Kérdések és válaszok a D-vitaminról
Általános jellegű kérdések:
(K- kérdés, V-válasz)
K: Mi történik, ha az ember megfőzi a D-vitaminban gazdag ételt, például a vad lazacot? Elvész-e a D-vitamin hatásossága?
V: A D-vitamin viszonylag stabil vegyület, így a tárolás, a feldolgozás és a főzés kevéssé befolyásolja a hatásosságát. A víz forráspontján, 100 °C-on nem bomlik le.
K: Ha olajban sütöm a halat, abból elvész a D-vitamin?
V: Igen, az olajban való sütés közben a D-vitamin több mint 50%-a kárba vész. Jobb, ha a halat inkább párolja vagy sütőben-grillsütőben készíti el.
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- D-vitamin, csodavitamin?
- Angolkór okai, megelőzése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
K: Kölcsönhatásba léphet-e a D-vitamin valamilyen gyógyszerrel?
V: A D-vitamin semmilyen gyógyszerrel nem lép kölcsönhatásba. Vannak viszont bizonyos gyógyszerek, például a görcsoldók, az AIDS elleni szerek vagy a prednizolon, amelyek fokozzák a 25-D-vitamin lebontását, ezért a betegeknek növelniük kell D-vitamin-bevitelüket.
K: Van-e örökletes tényezője a 25-D-vitamin-szintfenntartására való képességnek?
V: Léteznek bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy genetikai tényezőknek is van némi szerepük a D-vitamin-ellátottság fenntartására való képességben. Tapasztalataim szerint azonban ha az ember napi 1500-2000 NE D-vitamint vesz be, és nincs elhízva, akkor e mennyiség rendszerint elég D-vitamin-szükségleteinek a fedezésére.
K: Termel-e a szervezet D-vitamint az ablakon át besütőnapfény segítségével? Mennyit számít, fia felhős az ég?
V: Az ablaküvegen áthaladó napfény egyáltalán nem segíti elő a D-vitamin termelődését a bőrben, mivel az üveg elnyeli az ahhoz szükséges UV-B-sugárzást. Bőrét közvetlen napsütésnek kell érnie ahhoz, hogy D-vitamint tudjon termelni. A felhőtakaró csökkenti a felszínre érő UV-B-sugárzás mennyiségét, és akár 50-75%-kal is visszafoghatja a D3-vitamin szintézisét.
K: Van-e olyan életkor, amelyben a D-vitamin készítmények nem használnak?
V: A D-vitamin-készítmények szedése a gyerekeknél és a legkülönbözőbb korú felnőtteknél egyaránt hatékony. Az öregedés nem befolyásolja a szervezet D-vitamin-felszívó képességét, függetlenül attól, hogy az ételekből vagy táplálékkiegészítőkből származik. Az újszülötteknek életük első évében naponta legalább 400 NE-t tanácsos adni, de még 1000 NE sem okoz problémát.
K: Befolyásolja-e az öregedés a bőröm D-vitamin-termelő képességét?
V: Igen, de a bőr kapacitása olyan nagy, hogy még a 70 éves korra várható 70%-os visszaesés ellenére is képes lesz bőven eleget termelni, csak nagyobb bőrfelületet kell napoztatnia.
K: Azt hallottam, hogy a D-vitaminnal együtt fontos magnéziumot is szedni. Van ennek valami oka?
V: A D-vitamin mellett nem szükséges magnéziumot szedni, mivel az nem befolyásolja felszívódásának hatékonyságát.
K: Mennyi kalciumot ajánlott szedni napi 1000 NE D-vitamin mellé?
V: Az általános javaslatok szerint 50 éves korig a felnőtteknek napi 1000 mg, 50 éves kor felett napi 1200 mg kalciumot tanácsos szedni. A tinédzsereknek csontjaik maximális egészsége érdekében napi 1300 mg-ra van szükségük.
K: Nem baj, ha a D-vitamint kalciumpótlás nélkül szedem?
V: Nem. Ám ha azt szeretné, hogy a D-vitamin maximális hatást fejtsen ki a csontjaira, akkor akár ételekkel, akár kalciumpótlással napi 1000-1200 mg-ot kell bevinnie, az életkorától függően.
K: Hatnak-e a szénsavas üdítők a D-vitamin vagy kalciumszintre?
V: Nem, egyáltalán nem hatnak rájuk.
K: A D-vitamin-szintvizsgálata előtt abba kell-e hagyni a D-vitaminszedését?
V: Nincs rá szükség.
K: Kialakulhat-e D-vitamin-mérgezés, ha valaki napozik D-vitaminban gazdag étrendnél, és D-vitaminos táplálékkiegészítőt is szed?
