Fájdalom enyhítése

Orrmelléküreg-gyulladás

Ha fáj a feje és a szeme, orra pedig úgy bedugult, mintha ragasztót öntöttek volna bele, sőt még a foga is sajog, valószínűleg orrmelléküreg-gyulladása van. A probléma általá­ban úgy kezdődik, hogy egy meghűlés vagy allergiás roham után gyulladás alakul ki az orrjáratok és a torok környékén lévő üregek nyálkahártyáján. Emiatt váladék gyülemlik föl, amely kitölti az orrmelléküregeket, s hamarosan az orr egész nyálkaelvezető rendszere „beáll”. A felhalmozódott váladék ideális táptalaj a baktériumok számára, így rövid idő alatt kialakulhat egy baktériumfertőzés is.

Jegyezzük meg! Az orrmelléküregek gyulladását más állapotok is előidézhetik: az orr – sérülés vagy orrsövényferdülés miatti – elzáródása, illetve egyéb beteg­ségek, például a cisztás fibrózis vagy a HIV szövődményei.

Az orvosok éveken át antibiotikumokkal és szteroidos orrspraykkel kezelték a betegséget, ám egy brit kutatás megállapította, hogy enyhe orrmelléküreg-gyulladás esetén ezek semmivel sem teszik gyorsabbá a gyógyulást, mint ha semmilyen kezelést nem alkalmaznának. Ez csak még hangsúlyosabbá teszi azt a tényt, hogy a fájdalom megszüntetése nagyrészt rajtunk múlik. Az olyan egyszerű, otthoni megoldások, mint az ibuprofen szedése, a gőzzel való inhalálás vagy az orrmelléküregek sós vizes átöblítése, bőven elegendők lehetnek a fájdalom enyhítésére.

Az első teendők

Az orrmelléküregek enyhe fertőzése általában két hét alatt magától is elmúlik – ehhez járulhatnak hozzá az alább ismertetett módszerek. Ha krónikus orrmelléküreg-gyulladása van, illetve ha az orrmelléküreg­-gyulladást 38 °C-ot meghaladó láz vagy heves fájdalom kíséri, forduljon orvoshoz. A kezeletlen betegség – nagyon ritkán bár, és főként gyermekek esetében – agyhártyagyulladáshoz és látási problémákhoz vezethet.

1. Gőzölje át

A párásítóberendezésből származó gőz fellazítja a váladékot és kitisztítja az orrmelléküregeket. A gyorsabb hatás érdekében nyissa ki és állítsa for­róra a zuhany csapját, s töltsön 15-20 percet a gőzzel teli fürdőszobában. Az inhalálás is jó megoldás: töltsön egy tálba forró vizet, adjon hozzá néhány csepp eukaliptuszolajat, törülközővel takarja le a fejét és a tálat, s így lélegezzen mélyeket.

2. Használjon orrcseppet vagy spray-t!

A vény nélkül kapható orrcseppek és orrspray-k csökkentik a nyálka­hártya-duzzanatot és a váladékképződést, így megkönnyítik a váladék ürülését a melléküregekből. Egyes készítmények az orrdugulást feloldó hatóanyag mellett fájdalomcsillapítót is tartalmaznak. A dugulás elleni készítményeket ne alkalmazza 5-7 napnál hosszabb ideig, mert állandó vagy túlzott használat esetén az orrnyálkahártya pörkképződéssel járó gyulladása, illetve orrnyálkahártya-sorvadás léphet fel.

Azonnali enyhülés

Szeretné, hogy fájdalma és kellemetlen tünetei egy szempillantás alatt enyhüljenek? Próbálja ki az alábbi, jól bevált módszereket.

Meleg, nedves törülköző az arcra. A gőz segít meg­nyitni az orrmelléküregek eldugult járatait.

Torma. Keverjen össze egy teáskanál tormát, fél teáskanál olívaolajat és egy teáskanál citromlevet. Fogyassza ezt negyed teáskanalanként, amíg azt nem érzi, hogy a váladék távozni kezd orrüregeiből. Ha a keverék túl erős a szájának vagy a gyomrának, tehet hozzá némi kenyeret vagy főtt rizst.

