A cukorbetegség elkerülhetetlen velejárója-e a normálisnál alacsonyabb vércukorszint?
A normálisnál alacsonyabb vércukorszintről (=hipoglikémia) beszélünk, ha a vécukor az egészséges emberen éhezés során fellépő értéknél, azaz 3,0 mmol/l-nél kisebb. Ezt az állapotot rendszerint jellemző klinikai tünetek kísérik.
A hipoglikémia első szakaszára jellemző tünetek (a szimpatikus idegrendszer aktivitásának fokozódása):
- szívdobogásérzés
- remegés szorongás
- szapora pulzus és légzés verítékezés
- gyomorgödri feszültségérzés éhségérzet
Az első fázisban:
Amennyiben az alapot e szakaszban nem rendeződik, felváltja a súlyosabb, második fázis (= neurogtikopénia, a latin kifejezés szó szerinti fordítása az idegrendszer cukorhiányos állapotát jelenti), amelynek jellemző tünetei (a központi idegrendszer műkődészavara):
- fejfájás
- gyengeség
- a koncentrálóképesség csökkenése
- álmosság
- fáradtságérzet
- sírás
- akadozó beszéd megváltozott viselkedés zavartság
- bizonytalan, esetleg tántorgó járás
- egyensúlyzavar
- látászavar
- görcskészség
- legsúlyosabb esetben eszméletvesztés
A második fázisban:
A második fázis kialakulásának magyarázata, hogy az idegszövet kizárólag a cukor égetéséből képes fedezni az energiaszükségletét. A teljességhez tartozik, hogy a fent leírt fokozatosság nem minden esetben figyelhető meg, s az első és második szakasz tünetei esetenként keveredhetnek.
Amennyiben a kórosan alacsony vércukorszint klinikai tünetek nélkül lép fel, biokémiai hipoglikémiáről beszélünk. A vércukoresés és a kórosan alacsony vércukorszint nem feltétlenül azonos fogalom, de az előbbi is járhat a fent felsorolt tünetekkel.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mikor beszélünk alacsony illetve magas vércukorról?
Vércukoresésről akkor beszélünk, ha rövid idő alatt jelentős vércukorcsökkenés következik be, de az így kialakult alacsonyabb vércukorszint nem szükségszerűen esik a fent meghatározott „alacsony” értéktartományba. A tünetek jelentkezése, azaz a vércukoresés „megélése” egyénenként változik.
Kórosan alacsony vércukorszint előfordulhat cukorbetegségben és attól függetlenül is. Ez utóbbival ehelyütt részletesen nem foglalkozunk. Csupán a teljesség kedvéért említjük, hogy kórosan alacsony vércukorszintet okozhatnak egyes ritka daganatos megbetegedések, de lehet az egyébként normális inzulintermelés működészavarának következménye is.
Ilyen figyelhető meg pl. egyes bélműtétek után, amikor a cukortartalmú táplálék a szokottnál rövidebb idő alatt, „dömpingszerűen” kerül a vékonybél felső szakaszába, ahonnan felszívódva a hasnyálmirigyet gyors és erélyes inzulinelválasztásra serkenti. E lehetőségek ismerete azért fontos, mert megfelelő vizsgálatokkal a háttérben álló ok pontosan tisztázható, s így a megfelelő kezelés alkalmazható.
Cukorbetegségben hipoglikémia leggyakrabban akkor alakul ki, ha inzulinelválasztást serkentő hatású tablettát vagy inzulint alkalmaznak. Kísérheti azonban – a gyógyszeres kezeléstől függetlenül is – a 2DM bevezető szakaszát. Az étrend, a fizikai aktivitás és az alkalmazott vércukorcsökkentő gyógyszeres kezelés megfelelő összehangolásával a vércukoresés kockázata csökkenthető és a kialakuló állapot súlyossága mérsékelhető.
IDM-ben a hipoglikémia – a kezelési rendszer függvényében eltérő gyakorisággal – többé-kevésbé a kezelés velejárója. Minél „szorosabb” az anyagcserekontrol, annál nagyobb egy-egy hipoglikémiás epizód előfordulásának valószínűsége. 2DM-ben a kórosan alacsony vércukorszint ritkább, elsősorban hosszú hatású, inzulinelválasztást serkentő hatású tabletták szedését kísérheti, de inzulinnal kezeiteken is kialakulhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.