7 bevált tipp a dohányzás abbahagyásához (kipróbált tippek a leszokáshoz)
A fejlett országokban a halálozások számának mintegy 20%-áért a dohányzás tehető felelőssé. Ennek ellenére az emberek tovább dohányoznak, kockáztatják egészségüket, főként azért, mert (káros módon) hozzászoktak a dohányzáshoz. Ez az addikció ördögi kör, mert a dohányzás szenvedélybetegséggé válik. A dohányzás abbahagyása csak erős akarattal és erős pozitív motivációval lehetséges. Meg kell beszélnünk orvosunkkal, milyen stratégiát alkalmazzunk! Ha sikerül leszoknunk, az életünk egyik legjobb döntése lesz!
(Kép fent) Az erős dohányos tüdejéről készült mikroszkópos képen jól látszanak a fekete kátránylerakódások.
A dohányzás veszélyei
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a dohányzás sokféle betegségben mint oki tényező játszik szerepet, vagy tovább súlyosbítja a fennálló betegségeket:
- asztmát,
- hólyag rákot,
- krónikus obstruktiv légúti betegséget,
- vastagbélrákot,
- a bőr gyors elöregedését,
- szívbetegséget,
- tüdőrákot,
- nyelőcsőrákot,
- fekélybetegséget,
- gyomorrákot,
- szélütést (stroke-ot),
- gégerákot.
Tudományos vizsgálatok bizonyították a dohányzás számos káros hatását. Az is bebizonyosodott, hogy az ún. passzív dohányzás is növeli egyes betegségek kockázatát.
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Rák kiújulása, kockázatok, dohányzás
- Dohányzásról való leszokás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nikotin káros hatásai
- Szívre és érrendszerre – a dohányzás elősegíti az aterómák, az érfali zsírlerakódások kialakulását. Emiatt nő a szívinfarktus és a szélütés kialakulásának veszélye. A dohányzás emeli a vérnyomást, az adrenalinfelszabadulás fokozása révén pedig szívritmuszavarokat is okozhat. A cigarettázás növeli a trombózisveszélyt, a leszakadt vérrög a tüdőben, agyban végzetes lehet. A dohányzás okozta tüdőbetegség maga után vonhatja a szívbetegséget is.
- Légzőrendszerre – a cigarettában levő méreganyagok közvetlenül károsítják a felső és alsó légutak védekező rendszerét. A kórokozók könnyebben bejutnak, emiatt nő a légúti fertőzések és az asztma kialakulásának veszélye. Az erős dohányosok tüdejüket is veszélyeztetik; az ún. krónikus obstruktív légúti betegség jöhet létre. A tüdőrákok mintegy 80%-ában a dohányzás oki tényező!
- Emésztőrendszerre – a nikotin a gyomor-bélrendszerben különféle módokon hat, a keringésen és a gyomorbélrendszert behálózó idegeken keresztül is. Elősegíti a nyelőcső-, gyomor-és vastagbélrák kialakulását. Gyulladásokat kelthet a gyomorban, és elősegíti a fekélyképződést.
- Vizeletkiválasztó rendszerre – a dohányfüstben levő ún. carcinogen (rákkeltő) anyagok a vérkeringésen keresztül eljutnak a húgyhólyagba, és elősegíthetik a hólyagrák kialakulását.
- Fül, orr és gége szervcsoportra – a cigarettafüstben levő sokféle káros anyag hozzájárul a garat- és gégerák kialakulásához.
- Bőrre – a dohányzás a bőr korai elöregedését okozza, a bőr vérkeringésének csökkentése és a bőrerekben levő kisebb oxigéntartalom révén.
- Terhességre – többféle veszéllyel is jár a terhességi dohányzás: kisebb lehet a magzat, és életesélyei is romlanak. A dohányos szülők gyermekei hajlamosabbak asztmában való megbetegedésre.
A leszokás tervezése
Ha már eldöntöttük, hogy abbahagyjuk a dohányzást, készítsünk tervet, és mondjuk el barátainknak is, hogy erre készülünk.
7 tanács, ötlet a dohányzás abbahagyásához:
- Készítsünk listát arról, milyen előnyök várhatók a dohányzás abbahagyásától, és ragasszuk fel otthon a hűtőre, vagy másik, jól látható helyre!
- Vegyünk kis kalóriatartalmú rágcsálnivalókat, és helyezzük „kézközeibe”, ha sürgető késztetést éreznénk arra, hogy rágyújtsunk.
- Kezdjük a napot egy pohár friss narancslével! Nemcsak finom íze miatt, hanem azért is, mert a narancslé segít a nikotin kiürítésében.
- Jegyezzük fel, mennyit sikerült megtakarítanunk egy héten azzal, hogy nem vettünk cigarettát; számítsuk ki, mennyit jelent ez egy egész évben!
- Csökkentsük a koffeinbevitelt is! Egyes kutatók szerint a koffein fokozza a nikotin utáni vágyat, ezért csökkentsük a kávé- és teafogyasztást!
- Mérsékeljük az alkoholfogyasztást! Közismert, hogy az italok és a nikotin szinte vonzzák egymást, próbáljuk tehát az alkoholt kerülni.
- Próbáljunk erős akarattal „ellenállni a kísértésnek”. Néhány szippantás, és máris gyengül az akarat… Ezért kerüljük még a rágyújtást is. Ne keseredjünk el, ha elsőre nem sikerül a leszokás; többeknek csak második, harmadik alkalommal sikerül.
Az orvos tanácsai
A motiváció és az akarat időről-időre megerősítésre szorulhat. Kérjük orvosunk segítségét abban, hogy szakértővel vagy önsegítő csoporttal kapcsolatba kerülhessünk. Sokszor az is segít, ha látjuk mások problémáit, és a magunkét megbeszélhetjük velük!
Az egyik leghatásosabb módszer a nikotin elleni harcban a „hármas hatás”.
Ez a következőkből áll:
- A nikotin helyettesítése – akár tapasz, akár rágógumi formájában; néhány hónapos használata megtörheti a nikotin utáni vágyat, és egyben a szervezetben kialakult hozzászokást is.
- Gyógyszerek – ma már rendelkezésre állnak a nikotinfüggőség ellen ható gyógyszerek is. Ezeket orvosi ellenőrzés mellett kell szedni, több hónapon keresztül, hogy hatásuk rögzüljön.
- Kiegészítő módszerek – az akupunktúra, hipnoterápia is segíthet a leszokásban. Sok terapeuta még azt is megígéri, hogy ha nem sikerül a leszokás, visszafizeti a pénzt… Legyünk elővigyázatosak, és csak szakember segítségét vegyük igénybe!
Az életünkért hagyjuk abba!
A dohányzás abbahagyása minden körülmények között javítja az életminőséget, és növeli a várható élettartamot.
Rövid és hosszú távú hatása:
- 20 perc múlva: a vérkeringés javulni kezd;
- 8 óra múlva: a vér több oxigént szállít, mivel a nikotin és szén-monoxid fele már kiürült a vérből;
- 24 óra múlva: a vörösvértestek oxigéntelítettsége nő, a szén-monoxid addigra már teljesen kiürült a szervezetből;
- 2 nap múlva: a teljes nikotinmennyiség kiürült a szervezetből;
- 2 hét múlva: a pulzus és a vérnyomás helyreáll az eredeti értékekre;
- 5 év múlva: a szívroham kialakulásának esélye feleakkora, mint egy dohányosnál;
- 10-15 év múlva: a tüdőrák kialakulásának esélye feleakkora, mint egy dohányosnál.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.