V: Mivel nagyon kevés ételben van D-vitamin, és annak mennyisége is csekély a szervezet igényeihez képest, a magam részéről kétlem, hogy napi egy darab 1000-2000 NE-s kapszula vagy tabletta bevételétől D-vitamin-mérgezése lehetne. A napozással szintén nem lehet túladagolni a vitamint. Az irodalmi adatok szerint a felnőtteknek legalább öt hónapon át kell napi 10 000 NE-t meghaladó mennyiségű D-vitamint beszedniük ahhoz, hogy mérgezés alakulhasson ki. Ám ha önnek szarkoidózisa vagy más granulóma jellegű betegsége (például tuberkulózisa) van, akkor elképzelhető, hogy érzékenyebb a D-vitaminra, ezért feltétlenül kérje ki orvosa tanácsát!
K: Jó D-vitamin forrás-e a tenyésztettlazac?
V: Munkatársaimmal azt találtuk, hogy a tenyésztett lazacban a vadon halászott lazac D-vitamin-tartalmának csak 10-25%-a van.
K: Miért nevezik egyes tankönyvek a D-vitamint a legmérgezőbb vitaminnak?
V: Tény, hogy a legtöbb tankönyvben a D-vitamint a legmérgezőbb vitaminként mutatják be – pedig erről szó sincs. Az A-vitamin sokkal mérgezőbb, és nagyon nagy koncentrációban rövid idő alatt halált okozhat. (Ezt Alaszka korai felfedezői tapasztalták először, amikor jegesmedvemájra fanyalodva súlyos A-vitamin-mérgezés alakult ki náluk, és többen bele is haltak.) Mivel folyamatosan jelennek meg újabb adatok a D-vitamin biztonságosságáról, arra számítok, hogy hamarosan átírják a tankönyveket.
K: Érdemes-e ellenőriztetni az olyan gyermekek 25-D-vitamin-szintjét, akik nemigen isznak tejet, és állandóan fényvédő krémet használnak?
V: Ebben az esetben nem alaptalan elvégeztetni a vizsgálatot. Ez segít meggyőzni önt és a gyermekorvost arról, hogy a gyermek D-vitamin-hiányos-e, vagy sem, illetve hogy D-vitamin-kezelésre szorul-e. Mivel azonban elég költséges vizsgálatról van szó, gyakran ajánlom azt, hogy egyszerűen adjanak a gyerekeknek napi 1000 NE D-vitamint, valamint egy 400 NE D-vitamint is tartalmazó multi-vitamint.
K: Számít-e az ajánlott napozás ideje szempontjából az, hogy milyen napszak van?
V: A napszak sokat számít, mivel a napfény mindig más szögben esik be. Kora délelőtt és késő délután még nyáron is nagyon nehéz D-vitamint előállítani, déli 12 és 14 óra között viszont sokkal több fog termelődni, mint akár 10, akár 15 órakor (lásd a táblázatokat a 222. oldaltól).
K: Léteznek-e emberi használatra szánt, D-vitamin-termelést serkentő villanykörték?
V: Az izzólámpák fényétől szemernyi D-vitamin sem termelődik. Ahhoz olyan lámpára van szükség, amely UV-B-sugárzást bocsát ki. A Sperti-lámpa az egyetlen, a felügyeleti szervek által is engedélyezett, D-vitamin-termelést serkentő lámpa. A fénycsövekkel működő szoláriumok is bocsátanak ki UV-B-sugárzást.
K: Számít-e valamit, hogy viselek-e napszemüveget napozás közben?
V: Mindig azt javaslom, hogy használjanak valamiféle arcvédőt és napszemüveget, amivel csökkenthető a szürke-hályog kialakulásának a kockázata.
K: Lebomlik-e a D-vitamin, ha felforralom a tejet?
V: A tehéntej forralása nem bontja le a D-vitamint, mivel az legalább 150 °C-ig hőstabil vegyület.
K: Jobban felszívódik a D-vitamin a vitaminozott tejtermékekből vagy gyümölcslevekből?
V: Munkatársaimmal nemrég fejeztük be a Minute Maid nevű vitaminozott narancslé vizsgálatát, és azt találtuk, hogy a D-vitamin biológiai hozzáférhetőségében nincs különbség a vitaminozott gyümölcslé, a vitaminozott tej és a D-vitaminos táplálékkiegészítő között.
K: Azt hallottam, hogy a fölözött vagy zsírmentes tejből nem szívódik fel olyan jól a D-vitamin. Igaz ez?
V: A D-vitamin pontosan ugyanolyan jól szívódik fel a fölözött és a zsírmentes tejből is, mint a teljes tejből. A D-vitamin hatékony felszívásához nincs szükség zsír jelenlétére.
K: Nem jól tudom, hogy a D-vitamin zsírban oldódó vegyület? Vagy talán van egy vízben oldódó változata is, és azzal dúsítják a narancslevet és a fölözött tejet?
V: A narancsléhez D-vitamint adnak, amely így vízoldékonnyá válik. A fölözött tejben ugyanolyan D-vitamin van, mint a teljes tejben, és biológiailag tökéletesen hozzáférhető.
