Fájdalom enyhítése

Herecsavarodás okai és kezelése

Tünetek

  • Hirtelen, heves fájdalom a herezacskó egyik felében.
  • A fájdalmas oldalon lévő here följebb van, mint a másik.
  • A herezacskó megduzzadása, gyulladása, érzékenysége.

Veszélyeztetett csoportok

Herecsavarodás bármely életkorban felléphet, ám leggyakoribb gyermek- és serdülőkorban. Ritkán nehéz súlyok emelése vagy sérülés idézi elő, az esetek zömében azonban spontán alakul ki.

Kialakulása

Figyelem! A herecsavarodás azonnali orvosi beavatkozást igénylő állapot A késlekedés szövetelhalást okozhat. A betegség veszélyezteti a másik, még ép herét is, és nemzőképtelenséghez vezethet

Herecsvarodás

A herékből a hímivarsejtek az ondózsinóron keresztül jutnak ki. Az ondózsinórral együtt futnak a herét ellátó erek és idegek. Herecsavarodásnál a here a zsinór végén elfordul, emiatt az ondózsinórban futó erek elzáródnak. A csavarodást hirtelen, heves fájdalom jelzi. A fájdalom idővel alábbhagy, de a herezacskó vörös és érzékeny marad, a here megduzzad és följebb kerül. Mivel vérellátása nincs, a here hamarosan elpusztul.

Mit tegyünk?

Haladéktalanul keressük fel a legközelebbi kórház ügyeletes sebészetét.

Kezelés

Ha a herecsavarodás súlyos fájdalmat okoz, az orvos helyi érzéstelenítőt fecskendez be. A Doppler-vizsgálat, melynek során nagy frekvenciájú hanghullámokkal a herezacskó véráram-lását vizsgálják, segíthet annak eldöntésében, valóban herecsavarodásról vagy pedig mellékhere-gyulladásról, ill. más problémáról van-e szó. Ha nincs lehetőség Doppler-vizsgálatra, azonnal műtétet végeznek, melynek célja a megtekeredett ondózsinór kicsavarása és ezzel a normális vérellátás helyreállítása. Amennyiben a here elpusztult, eltávolítják. Mivel a másik oldali herénél is nagy a csavarodás veszélye, azt megelőzésképpen műtétileg előre rögzítik.

Megelőzés

Olykor előfordul, hogy a herecsavarodás csak pár percig tart, és aztán az ondózsinór magától kitekeredik. Az ilyen esetek megismétlődése elkerülhető a zsinór rendellenesen rögzülő részének műtéti úton történő korrigálásával. Más megelőzési mód nem ismeretes. A betegség le nem szállt herénél valamivel gyakrabban fordul elő: ilyenkor erős hasi fájdalom hívja fel rá a figyelmet. Ha az időre született újszülöttnél nem tapintható valamelyik here a herezacskóban, vigyük el mielőbb gyermek-sebészhez vagy -urológushoz.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.