Lisztérzékenység – mik a tünetek és mit ehetünk?
Egyes érzékeny emberekben a búzából, zabból, árpából és rozsból őrölt lisztből készült élelmiszerekben lévő fehérje, a glutén által kiváltott allergiás reakció károsítja a vékonybélben található, a felszívódásért felelős apró bélbolyhokat.
Ezt a rendellenességet lisztérzékenységnek, szaknyelven cöliákiának hívják. A vékonybél felső szakasza károsodik, ami fogyáshoz, valamint vitamin- és tápanyaghiányhoz vezet. Ezért a lisztérzékeny egyéneknél gyakran lép fel vérszegénység. A szigorúan gluténmentes diéta általában gyors javulást hoz.
Mit ne együnk?
A lisztérzékenyek diétája kizárja a búza-, zab-, árpa- és rozslisztből készült ételeket, például a főtt tésztát, a kuszkuszt, a gabonapelyheket, a süteményt és kekszeket. A gluténtartalmat általában feltüntetik a csomagoláson, ezért
Az étrend kialakítását bízzuk tapasztalt dietetikusra; aki abban is segíthet, hogy milyen szervezeteket, klubokat érdemes a problémánkkal megkeresnünk. A lisztérzékenyek számára összeállított szakácskönyvekben találhatunk gluténmentes ételrecepteket. A tiltott ételek helyett fogyasszunk burgonyát, hüvelyeseket, rizst, kukoricát, dió- és mogyoróféléket!
Hogyan főzzünk?
Némi ötletességgel változatossá tehetjük az étrendünket akkor is, ha gluténmentes diétára kényszerülünk.
- Cöliákia – Gyakori kérdések
- Coeliakia (lisztérzékenység), diagnózisa, terápiája
- Glutén – mikor vezessük be gyermekünknél?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Főzés gluténmentes liszttel
A lisztben található glutén teszi lehetővé, hogy a kenyér megkeljen, és ez adja jellegzetes szerkezetét. A bioélelmiszer-boltokban kapható különféle gluténmentes lisztekkel (lásd alább) készített ételek soha nem lesznek egészen olyanok, mintha búzalisztből készülnének. Kis gyakorlattal azonban megfelelő „alternatív” kenyeret és süteményeket tudunk készíteni.
Gluténmentes gabonafélék és lisztek:
ilyen például a rizsliszt, a burgonyaliszt, a szójaliszt, a kukoricaliszt és kukoricakeményítő, a bagolyborsóliszt, a gesztenyeliszt, a szágóliszt, a tápióka vagy a hajdina (pohánka) lisztje.
Az ember életében a születéstől az aggastyánkorig mindig nagy jelentősége van a táplálékok helyes megválasztásának. A csecsemők egészséges fejlődéséhez kezdettől fogva elengedhetetlenül fontos a folsav, a növekedésben lévő gyermeknek pedig a megfelelő tápanyagok az erős csontozat felépítéséhez. Ebben a korban az energiaszükséglet is jóval nagyobb. Az évek múlásával az ember tápanyagigénye változik – ha táplálkozásunkat mindig az adott életkor biológiai igényeihez iga
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.