Töröljük a cukorbetegségből eredő negatív gondolatokat!
Az üzleti életben mindenki tudja, hogy vannak hullámhegyek és hullámvölgyek, azaz sikerek és kudarcok. A cukorbetegséggel való együttélés is hasonló – csak éppen innen nem lehet szabadságra menni. Számítani kell arra, hogy előfordulnak rosszabb napok, s mindenekelőtt hinni kell abban, hogy a vércukorszint, karbantartása lehetséges, mert ennek hiányában súlyos és olykor visszafordíthatatlan szövődmények léphetnek föl. A pozitív hozzáállás bizonyítottan segít legyőzni a stresszt, javítja a hangulatot, serkenti az immunrendszer működését és csökkenti a szívbetegség kockázatát. Nem kell született optimistának lenni ahhoz, hogy megfelelően kezelje problémáját.
Válassza a harcot!
Amikor kiderül valakiről, hogy rákja van, kétféle módon reagálhat: egyesek úgy döntenek, harcolni fognak a végsőkig, mások hamar feladják. A cukorbetegség diagnózisával is hasonló a helyzet, bár nem „halálos kórnak” tekintik, mint egyes daganatos betegségeket. Ha van, vagy volt a családjában olyan ember, akinél a cukorbetegség súlyos szövődményeket okozott, talán úgy érzi, az a legegyszerűbb, ha azonnal megadja magát, mivel vélhetőleg ugyanaz a sors vár önre is. Ezzel szemben mondhatja azt is: „Velem ez nem fog megtörténni!” Ne feledje, semmi oka sincs arra, hogy a belenyugvást válassza. A cukorbetegség remekül kezelhető, és a kezelés sikerességének kulcsa nagyrészt az ön kezében van.
Képzeljük magunk elé a jövőt!
A cukorbetegség megfelelő kezeléséhez kell némi elszántság, és a vizualizáció módszere segíthet ebben. Üljön le, és csukja be a szemét. Képzelje el magát, mondjuk húsz-harminc év múlva. Szeretné megélni, méghozzá olyan aktívan, hogy játszani tudjon az unokáival? Szeretne nyugdíjasként olyan életet élni, amelyet nem a különféle panaszokról szól, s nyugodtan túrázhat, horgászhat, utazhat vagy bármi egyebet tehet, amihez kedve van? Gondoljon sokat jövőbeli céljaira, ez segít abban, hogy elszántabb legyen a jelenben.
<strong>Az új szokás: </strong>Mondogassa magának, hogy képes rá!
A bizonyíték: Egy denveri egészségügyi központ munkatársai 88, cukorbetegségben szenvedő személy hozzáállását vizsgálták meg, majd egy éven át kísérték figyelemmel egészségi állapotuk alakulását. Kiderült, hogy azok, akik erősen hitték, hogy képelek szembeszállni a betegséggel, nagyobb valószínűséggel tartották be az étrendre és a testmozgásra vonatkozó ajánlásokat, ők alacsonyabb vércukorszintet értek, el, mint azok, akik csekély magabiztosságot tanúsítottak.
Ne cukorbetegnek, hanem cukorbetegséggel élő személynek tekintse magát!
Mary Cerreto pszichológus szerint „ha cukorbetegként gondol magára, akkor az első helyen a cukorbetegség szerepel. Ezért mondja inkább azt, hogy ön cukorbetegséggel élő személy, mivel így az állapot csak egy része az életének, nem pedig az élete maga. Tekintsen úgy a cukorbetegségre, mint egy problémahalmazra, amellyel foglalkozni kell (pl. aki rövidlátó, az szemüveget hord), de ne ez határozza meg önt mint embert.