K: Lemosom-e a bőrömről az ott termelődött D-vitamint, ha a napozás után 30 percen belül lezuhanyozom vagy megfürdöm?
V: Nem. A D-vitamin a bőr élő sejtjeiben termelődik, és nem lehet lemosni.
A D-vitamin adagolással kapcsolatos kérdések
K: A D-vitamin szedésének megkezdése után mennyi ideig tart, mire megemelkedik a 25-D-vitarnin-szint?
V: Tapasztala szerint a napi 1000 NE D-vitamint szedő felnőtteknél a vegyület vérben mért szintje öt-hat hét elteltével tetőzik. Amikor a pácienseimet nyolc héten át hetente egyszer 50 000 NE D,-vitaminnal kezeltem, a vitamin vérben mért szintje már az első alkalom után nőni kezdett, és a nyolcadik héten tetőzött.
K: Van-e valamilyen előnye annak, ha a napi dózist több kisebb adagra szétosztva veszem be?
V: Nincs előnye annak, ha kis adagokat vesz be a napi egyszeri 1000-2000 NE helyett. Mi több, teljesen mindegy, hogy naponta vesz be 2000 NE D-vitamint, hetente 14 000 NE-t, vagy havonta 60 000 NE-t, az eredmény ugyanaz lesz. Gyakran adok a betegeimnek kéthetente 50 000 NE D9-vitamint, de ha így elfeledkeznek róla, akkor a havi egyszer 100 000 NE is megfelel.
K: Nyáron is kell szedni D-vitamint?
V: Ha gyakran van módja az ésszerű napozásra a nyári hónapokban, vagy ha napfényes vidéken él, akkor nem feltétlenül van szüksége táplálékkiegészítőre. Sokkal könnyebb azonban rászokni, ha egész évben szedi a készítményt. Napozással nem lehet a mérgezésig túladagolni a D-vitamint, ezért bármennyi napfényhez jut is a nyári hónapokban, az a napi 1000-2000 NE, ami a gyógyszerekben van, nem árthat. Mindenki szedjen napi 1000-2000 NE D-vitamint, plusz egy 400 NE D-vitamint tartalmazó multivitamint is. Ettől nem fog a D-vitamin felhalmozódni a szervezetében, viszont ha beleszokik a rendszeres szedésbe, kisebb lesz a valószínűsége annak, hogy télen megfeledkezik róla.
K: Hány egység D-vitamint kellene elfogyasztani ahhoz,hogy az mérgező legyen?
V: D-vitamin-mérgezés csak akkor fordulhat elő, ha egy felnőtt naponta több mint 10 000 NE D-vitamint visz be legalább hat hónapon át. Az öt hónapig napi 10 000 NE D-vitaminnal kezelt férfiaknál semmilyen mérgezéses tünet nem volt megfigyelhető. A napozással, szoláriumozással vagy UV-B-lámpa segítségével termelt D-vitamint nem lehet túladagolni, akármennyi UV-B-sugárzás éri is a testét.
K: Melyik a legjobb módja a D-vitamin pótlásnak a tablettát lenyelni képtelen gyermekek számára?
V: Csecsemőknek gyermekgyógyászati vitamincseppek formájában is beadható a D-vitamin (lásd a Források című részt a 313. oldalon). Ha van olyan gyermeke, aki nem akarja vagy nem tudja lenyelni a tablettát, azt össze is törheti neki, vagy egy gélkapszulát felvágva annak tartalmát tejbe vagy gyümölcslébe nyomhatja. Viszonylag nemrég jelent meg a boltokban egy kiváló termék, amelyet sikeresen használtam kis pácienseimnél: a cseppfolyós D-vitamin.
K: Muszáj-e a D-vitamin ajánlott mennyiségét valamilyen zsírral együtt bevenni?
V: Nem. Laboratóriumomban kimutattuk például, hogy a D-vitamin biológiailag egyformán hozzáférhető a kukoricacsíra-olajból, a tejből és a narancsléből.
K: Hogyan gondoskodhat egy vegetáriánus vagy vega arról, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson?
V: A vegáknak naponta legalább 1000 NE (de lehetőleg 2000 NE) D-vitaminos táplálékkiegészítőre van szükségük – a multivitaminon felül. Azok a vegák, akiket aggaszt az állati eredetű D-vitamin, használhatnak D-vitamint tartalmazó készítményt is, azt ugyanis élesztőből állítják elő.
K: Mit javasol a vega, illetve vegetáriánus gyermekek számára?
V: Azt tanácsolom, hogy minden gyermek – így a vegák is – vegyen be naponta legalább 400 NE (és lehetőleg 1000 NE) D-vitamint, valamint egy multivitamint is – ez különösen fontos akkor, ha túl keveset vannak a napon.
K: Ha valaki nem D-vitamin-hiányos, milyen vény nélkül kapható D-vitamin-készítményt érdemes szednie, és mekkora adagban?
