Beszélje meg cukorbetegségét kollégáival is!
Sok cukorbetegnek nehezére esik beszélnie a főnökével és a munkatársaival a betegségéről, ezért inkább hallgat róla. Érdemes előre elgondolkozni azon, hogyan kezelje munkahelyén a cukorbetegségével kapcsolatosan felmerülő kényes helyzeteket, ezért nem célszerű titokban tartani azt.
Válasszon ki valakit, akiben megbízik!
Magyarázza el neki, hogyan segítsen vészhelyzetben. Ha fennáll önnél a hipoglikémia veszélye, ha inzulint használ vagy vércukorszint-csökkentő gyógyszereket szed, valakinek tudnia kell, mi a teendő rosszullét esetén. Avassa be egy diszkrétnek ismert, önhöz közel dolgozó munkatársát, akiről feltételezi, hogy képes higgadtan kezelni a felmerülő problémát. Mondja el neki, milyen tünetek léphetnek fel, például szorongás, ingerlékenység vagy a mozgáskoordináció zavara. Mutassa meg, hol tartja a vészhelyzetre tartalékolt ennivalót, és a továbbiakban valóban mindig tartsa is ott. Amennyiben az orvos glukagon injekciót írt fel vészhelyzet esetére, tanítsa meg a kiszemelt kollégának, hogyan kell beadni az injekciót, ha maga nem képes rá, s tartsa a gyógyszert a munkatárs által is könnyen elérhető helyen.
Udvarias válasz az egészségügyi tanácsokat adó kollégáknak
Ha elmondja kollégáinak, hogy cukorbeteg, készüljön fel arra, hogy az önjelölt doktorok kéretlen tanácsokkal árasztják el. Ha nem szeretné végighallgatni, amit a recepciós mesél a tévében előző nap látott csodás gyógymódról, álljon készen egy udvarias válasszal, például: „Köszönöm, hogy említetted, de az orvosom és a dietetikusom folyamatosan tájékoztat arról, mi a teendő”, vagy „Kedves, hogy aggódik értem, de a cukorbetegségem már jó kezekben van”.
Mielőtt elfogad egy állásajánlatot, nézze meg, milyen ott a munkakörnyezet
Ha például a lábfejében már károsodtak az idegek, nem volna jó választás egy olyan típusú munka, ahol egész nap állnia kell. Mivel a hirtelen leeső vér¬nyomás biztonsági problémákat vethet fel, gondolja meg, valóban alkalmas len¬ne-e például ipari gépek kezelésére. Ismerje meg pontosan az időbeosztást és a követelményeket, mielőtt elvállalja az állást.
Döntse el, hogy a bemutatkozás során beszél-e munkaadónak a cukorbetegségéről
Amikor állásinterjúra megy, nem köteles említést tenni betegségéről, kivéve, ha bizonyos állapotok biztonsági kockázatot jelentenek a leendő munkahelyen. A munkahelyi felettesek egyébként általában csak akkor kérdeznek rá az esetleges egészségügyi problémákra, ha valakinél gondok merülnek föl a munkájával kapcsolatban, és úgy vélik, hogy valamilyen betegség okozhatja a teljesítményromlást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.