A szem és annak betegségei (kancsalság, tompalátás)
A környező világ jelenségeiről szemünk révén szerezzük a legtöbb információt, ezért az ember testi és lelki harmóniájához feltétlenül szükséges a szem épsége, a jó látásélesség és a térlátás. A szem betegsége, a látáscsökkenés hátrányt jelent, korlátozza élettevékenységünket.
A kezelést, gondozást igénylő szembetegségek skálája igen széles. Ennek példái a fénytörési hibák, a kancsalság, a koraszülöttek szembetegsége, veleszületett rendellenességek, a szürkehályog, a zöldhályog, a cukorbetegség és a magas vérnyomás szemészeti szövődményei. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban néhány, következményeit tekintve kiemelt jelentőséggel bíró, szembetegségre hívjuk fel a figyelmet.
Mit kell tudni a tompalátásról és a kancsalságról?
A tompalátás csökkent látásélességet jelent egészségesnek látszó szemen, mely a korai életévekben elkezdett kezeléssel, jó eredménnyel gyógyítható. A tompalátás fel nem ismerése és kezelésének elmulasztása igen nagy hiba, és a gyermek egész életét, sorsát megpecsételi, mivel kezdettől fogva befolyásolja tanulását, pályaválasztási lehetőségeit korlátozza, munkavégzését és a környezetébe történő beilleszkedését nehezíti.
Egy kis tudomány
Mikor alakulhat ki kancsalság?
A kancsalság gyermekkorban a leggyakoribb szembetegség. Nem elsősorban kozmetikai problémáról van szó, nem csak szépséghiba, hanem az ennek szövődményeként kialakult tompalátás jelenti az igazi veszélyt. A gyermek egyszerre csak az egyik szemével lát élesen, ezt használja, a másik szem kancsal állásban van, nem tanul meg látni, és előbb-utóbb gyakorlatilag használhatatlanná válik. A tompalátó szem látása szemüveggel önmagában nem javítható, egyéb kezelést is igényel ahhoz, hogy jól látó legyen.
Mi a tompalátás kialakulásának oka?
Tompalátásnál nem alakulhat ki a két szemes együttlátás, a térlátás.
- Szemsérülések – idegen anyag a szemben
- Szemvizsgálatok – látásvizsgálat
- Makula degeneráció fajtái (nedves és száraz)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ok leggyakrabban fejlődési rendellenesség miatt kialakult fénytörési hiba, közepes mértékű távollátás. Gyakrabban fordul elő koraszülötteknél, szerepe van az öröklött adottságoknak, idegrendszeri megbetegedéseknek, a két szem eltérő fénytörési hibájának. Előfordulhat az is, hogy a gyermek, olyan szerzett szembetegség miatt kancsalít, amely a két szem együttműködését akadályozza.
Mivel kezelhető a kancsalság?
A szem e gyakori rendellenessége gyógyítható, ha idejében viszik orvoshoz a gyermeket. Annál eredményesebb a kezelés, minél rövidebb ideje áll fenn a kancsalság és a következményes tompalátás. Jó lenne, ha a szülők a leghalványabb gyanú esetén is felkeresnék a specialistát, a gyermekszemészt.
A gyermekét gondosan figyelő édesanya eleinte csak időnként látja a kancsalságot, fáradtság, álmosság, magas lázzal járó betegség esetén, vagy amikor a gyermek figyelmét valamilyen tárgy, játék leköti. Ez a periodikus szak legfeljebb néhány hétig vagy hónapig tart, majd állandósul. Előfordul, hogy a gyermekeknél a gyakori széles orrgyök kancsalság látszatát kelti, noha az ilyen gyermek többnyire nem kancsal.
Hogyan gyógyítható a kancsalság?
A valódi kancsalságot azonban nem lehet kinőni, magától nem gyógyul meg. Ritkán előfordul az is, hogy a gyermek felnőtt korában már nem kancsalít, azonban azzal a szemével nem is lát. A kancsalságok döntő többsége 1 és 2 éves kor között alakul ki. Minél tovább áll fenn kezelés nélkül a tompalátás, annál nehezebben gyógyítható. 6 éves korban a látórendszer fejlődésének egy lényeges szakasza zárul le, ezért ezen életkoron túl a tompalátás megszüntetésének reális esélye egyre csökken.
Fontos a korai felismerés!
A cél az lenne, hogy minden gyermeket legkésőbb 3 éves korban lásson gyermekszemész. A további ellenőrzések szükségességéről az orvos ad felvilágosítást. A szülők feladata az, hogy otthon 3-4 havonta ellenőrizzék gyermekük látását a szemorvos által megadott szempontok alapján. Ha a gyermek szemével, látásával kapcsolatban bármilyen rendellenességet észlelnek, azonnal forduljanak a gyermekszemészhez.
Mi a kancsalság kezelésének a módja?
A kezelés során a legtöbb kancsal, tompalátó gyermeknek szemüveget rendelünk, melyet felkeléstől lefekvésig állandóan viselnie kell, egyetlen napig sem maradjon szemüveg nélkül. A folyamatos ellenőrzés szükségessége miatt sok szülő elfárad, türelmetlenné válik, elkezd idegenkedni attól, hogy gyermeke szemüveget visel, különösen, ha azt hallja, hogy szabad szemmel jobban lát, mint szemüveggel.
Ennek megértéséhez tudnunk kell, hogy gyermekkorban a szem nagyfokú alkalmazkodásra képes, ezzel távollátását önkéntelenül igyekszik kijavítani. A nagymértékű alkalmazkodás azonban a szemek befelé fordulásával jár együtt, és az esetek egy részében ekkor keletkezik a kancsalság. A fénytörési hibát teljesen kijavító szemüveg viselésekor a szemtengelyek kiegyenesednek, mert ilyenkor a gyermek nem erőlteti a szemét.
Hogyan kezelhető a tompalátás?
A tompalátás kezelése során a szemüveg viselése mellett zárást (a szem letakarását) is rendelünk a jól látó szemre, hogy a gyengébben látó szemet munkára kényszerítsük és tanulja meg ez a szem is az éleslátást. Az első napokban, hetekben ez a feladat rendkívül nehéz lelkileg mind a gyermek, mind a szülő számára.
Mellette kell lenni, játszani vele, segíteni neki, hogy eltereljük figyelmét az élesen látó szem takarásáról. Néhány hét múlva, mikor a tompalátó szem látása már javul, könnyebben elviseli a procedúrát. Következetes és fegyelmezett takarás mellett fél év alatt csodálatos eredmény érhető, el mindkét szem élesen látóvá válik.
Fontos a szülő részvétele!
A szülőknek tulajdonképpen megterhelőbb a kancsalság és a tompalátás kezelése, mint a gyermeknek. A szülők részéről sok türelmet, kitartó együttműködést igényel ez a hosszadalmas és mindennapi odafigyelést igénylő, a gyermek gyógyulását, látását elősegítő folyamat. A siker alapvető garanciája az is, hogy az orvos és a szülő ebben a nehéz helyzetben együttműködjön. A kezelés végső célja a tökéletes térlátás kialakítása, a valódi háromdimenziós látás elérése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.