V: Amennyiben valaki nem D-vitamin-hiányos, e kedvező állapot fenntartásához naponta legalább 1000 NE D.,- vagy D,-vitamin, továbbá egy 400 NE D-vitamint tartalmazó multivitamin szedését ajánlom. D-vitamin-hiány esetén e dózis két-háromszorosát kell szedni, tehát napi 2000-3000 NE D-vitamint, plusz azt az egy multivitamint. Ha valaki súlyosan D-vitamin-hiányos, az forduljon orvosához, mert lehet, hogy vényköteles szerekkel végzett kezelésre szorul.
K: A D-vitamin vényköteles változata különbözik valamiben a vény nélkül kaphatótól?
V: Az Egyesült Államokban receptre csak D,-vitamin, más néven ergokalciferol kapható, 50 000 NE-s kapszula, vagy milliliterenként 8000 NE-t tartalmazó folyadék formájában (gyermekek számára). Egyes vény nélkül kapható táplálékkiegészítőkben is D7vitamin van, amely pontosan ugyanolyan hatékony, mint a D3-vitamin.
K: Okozhat-e kimerültséget a hiány orvoslására szedett, vényre kapott 50 000 NE-s D,-vitamin?
V: Úgy tapasztaltam, hogy egyes pácienseim, akik 50 000 NE D,-vitamint szednek, valóban kimerültnek érzik magukat. Ez véleményem szerint inkább a zselatinkapszula miatt lehet, és nem az 50 000 NE D-vitamin miatt. Próbálja meg felvágni a kapszulát, dobja azt egy pohár tejbe vagy narancslébe, és igya meg (a kapszula nélkül)!
K: Vannak-e mellékhatásai annak, ha valaki egy alkalommal vesz be 50 000 NE-t?
V: Tapasztalatom szerint 50 000 NE D,-vitamin egyszeri bevétele nem jár mellékhatásokkal. Egyes páciensek azonban nem képesek tolerálni ilyen mennyiséget, és emésztőrendszeri panaszok jelentkezhetnek náluk. Lehetséges, hogy ennek nem a vitamin, hanem ismét csak a zselatinkapszula az oka. Tehát tegyék azt, amit fentebb javasoltam.
K: Hogyan ismerhető fel a D-vitamin-mérgezés?
V: A D-vitamin-mérgezést sokszor elég nehéz felismerni. A diagnózist a vér biokémiai vizsgálata alapján állítják fel: D-vitamin-mérgezésről akkor van szó, ha a vér kalciumszintje magas (általában magasabb, mint 10,4 mg/dl), a 25-D-vitamin szintje pedig nagyon magas, általában 200 ng/ml fölötti. A D-vitamin-mérgezéssel együtt járó hiperkalcémia és gyakran hiperfoszfatémia következtében a vesék elmeszesedhetnek, megnőhet a vesekövek kialakulásának a veszélye, és nőhet az erek elmeszesedésének a kockázata is, ami idővel akár végzetessé is válhat.
K: Melyik a D-vitamin-tabletták legbiztonságosabb beadási módja kisgyermekeknek? A csecsemők és kisgyermekek 25-D-vitamin-szintjének ugyanakkorának kell. lennie, mint a felnőttek számára ajánlott érték?
V: Csecsemők és kisgyermekek számára a Poly Vi-Sol nevű készítményt javaslom, amely milliliterenként 400 NE D-vitamint tartalmaz. Alternatív megoldásként azt szoktam tanácsolni a szülőknek, hogy vegyenek 1000 NE-s D-vitamin-tablettát, törjék porrá, keverjék a kicsi narancslevéhez vagy tejéhez, majd itassák meg vele. Minden gyermeknek és felnőttnek 30 mikrog/ml fölött kellene tartania a 25-D-vitarnin-szintjét.
K: Mennyi idős kortól, javasolja, hogy a gyermekek napi 1000 NE-t kezdjenek szedni? Mennyi D-vitamint adjak egy csecsemőnek?
V: Úgy vélem, hogy minden egy évesnél idősebb gyermeknek napi 1000 NE D-vitamint kellene kapnia, egy multivitaminnal együtt. A csecsemőknek napi 400 NE D-vitamin a minimális ajánlott adag, de, mint már rámutattam, a napi 1000 NE sem okozhat bajt, viszont további kedvező hatásai lehetnek.
K: A nagyon sovány embereknek kisebb dózisú D-vitamin is elég?
V: A normális testsúlyéi és a nagyon sovány emberek sem igényelnek kisebb D-vitamin-dózist. Az is kiderült viszont, hogy azonos mennyiségű D-vitamin beszedését követően az anorexiás páciensek vérében a kontrollcsoportéhoz képest valamivel jobban megemelkedett a 25-D-vitamin szintje; ennek azonban klinikai szempontból nem sok jelentősége van.
K: Több D-vitamin szedését javasolja-e az elhízottaknak?
