetamolt (más néven acetaminofent). Túladagolás esetén glutationt kell adagolni a szervezetbe – ez az anyag képes ugyanis eltakarítani a paracetamol-méregtelenítés első fázisa során keletkező igen mérgező végtermékeket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.