Ugrálás. A testmozgás is serkenti a váladék áramlá­sát és távozását.

Mit tehet az orvos?

Az orrmelléküreg-gyulladás okának kiderítéséhez orvosa endoszkópot használhat: ezt a vékony, fényforrással ellátott csövet az orrba kell dugni, s így megvizsgálhatók annak melléküregei. Beutalhatja egyszerű röntgen­vagy makacs esetben MR- (mágneses rezonanciás), esetleg CT- (komputertomográfos) vizsgálatra is, hogy a felvételekről kiderüljön, tulajdon­képpen mi okozza az állandó gyulladást. Kérhet allergiavizsgálatot, illetve a torok és az orrmelléküregek váladékából végzett baktériumtenyésztést is annak megállapítására, hogy tényleg baktériumfertőzésről van-e szó. Íme a lehetséges kezelések.

Antibiotikumok. Ha a fertőzést baktériumok okozzák, orvosa 1-2 hetes antibiotikum-kúrát írhat elő.

Kortikoszteroidok. A krónikus orrmelléküreg-gyulladással járó fáj­dalmas duzzanat enyhítésére a szakember kortikoszteroidot tartalmazó orrspray-t írhat fel. A spray-k enyhítik a gyulladást, csökkentik a nyálka-termelést és lelohasztják az orr járatok és az orrmelléküregek duzzanatát, így azokból már távozhat a nyálkafölösleg.

Allergiagyógyszerek vagy injekciók. Ha az orrmelléküreg-gyulladást allergia váltja ki, orvosa allergia elleni gyógyszereket rendelhet, amelyek az allergiás reakciót kiváltó közvetítő anyagokat blokkolják.

Segítsen magán

A gőzölés és az orrspray-k mellett más módszereket is alkalmazhat.

Sós vizes átöblítés. Ha orrmelléküregeit vény nélkül kapható – vagy házilag készített – sóoldattal öblíti át, az oldja a váladékot, nedvesíti a nyálkahártyát s megakadályozza a váladék-hátracsorgást. A házi oldathoz keverjen el egy teáskanál sót fél liter szoba-hőmérsékletű vízben. Töltsön meg vele egy orröblítő körtét (gyógyszertárban kapható), helyezze annak végét az orrlyukába, és finoman nyomja össze az eszköz „hasát”. Ismételje ezt meg a másik oldalon, utána várjon néhány percet, majd fújja ki óva­tosan az orrát. Használhat csőrös neti kannát (orrmosó kannát) is: ennek a kis, teáskannára emlékeztető eszköznek kúposán vékonyodó csőre van.

Folyadékok. A nap folyamán igyon sok vizet vagy gyógyteát, mivel ez segíthet a váladék felhígításában. A szeszes italok fogyasztását viszont inkább mellőzze, mert az alkohol fokozza az orrmelléküregek duzzanatát.

Antihisztaminok. Amennyiben panaszát allergia okozza, a vény nélkül kapható antihisztaminok megakadályozhatják az orrdugulást.

Vény nélkül kapható váladékhígítók. A guaifenezin hígíthatja a vála­dékot, s ezzel felgyorsíthatja az orrmelléküregek kitisztulását.

Ha nagyobb a baj

Amennyiben a krónikus orrmelléküreg-gyulladás a gyógyszerek és a házi kezelések ellenére sem múlik, műtétre lehet szükség – a dugulást előidéz­heti az orrsövényen keletkezett csonttüske vagy az orrsövény ferdülése, illetve az orrban képződött polip vagy ciszta is. Orvosa ilyenkor fül-orr­gégész szakorvoshoz utalhatja be. Az orvos helyi érzéstelenítésben vagy altatásban kiegyenesítheti a ferde orrsövényt, eltávolíthatja az elzáródást okozó torlaszokat, vagy a váladék távozását segítő lyukakat alakíthat ki.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.