V: Azt tanácsoljuk, hogy az elhízott személyek a normálishoz képest két-háromszoros D-vitamin adagot szedjenek, tehát 1000-2000 NE helyett 4000-6000 NE D-vitamint vigyenek be naponta.
K:Naponta szedek halolajkapszulát, abban nincs D-vitamin?
V: A halolajkapszulák egyáltalán nem tartalmaznak D-vitamint. A főként az omega-3-zsírsav-tartalmuk miatt használt halolajkapszulákat nem feltétlenül olyan, D-vitaminban gazdag halakból állítják elő, mint a tőkehal vagy a lazac. A finomítás során különválasztják az omega-3-zsírsavakat, az esetleges D-vitamin pedig visszamarad: ezért nem láthat a termék címkéjén, az összetevők között D-vitamint (de A-vitamint sem).
K: Nincs különösebb bajom a csukamájolajjal, miért ne használhatnám csak azt?
V: Mivel a csukamájolajban (tőkehalmájolaj) sok az A-vitamin, nem túl okos ötlet sokat fogyasztani belőle, hiszen azzal A-vitamin-mérgezést kockáztatna. Amennyiben szereti a csukamájolajat, abból csak egy adagot fogyasszon, a többi D-vitaminról pedig ésszerű napozással vagy táplálékkiegészítők szedésével gondoskodjon!
Terhesség és újszülöttek
K: Mit javasol a terhesség alatti D-vitamin-szedéssel kapcsolatban?
V: Minden terhes nő szedjen napi rendszerességgel valamilyen 400 NE D-vitamint tartalmazó magzatvédő vitamint, és egy 1000 NE-s D-vitamin-tablettát. Kalciumos táplálékkiegészítőikben szintén lehet 400 NE D-vitamin. A terhes nők minimális napi D-vitamin-bevitele 1400 NE, de 2000 NE sem jelent gondot (elhízott nők esetében főleg nem). Vérük 25-D-vitamin-szintjét 30 és 100 μg/ml közötti értékre kell beállítani.
K: Mit ajánl a szoptatott csecsemők D-vitamin-ellátására?
V: Az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia nemrég hozta nyilvánosságra ajánlását, miszerint minden csecsemőnek – a kizárólag szoptatottakat is beleértve – napi 400 NE D-vitamint kell kapnia. Bár egyetértek velük, úgy vélem, hogy ez csak a minimum. Emlékezzen vissza, hogy a gyermek életének első évében adott napi 2000 NE hatására csaknem 80%-kal csökkent a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Ha tehát a csecsemőknek is napi 1000 NE-t adnak, az valószínűleg kedvezőbben fog hatni az egészségükre.
K: Ha egy nő már szed 400 NE D-vitamínt a magzatvédő vitaminjával, mennyi továbbira van szüksége a terhesség és a szoptatás idején?
V: Minden terhes és szoptató nőt arra bátorítok, hogy naponta szedje a 400 NE D-vitamint tartalmazó magzatvédő vitamint, és mellé 1000 NE-s D-vitamint is, hogy a napi bevitele legalább 1400 NE legyen. Emellett kalciumot is szedniük kell (napi 1000 mg-ot, ami két 500 mg-os adagra is szétosztható). De az is jó megoldás, ha kalciumszükségletük fedezésére naponta elfogyasztanak három-négy pohár fölözött tejet vagy kalciummal dúsított narancslevet, amely utóbbi valószínűleg tartalmaz némi D-vitamint is. Úgy gondolom, a terhes nők nyugodt lélekkel szedhetnek naponta akár 2000 NE D-vitamint is anélkül, hogy az mérgezést okozna. Vérük 25-D-vitamin-szintjét 30 és 100 μg/ml között kell tartaniuk.
K: Korábban azt hittük, hogy a terhes nők túlzott D-vitamin-bevitele akadályozhatja a magzati fejnövekedést. Igaz ez?
V: Nem, egyáltalán nem igaz. Persze nem tudom, mit ért „túlzott D-vitamin-bevitelen”, de az biztos, hogy az ajánlott napi 1400-2000 NE szedése nem fog fejlődési rendellenességet okozni a magzatnál – nem úgy, mint a magzati D-vitamin-hiány.
K: Miért elég a csecsemőknek csak 400 NE-t adni? Mi a helyzet a koraszülött csecsemőkkel?
V: Ügy tűnik, hogy a csecsemők csontjainak egészségéhez szükséges D-vitamin-mennyiség fedezésére nagyrészt elegendő napi 400 NE bevitele. Vannak bizonyítékok arra, hogy a koraszülött babák talán nem képesek kellő hatékonysággal feldolgozni a D-vitamint, azt viszont egyelőre nem igazolták, hogy a koraszülött csecsemőknek adott, napi 400 NE-t meghaladó mennyiségű D-vitaminnak bármilyen plusz hatása is lenne. Ezért azt javaslom, hogy a csecsemők – a koraszülötteket is beleértve – naponta legalább 400 NE D-vitamint kapjanak, bár úgy vélem, hogy a mennyiség napi 1000 NE-ig biztonságosan növelhető.
