Kreatív művészeti terápiák – Mire jó?
Az összefoglaló elnevezésből már sejthető: ez a terápiás forma a tánc, a festés, a zene, a dráma és egyéb kreatív művészeti ágak erejét használja fel arra, hogy az emberek ne csak szóban, hanem egyéb, ám nem feltétlenül néma módokon is kifejezhessék magukat. Más néven önkifejező technikáknak is szokták nevezni ezeket a terápiákat. Ennek a nagyon hatékony és egyre terjedő módszernek a lényege a nem verbális kifejezési forma.
Nagyon hatásos mindenféle korú és képességű, lelki gondokkal küzdő ember esetében, beleértve a depressziósokat is, akiknek általában nehezükre esik szavakba foglalni érzéseiket. A művészet kitűnő eszköz nemcsak a másokkal, hanem az önmagunkkal való kommunikáció terén is, és egyáltalán nem kell, hogy bármiféle tehetségünk legyen abban a művészeti ágban, amellyel éppen foglalkozunk.
Képzőművészeti terápia
A képzőművészeti terápia hallatán általában a festés jut először eszünkbe mint az önkifejezés eszköze, pedig idetartozik például az agyagformázás is. A terápia szempontjából nem a kész művek művészeti értéke a lényeg, hanem annak lehetősége, hogy a páciens szabadon ki tudja fejezni a legbelső érzéseit. A festés lehet egy vászonra vetett vizualizáció vagy akár mélyen fekvő érzéseink (harag, boldogság, agresszió stb.) kivetítése.
Ha vizualizációról van szó, sok ember könnyebbnek vagy kielégítőbbnek érzi, ha megfesti a nyugalmas vagy derűs képeket, mint ha elképzelné őket. A terápia során született képek általában absztraktok és szürreálisak, de a szabad kifejezési mód a lényeg, nem pedig a színek és a formák szabályos vagy megszokott használata.
A szobrászat vagy agyagformázás ugyanilyen jól működik az erős érzelmek kifejezésének eszközeként. Maga a cselekvés hozza a megkönnyebbülést. A terapeuta megfigyeli, hogyan viselkedik a páciens alkotás közben (hogyan bánik az anyaggal, mit hoz ki belőle), és tapasztalatait megosztja a pácienssel, így világítva rá problémáira és a gyógyítás mikéntjére. Ez a terápia felügyelet nélkül is feszültségoldó hatású.
- Teendők átmeneti hallásromlás esetén
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Pitvarfibrilláció és terápiája
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Homokjáték-terápia
A homokjáték-terápiában adva van egy homokkal teli tálca és különböző apró játékfigurák, amelyeket a tálca „világa’-ban elhelyezve az emberek meg tudják jeleníteni a múltat, a jelent vagy a jövőt, és szakképzett terapeuta segítségével fel tudják dolgozni problémáikat. Ez leginkább gyermekeknek nyújt segítséget.
Táncterápia
A táncterápia a mozgás segítségével fejez ki olyan legbelsőbb érzéseket, amelyekről a páciens nem tud beszélni. Az úttörő munkát az 1920-as években Lábán Rudolf (Rudolf von Laban) végezte e téren. A táncterápia csoportban a leghatékonyabb, öngyógyításra kevésbé alkalmas. Ugyanakkor kiváló eszköze az ösztönök felszabadításának és a feszültség levezetésének.
Zeneterápia
A zeneterápia a hang és a hangszeres játék kombinációja révén engedi szabadon kifejeződni azokat az érzelmeket, amelyek egyébként nem törnének a felszínre. Része például a terápiának a dobolás, az éneklés (akár a kiabálás is) vagy bármilyen egyéb hang – ami és ahogyan jólesik. Akár egyszerűen csak hallgathatunk a zenét, amely megindít bennünket, vagy táncolhatunk rá (táncterápia). Akárcsak a többi kreatív művészeti terápia, a zeneterápia is hatékonyabb, ha szakképzett terapeuta vezeti, bár öngyógyításra is kiválóan alkalmas. A hangszeres zene segít kifejezni azokat a legbelső érzéseinket, amelyeket nehezen tudnánk szavakba önteni.
Drámaterápia
A drámaterápia rokona a pszichodrámának. Felfedezhetünk magunkban rejtett vagy elnyomott érzéseket, miközben egy csoport tagjaként elképzelt helyzeteket játszunk el. Ha valaki másnak adjuk ki magunkat, kívülről láthatjuk belső problémáinkat, és lehetőségünk nyílik a megoldások felismerésére is. Az 1920-as években Jacob L. Moreno fejlesztette ki a technikát előbb Európában, majd az Egyesült Államokban. Mára széles körben elismert és alkalmazott terápiás módszer.
A kreatív művészeti terápiák
hatékony módszernek számítanak a legegyszerűbb, mindennapos esetektől kezdve nagyon sokféle lelki eredetű fájdalom, például a fejfájás, a migrén, az evés zavarai és emésztési problémák, a mélyen gyökerező lelki sérülések, a mániás depresszió, a rögeszmék, a fóbiák és a szenvedélybetegségek okozta fájdalom enyhítésére. A drámaterápia során mások társaságában, elképzelt helyzeteket eljátszva fejezzük ki érzéseinket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.