Mi történik, ha nem tervezett terhesség következik be? (Cukorbetegeknél)
Ami az első kérdést illeti, a döntés minden esetben a leendő anyáé (ideális esetben a leendő apával közösen). Ha a cukorbeteg nő az orvosi tanács ellenére is a terhesség vállalása mellett dönt, az őt gondozó egészségügyi csapat egyetlen lehetséges feladata a terhesség minél kedvezőbb kimenetelének biztosítása az anya és magzata egészségének lehető legteljesebb védelme mellett.
Mit tehet a pár?
A döntést a pár (végső soron a leendő anya) csak minden körülményre kiterjedő és személyre szabott felvilágosítást követően hozhatja meg. A tájékoztatás ezért körültekintően kell, hogy történjen, olyan személy vagy személyek (belgyógyász-diabetológus, szülész, gyermekgyógyász) bevonásával, aki, vagy akik e téren kellő jártassággal rendelkeznek.
Előfordulhat, hogy több beszélgetés során tud csak a pár, vagy az asszony a maga számára is elfogadható döntést hozni.
Amennyiben a fogamzás a kívánatostól jelentősen eltérő anyagcsere-állapotban következett be, az anyai és magzati veszélyeztetettség felmérésével mérlegelni kell a terhesség esetleges megszakítását, vagy kiviselésének támogatását.
Mire utalhatnak az eredmények?
Általánosságban az mondható, hogy a 10%-ot megközelítő HbAlc-szint, a kifejezetten károsodott veseműködés vagy a látást veszélyeztető, előrehaladott szemészeti elváltozás adott esetben a terhesség kiviselésének orvosi ellenjavallatát képezheti.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amennyiben a HbAlc-szint 8,0 és 10% közötti, akkor mérlegelni kell a rendelkezésre álló adatok alapján a veszélyeztetettség mértékét, és erről a beteget (és párját) részletesen tájékoztatni kell. Tapasztalat szerint 8%-ot meg nem haladó kora terhességi HbAlc-szint az esetek döntő többségében nem jelent olyan kockázatot, hogy indokolt lenne fontolóra venni a terhesség megtartását.
Miben segíthet a szakember (diabetológus)?
A gondozást végző gyermekgyógyász diabetológuson túlmenően jelentős segítséget nyújthat mindebben a diabetológus szakápoló, vagy gyermekgyógyászati gondozásban a védőnő, akiktől a cukorbeteg leány esetleg intimebb részleteket is megkérdezhet (és azokra választ is kaphat).
A megfelelő időráfordítás és előretervezettség a felnőtt diabetológiai gondozás során is elengedhetetlen. A diabetológiai gondozás során időnként célszerű megkérdezni, hogy miként gondolkozik a nőbetegünk a gyermekvállalásról.
Mire figyeljünk oda orvosunknál?
A későbbiek szempontjából meghatározó jelentőségű ezen első „vizit” hangulata: milyen a fogadtatás, szívesen veszik-e a cukorbeteg nőt elkísérő partner (férj, vőlegény, élettárs, barát) jelenlétét, fordítanak-e elegendő időt a kórelőzmény és az aktuális gondok felvételére, készséggel válaszolnak-e minden felmerülő kérdésre stb.
Helyes, ha már az első alkalommal dietetikus bevonására is sor kerül, aki tájékoztatást ad a terhesség bekövetkezésének étrendi kihatásairól és együtt átgondolják a prekoncepcionális gondozás során választandó kezelési rendszer étrendi követelményeit is. A prekoncepcionális gondozás során később is szükséges lehet a dietetikussal történő konzultáció (pl. az ételek elkészítésével kapcsolatos gyakori kérdések megválaszolására, milyen édesítőszer választható, ártalmas-e tartósítószereket tartalmazó ételek fogyasztása stb.).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.