Betegségek, rendellenességekés különleges állapotok
K: Ha az embernél rákot állapítottak meg, segít a D-vitamin pótlás?
V: Nem tudjuk, hogy a rák diagnózisának felállítása után megnövelt D-vitamin-bevitel kedvezően hat-e a daganat növekedésére vagy a páciens kilátásaira. Másfelől viszont semmi okunk sincs, amiért ne szedethetnénk az összes rákos beteggel annyi D-vitamint, amennyi ahhoz szükséges, hogy vérük 25-D-vitamin-szintje 30 és
100 μg/ml közé emelkedjen. Ez növelheti izmaik erejét és csontjaik szilárdságát, emellett talán a rákellenes kezelések hatékonyságát is fokozza. A rákos páciensek gyakran panaszkodnak a csontjaikban, izmaikban és ízületeikben érzett fájdalomra, valamint emésztési zavarokra. Esetleges D-vitamin-hiányuk megszüntetése sokat segíthet. Vizsgálataimból az derült ki, hogy a rákos betegek általában D-vitamin-hiányosak is. Kimutattuk továbbá, hogy egerekben csökken a vastagbél-, illetve prosztataráksejtek szaporodása, ha az állatok elegendő D-vitaminhoz jutnak.
K: Biztonságos-e a kemoterápia alatt a D-vitamin szedése, vagy az megzavarhatja e gyógyszerek hatását?
V: Nincs semmilyen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin bármilyen kölcsönhatásba lépne a kemoterápiás szerekkel. így kijelenthető, hogy nyugodtan szedhető a kemoterápia alatt is. Laboratóriumomban megállapítottuk, hogy a különféle rákos betegségek miatt kemoterápiában részesülő páciensek több mint 50%-a súlyosan d-vitamin hiányos
K: Valóban 60 és 80 μg/ml közötti 25-D-vitamin-szint szükséges a rák megelőzéséhez?
V: Úgy tűnik, hogy ha a szint eléri a legalább 30 μg/ml-t, az számos veszélyes daganatos betegség kockázatát csökkentheti. Azt azonban nem tudjuk, hogy ehhez valóban 60 μg/ml fölötti 25-D-vita-min-szint szükséges-e. Mindenesetre nem árthat, ha az értéket milliliterenként 60 és 30 μg között tartják. Én az összes páciensemnek annyi D-vitamint adok, hogy vérük 25-D-vitamin-szintje 40 és 100 μg/ml között legyen – ez szerintem nemcsak gyógyító hatású, hanem egy sor krónikus betegséget meg is előz, köztük bizonyos gyakori rosszindulatú daganatokat.
K: Összefügg-e a D-vitamin hiánya a pajzsmirigy betegségével?
V: A D-vitamin-hiány nem okoz pajzsmirigybetegséget, viszont a pajzsmirigy-túlműködés (ez a rendellenesség felborítja a szervezet anyagcserét szabályozó hormonjainak az egyensúlyát, és egész sor egészségügyi problémát okozhat) felgyorsíthatja a 25-D-vitamin lebomlását, és ezzel növelheti a D-vitamin-hiány kialakulásának kockázatát.
K: Van-e valamilyen összefüggés a D-vitamin-hiány és a pajzsmirigy-alulműködés között?
V: Nincs ilyen összefüggés. A D-vitamin hiánya annyira gyakori, hogy a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknél is gyakran fennáll. Minden D-vitamin-hiányos pácienst – a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőket is beleértve – kezelni kellene, és az állapot ki-újulásának megelőzése érdekében megfelelő mennyiségű D-vitamint kellene szedniük.
K: Az egyenlítői vidékeken felnőtt gyerekek körében az Egyesült Államokba való költözésük után viszonylag gyakorivá válik az autizmus – összefügghet-e ez a D-vitamin-hiánnyal?
V: Az autizmus okairól elég kevés az információnk, de valóban felvetették már, hogy a D-vitamin hiány növelheti a rendellenesség kockázatát. Mindeddig azonban nem végeztek olyan klinikai vizsgálatokat, amelyek kimutatták volna, hogy a D-vitamin kedvezően hat az autizmus megelőzésére. Ettől függetlenül nagyon fontos, hogy mindenki – az autisztikus gyermekeket is beleértve – annyi D-vitaminhoz jusson, amennyivel vérük 25-D-vitamin-szintje milliliterenként 30 és 100 μg között tartható.
K: Van-e bizonyíték arra, hogy ha autoimmun betegségben szenvedő pácienseket D-vitaminnal kezelnek, az enyhíti a tüneteiket?
V: Nem készültek még olyan tanulmányok, amelyekben autoimmun betegségben szenvedő pácienseket nagy dózisú D-vitaminnal kezeltek volna, így nem tudjuk, hogy a kezelés enyhítené-e a tüneteiket. Azt azonban tudjuk, hogy a D-vitamin hiánya számos nem specifikus tünettel jár, például izomgyengeséggel, valamint különféle izom-, csont- és ízületi fájdalmakkal, amelyek összefügghetnek az autoimmun betegségekkel, köztük a sclerosis multiplexszel és a reumás ízületi gyulladással.
