Fokhagyma – fogyasztása valóban egészséges?
Ha valaki szereti a fokhagymát, előszeretettel fogyasztja, akár tudatában van kedvező tulajdonságainak, akár nem. Ezt az „illatos” orvosságot a népi gyógyászatban már 5000 évvel ezelőtt is használták. Kr. e. 1550-ből származó egyiptomi papiruszokon olvasható, hogy az orvosok sokféle baj esetén ajánlották betegeiknek. Használták bubópestis és kígyómarás ellen, valamint az ártó szellemek távol tartására. Ma az orvosokat a fokhagymának a szívre és az immunrendszerre gyakorolt hatása érdekli a leginkább.
Jót tesz a fokhagyma a szívnek?
IGEN Bár nem lehet tőle csodákat várni, a fokhagyma ételekben vagy tabletta formájában való napi rendszeres fogyasztása mérsékelt védelmet nyújt a szívnek.
Egyes táplálkozástudósok szerint a fokhagymának a mediterrán konyhában történő bőséges alkalmazása magyarázza, hogy ezekben az országokban ritkább a szívbetegség.
Kimutatták azonban, hogy a fokhagyma más módon azért hasznára lehet a szívnek: mérsékli a vérlemezkék összecsapzódási hajlamát, és ezáltal elejét veszi az artériákat elzáró vérrögök képződésének. Bár ez a hatás is kismértékű, egyéb jó tulajdonságaival együtt a fokhagyma megérdemli, hogy naponta elfogyasszunk egy-két vagy akár négy gerezdet.
Erősíti a fokhagyma az immunrendszert?
TALÁN A fokhagyma tartalmaz hatékony vegyületeket, de egyelőre nem világos, hogy ezek védenek-e a megfázás vagy a rák ellen.
A fokhagymában olyan vegyületek vannak, amelyeket a baktériumok, vírusok, gombák és ráksejtek egyáltalán nem kedvelnek. Ezek, különösen a fokhagyma jellegzetes aromáját adó kénvegyületek, a ráksejtek pusztulását váltják ki. Elméletben ez azt jelenthetné, hogy a fokhagyma lelassíthatná vagy megakadályozhatná a rosszindulatú daganatok kialakulását.
Annyi bizonyos, hogy azokban az országokban, ahol sok fokhagymát tesznek az ételekbe, bizonyos fajta rákok ritkábban fordulnak elő. Néhány vizsgálat szerint azok, akik sok fokhagymát vagy hagymát fogyasztanak, védettek a száj-, a torok- és az emésztőszervi rákkal szemben.
Lehet, hogy a fokhagyma azért véd a gyomorrák ellen, mert elpusztítja a fekélyt okozó, a gyomrot bélelő nyálkahártyát megtámadó Helicobacter pylorinevű kórokozót. A fokhagyma megfázás elleni hatását vizsgáló kísérletek többnyire kiegészítőkkel folytak, nem friss fokhagymával.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.