A Parkinson-kór tünetei, felismerése és kezelése
Az egyik leggyakoribb ideggyógyászati betegség. Tudományos felmérések szerint 100 ezer lakosból hazánkban 100-120 ember szenved ebben a betegségben, és évente 10-20 új megbetegedés jelentkezik ennyi lakos között.
Mik a legelső tünetek?
Első tünetei leggyakrabban az 50-60. életév között jelentkeznek, azonban jelentkezhet sokkal korábban vagy későbben is.
A betegek zömében a betegség oka az idegrendszer egyes részeinek elfajulása, azonban kialakulhatnak a tünetek kisebb agyi érelváltozásokat követően, agyvelőgyulladást követően, és nagyon fontos tudni, hogy bizonyos ideggyógyászati gyógyszerek, az úgynevezett nagyhatású nyugtatók, bizonyos hányáscsillapítók vérkeringést javító szerek szedése is okozhatja a betegség tüneteinek fellépését.
Ez azért nagyon jelentős, mert e szerek szedésének elhagyásával a „betegség” meggyógyul. Általában lappangva kezdődik, és évekig eltart anélkül, hogy a beteg, a környezete, vagy akár a kezelőorvos felismerné. Általában akkor gondolnak a betegségre, ha idős embereknek a keze kezd el remegni, azonban nagyon gyakran ez csak később jelentkezik, sőt, az esetek mintegy 10%-ában hiányzik is.
Mik a főbb jellemzői?
A leggyakoribb tünetek: a beszéd halkabbá, monotonná válik, az írás megváltozik, a betűk kisebbek lesznek, járási nehezítettség lép fel, járáskor a karok nem mozognak, az egyensúly bizonytalanabbá válik, az izmok merevek lesznek. A betegek arca is merev lesz, mintha maszkot hordanának. Jellegzetes a fokozott izzadás, a faggyúmirigyek fokozottabb működése, a bélrenyheség. A lelki tünetek közül igen gyakori a gondolkodás meglassulása elbutulás nélkül, és a nyomott hangulat.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Milyen betegség a Parkinson-kór?
A Parkinson-kór nem fertőző betegség és nem örökölhető. Az elmúlt 20 évben a gyógyszeres kezelés igen nagy fejlődésen ment keresztül, és ma már a betegség a felismerést követően hosszú évtizedekig jól kezelhető, és az állapot egyensúlyban tartható. A legutóbbi 10 évben pedig a gyógyszerrel nem kezelhető betegek csoportjában különböző műtéti eljárásokat is sikerrel alkalmaznak.
Hogyan lehet kezelni a Parkinson-kórt?
A betegeknek tartósan, az élet végéig gyógyszert kell szedni, mint például a magas vérnyomásos betegeknek vagy a cukorbetegeknek, de emellett akár hosszú évekig, évtizedekig munkaképesek maradhatnak, és évenkénti ideggyógyászati felülvizsgálat mellett jogosítványukat is megtarthatják.
Nincs szükség semmiféle diéta tartására, azonban a bőséges folyadékfelvétel és a rendszeres mozgás nagyon fontos. Gyakran – főként a betegség későbbi szakaszában – ismételt kórházi kezelés válik szükségessé, mert a megfelelő gyógyszer kombinációt megtalálni csakis kórházi megfigyelési és ápolási körülmények között lehet. Szükség lehet kórházi kezelésre azért is, mert egyéb betegségek kapcsán nagyon hevenyen rosszabbodhat a beteg állapota.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.