K: Enyhíti-e a D-vitamin a sclerosis multiplex (SM) tüneteit? Lassítja-e a D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítők szedése az SM progresz-szióját?
V: Azt tapasztaltam, hogy sclerosis multiplexben szenvedő pácienseim gyakran D-vitamin-hiányosak is. Mivel a D-vitamin-hiány izomgyengeséget okoz, kiderült, hogy a hiány orvoslásával jelentős javulás érhető el az izmok működésében. Volt néhány betegem, akinél az SM-nek még csak a kezdeti tünetei voltak észlelhetők, és amikor előbb nyolc héten át heti 50 000 NE D-vitaminnal, majd kéthetente ugyanekkora dózissal kezeltem őket, megmaradtak ebben a lényegében tünetmentes állapotban. Ha tehát önnek sclerosis multiplexe van, nincs rá oka, hogy ne ellenőriztesse D-vitaminszintjét, ne kezeltesse esetleges D-vitamin-hiányát, és ne előzze meg annak kiújulását.
K: Az osteopénia (a csontritkulást megelőző állapot) enyhe vagy mérsékelten súlyos eseteiben elég lenne-e a csontritkulás megelőzéséhez – és ezzel a csontritkulás elleni gyógyszerek szedésének elkerüléséhez – az, ha kellő mennyiségű D-vitamint és kalciumot szednék?
V: Azt tapasztaltam, hogy az enyhe vagy mérsékelten súlyos csontritkulással hozzám forduló férfiak és nők jelentős része kalcium-és D-vitamin-hiányos. Először általában kezelem D-vitamin-hiányukat, majd fenntartó kezelésként kéthetente egyszer 50 000 NE D-vitamint adok nekik. Ezenfelül az 50 év alatti felnőtteknek naponta 1000 mg kalciumot kell bevenniük – vagy ételekkel, vagy tablettákkal az 50 év felettieknek pedig még ennél is többet: 1200-1500 mg-ot.
A kalciumos táplálékkiegészítőket általában a nap folyamán két-három részre elosztva javaslom bevenni, mivel így a szervezet jobban tudja hasznosítani. A D-vitamin bármikor szedhető. Figyelemmel kísérem a betegek állapotának alakulását, és egy vagy két év után sok esetben ismét megvizsgálom csontjaik ásványianyag-tartalmát. Az esetek többségében nem vagy csak igen kis mértékben tapasztalok javulást; néhányuknál azonban igen látványosan, 10-15%-kal is megnőhet a csontok sűrűsége (feltéve, hogy a D-vitamin hiánya csontlágyulást is előidézett náluk). Agresszívabb kezelési módszerekre csak akkor térek át, ha egy éven belül 5%-ot meghaladó csontsűrűség-csökkenést tapasztalok: ilyenkor a páciensek a csontritkulás megelőzésére szolgáló gyógyszert kapnak.
K: Van-e valami összefüggés a D-vitamin és a serdülő lányok körében gyakori gerincferdülés között? Segíthetnek-e a D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítők a gerinc helytelen görbületének korrigálásában?
V: Nem tudunk ilyen összefüggésről. Az azonban biztos, hogy a serdülő lányok körében gyakori a D-vitamin hiány, és csontjaik egészségének védelme érdekében megfelelő mennyiségű D-vitamint és kalciumot kellene kapniuk (lásd a keretes szöveget a 242. oldalon). A D-vitamin adása azonban nem fogja kijavítani a hátgerinc görbületét – az sajnos maradandó torzulás. Ám ha a D-vitamin hiánya súlyosbítja a gerincferdülést, akkor a hiány megszüntetése segíthet elkerülni a görbület további fokozódását. Ne feledje, hogy a D-vitamin az izmok erejét is növeli; egy libanoni tanulmány szerint pontosan ilyen eredménnyel járt, amikor 10 és 17 év közötti lányoknak adtak napi 2000 NE-t. Egy nemrég publikált cikk szerzői 301 kínai serdülő lánynál vizsgálták, milyen hatása van a 25-D-vitamin alacsony szintjének a csonttömegre, a csont átépülésére és az izmok erejére, és ők is iigy találták, hogy a megfelelő D-vitamin-szint nagyon fontos a maximális csonttömeg és izomerő eléréséhez.
K: Ugyanezeket a módszereket javasolná Down-szindrómás és értelmi fogyatékos páciensek esetében is?
V: Minden felnőtt és egyévesnél idősebb gyermek kapjon naponta legalább 1400-2000 NE D-vitamint, hacsak nem részesül elegendő napsütésben. Ez a Down-szindrómás és értelmi fogyatékos páciensekre is érvényes. Nem győzöm ismételni: az újszülötteknek legalább napi 400 NE D-vitamint kell adni, ami biztonsággal 1000 NE-ig emelhető az előnyösebb hatás érdekében.