Fogadja el: a cukorbetegség nem gyógyítható
Bizonyára hallotta már ezt a fohászt: „Uram, adj erőt, hogy elfogadjam a megváltoztathatatlant, bátorságot, hogy megváltoztassam azt, amit tudok, és bölcsességet, hogy felismerjem a kettő közti különbséget!” Ez az ima nagyszerű emlékeztető arra, hogy vannak dolgok az életben, amikre nincs ráhatásunk, míg mások tőlünk függnek, így például nem változtathat a betegség tényén, de ha elegendő bátorsággal vág neki új életmódjának, jobban kézben tudja tartani állapotát. Ha aggodalmaskodik, szomorú vagy ingerült, álljon meg egy percre és mondja el magában az említett fohászt, majd kérdezze meg magától, mi az, amit el kell fogadnia, és mi az, amin változtatni tud.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Készítsen havonta frissített listát a céljairól!
Kezdje három konkrét, egyértelmű, rövid távú lépéssel. Ha például nemrég derült fény az állapotára, kezdetnek elegendő lehet a gyógyszerek időben való beszedése és vércukorszintjének a megtelelő időpontokban való ellenőrzése. Amikor már eléggé hozzászokott mindehhez, kitűzhet egy újabb célt, például, hogy mindennap megeszik öt adag zöldséget, illetve hogy hetente háromszor sétál 30 percet. A konkrét és teljesíthető célok segítenek abban, hogy a változtatások ne bizonyuljanak túl nehéznek.
Elég az önsajnálatból!
Szinte mindenkinek akad legalább egy komoly problémája az életben – kinek az egészségével, kinek a pénzügyeivel, kinek a házasságával. Fia azt veszi észre, hogy már megint szerencsétlennek érzi magát a cukorbetegsége miatt, jusson eszébe, hogy senkinek sem „habos torta” az élete. Ezután szánjon néhány percet az elképzelt jövő felidézésére, s gondoljon arra, hogy csak önön múlik, sikerül-e azt egészséges táplálkozással, aktív életmóddal, a vércukorszint rendszeres ellenőrzésével (és ha szükséges, további lépésekkel) megérni.
Reggelente töltsön 10 percet az ön előtt álló nap átgondolásával!
Üljön le egy csésze tea, kávé vagy gyümölcslé mellé, és gondolja végig, milyen pozitív célokat szeretne aznap elérni, s mit kell ehhez tennie. Kiadagolta a gyógyszereit és betette a táskájába a cukormérőt? Mikorra tervezi a napi sétát? Ha nem csomagolt ebédet, döntse el, hol és mit fog enni. Ha a nap zűrösnek ígérkezik, gondolja ki, hogyan őrizheti meg a nyugalmát – ilyen lehet például néhány mély lélegzetvétel. Ne feledje, az alacsony stressz-szint segít hatékonyabban szabályozni a vércukorszintet. A gondolatait le is írhatja vagy elmondhat egy fohászt, hogy minden úgy sikerüljön, ahogy eltervezte.
Adjon hálát!
Reggel, mielőtt felkel, az étkezések előtt és amikor este lefekvéshez készülődik, szánjon rá egy percet, és gondolja végig, mennyi mindent vesz magától értetődőnek az életben: hogy van fedél a feje fölött, van mit ennie, van tiszta ivóvize, rendes ruhája és barátai. Ne felejtse ki a többi szerencsésnek mondható körülményt sem: hogy van egészségbiztosítása, hozzájut korszerű gyógyszerekhez, az étrend és a testmozgás segítségével pedig javítani tud a közérzetén. Ha még azt is sorra veszi, mi mindennek örülhet az életben, jobban át fogja érezni, valójában mennyire szerencsés ember.
Mondjon nemet a kétkedő belső hangnak!
Ne adja meg magát, amikor egy-egy pesszimista gondolat nem hagyja nyugodni. Ha néha úgy érzi, úgysem sikerül lefogyni vagy stabilizálni a vércukorszintjét, ellentmondást nem tűrően mondjon „nemet” magában vagy mondhatja hangosan is. Néha ennyi is elég ahhoz, hogy elhallgattassa a bosszantó negatív hangokat.
Negatív gondolatok helyett pozitívat!
Miután sikerrel ellenállt a negatív gondolatoknak, ideje valami pozitívat találni a helyükre. Ha olyasmiken jár az esze, hogy „úgysem tudok megváltozni”, vagy „mindig is beteg maradok”, próbáljon objektívebb és igazságosabb lenni önmagával szemben és másként szemlélni a helyzetet!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.