K: Van-e az idézett tanulmányok között olyan, amely azt mutatja ki, hogy az ön által javasolt mennyiségű D-vitamint szedő személyek körében megnő a vesekövesség előfordulási gyakorisága?
V: Véleményünk szerint nem nő meg a vesekövek kialakulásának kockázata azon betegeknél, akiknél az általam javasolt módszerrel szüntetik meg a D-vitamin-hiányt, illetve tartják fenn a megfelelő D-vitamin-szintet. Az efféle összefüggésről beszámoló tanulmányok többsége rosszul megtervezett vagy rosszul ellenőrzött kutatásokon alapult. Saját pácienseimnél, akiket D-vitamin-hiány miatt kezeltem, illetve akiknél igyekeztem fenntartani a megfelelő D-vitamin-szintet, semmiféle növekedést nem találtam a vesekövesség kockázatában. Az ellenérvek, azt hiszem, nem egyebek egyszerű szóbeszédnél.
K: Elsődleges mellékpajzsmirigy-túlműködésem van, a kalciumszintem magas, a D-vitamin-szintem alacsony. Az orvosom szerint ha D-vitamint szedek, az tovább növeli a kalcium szintemet, ami káros lenne. Igaz ez?
V: Nem igaz. Két tanulmány is igazolta, hogy ilyen esetben a D-vitamin-hiány orvoslása javítja a parathormon és a kalcium szintjét.
K: Szarkoidózisban szenvedek, és az orvosom szerint nem szabad D-vitamint szednem, mert attól a normális érték fölé nőhet a kalciumszintem. Igaz ez?
V: Igaz, hogy a túl sok napozás vagy a túlzott D-vitamin-bevitel következtében a szarkoid szövetben lévő makrofágok túl sok aktivált D-vitamint állíthatnak elő. A páciensek azonban nem maradhatnak D-vitamin-hiányosak, mivel az izomgyengeséget és csontlágyu-lásos tüneteket (a csontokban és izmokban tapasztalt fájdalmakat) okozhat. A szarkoidózisos pácienseket éppen csak annyi D-vitaminnal kezelem, hogy 25-D-vitamin-szintjüket 20 és 30 ng/ml között tartsam, és vérük kalciumszintjét is rendszeresen ellenőrzöm, nehogy a normális fölé nőjön.
K: Vesebetegségem miatt művesekezelésre szorulok. Az orvosom azt mondta, hogy mivel a veséim nem képesek a 25-D-vitamint aktivált D-vitaminná átalakítani, fölösleges lenne D-vitamint szednem, hogy a 25-D-vitamin szintjét 30 μg/ml fölött tartsam. Igaz ez?
V: Nem. Az Országos Vese Alapítvány és én is azt javasoljuk, hogy minden veseelégtelenségben szenvedő beteg – még azok is, akiknek eltávolították a veséit – tartsa a milliliterenkénti 30-100 μg/ml-es tartományban vére 25-D-vitamin-szintjét.
K: Mi a helyzet azokkal, akik D-vitamin-receptor (VDR-) rendellenességük miatt több D-vitamint igényelnek?
V: A VDR-rendellenességgel élő pácienseknek néha jót tesz, ha növelik D-vitamin-bevitelüket; ez a VDR-génben bekövetkezett módosulás súlyosságától függ. Azon betegeknek, akiknél a D-vitamin-rezisztens rachitis vagy II. típusú D-vitamin dependens rachitis nevű génmutáció van jelen, néha kimondottan jót tesz a kezelés – nemcsak a D-vitaminnal, hanem annak aktív formájával, az 1,25-D-vi-taminnal is.
K: Olyan gyógyszereket szedek, amelyektől rendkívül érzékeny vagyok a napfényre. Mit tegyek?
V: Ha egyáltalán nem tud napozni, akkor a D-vitamin szedésére kell nagy hangsúlyt fektetnie. Lehetőleg egész éven át vegyen be napi 2000 NE D-vitamint; ezenfelül szedhet még D-vitamint is tartalmazó multivitamint, és fogyaszthat D-vitaminnal dúsított ételeket és italokat is.
K: Sok nő az ösztrogén helyett gabapentint kap a hőhullámai ellen. Csökkentheti ez a szer a 25-D-vitamin szintjét?
V: Nem tudjuk, hogy a hőhullámok ellen felírt gabapentin csökkentbe a 25-D-vitamin-szintet. Azt viszont tudjuk, hogy sok olyan gyógyszer van – még az orbáncfű is idetartozik -, amelyek gyorsítják a szervezetben a D-vitamin lebontását. Ezért tehát azt javaslom, hogy naponta legalább 2000 NE D-vitamint szedjen, és rendszeresen ellenőriztesse vére 25-D-vitamin-szintjét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.