Krupp tünetei és természetes kezelése
A krupp a légutak fertőző, többnyire vírusos megbetegedése. Legjellemzőbb tünete az általában éjszaka és váratlanul támadó nehézlégzés: erőlködő belégzés és némiképp a szamárköhögésre emlékeztető, száraz, ugató köhögés, valamint a láz, a nyugtalanság és az ingerlékenység.
Életveszélyes lehet?
A roham súlyos, életveszélyes állapotot teremthet, mert a gyulladásos vizenyő légútszűkületet és ebből következően oxigénhiányt, a nehézlégzés kimerülést, a felső légutak elzáródása pedig fulladást okoz. Hároméves kor alatt a gyermeket mindenképpen látnia kell orvosnak, mivel szükség lehet kórházi kezelésre.
Hogyan masszírozzuk a babát?
- Has: a masszázs serkenti a vérkeringést, és jótékony hatással van az életfunkciókra. Simogassuk a baba hasát az óra járásával megegyező irányban (errefelé futnak a belek). Ez a technika különösen hatásos kólika esetén.
- Nyak: helyezzük hüvelykujjunkat a baba nyakának egyik oldalára, többi ujjunkat a másik oldalra. Óvatosan csippentsük fel a nyak bőrét, és hagyjuk, hogy kicsússzon a fogásból, miközben kezünket felemeljük. A hát lágy masszírozásával ötvözzük.
- Hát: tegyük tenyerünket a baba derekára, és néhány másodpercig gyengéden remegtessük. Haladjuk felfelé a nyak irányába, de közben tartsuk lazán kezünket, nehogy nagyon felgyűrődjön a baba bőre a tenyerünk alatt.
- Talp: fordítsuk hasra a babát, és hüvelykujjunkkal masszírozzuk meg talpacskáit. Ugyanígy az egész lábfejet végig-masszírozhatjuk.
Hidroterápia
Szellőztessünk gyakran, a belélegzett levegő legyen mindig páradús. Hideg időben nyissuk ki az ablakot, vagy vigyük a meleg takaróba burkolt gyermeket a szabad levegőre, amíg a roham meg nem szűnik. Hideg ital (víz vagy tea) kortyoltatása is hasznos, mert rendkívül fontos a kellő mennyiségű folyadékbevitel.
Gyógynövény-terápia
Egyenlő adag martilapu és vasfű (verbéna) főzetéből készített tea enyhíti a panaszokat. Csecsemőknek egy teáskanálnyit, háromévesnél idősebb kisgyermekeknek egy evőkanálnyit adjunk, néhány óránként.
Masszázs és aromaterápia
Gyengéden masszírozzuk a mellkast vivőolajba kevert két-két csepp eukaliptusz- és szantálfaolajjal. Az illóolajokat párologtathatjuk aromamécsesben, vagy inhaláltathatunk is velük, de mindig nagyon vigyázzunk arra, hogy a gyermek ne érje el a párologtatóberendezést.
Csecsemőknek és kisgyermekeknek ajánlott illóolajok
- Levendula: Bármilyen esetben
- Kamilla (római vagy orvosi): Fülfájás, kólika, fogzás, hányás, hasmenés, álmatlanság
- Mandarin: Csuklás, rendetlenkedő gyomor, álmatlanság, sírás
- Gólyaorr: Bőr problémák, torokfertőzések, hasmenés
- Rózsa: Fejfájás, ekcéma, orrfolyás, sírás
- Borsmenta: Fogfájás, hányinger és hányás, gyomorfájás, bőrviszketés
- Eukaliptusz Teafa: Megfázás, légzési nehézségek Bőrpanaszok (példáid pelenkakiütés), szájpenész, megfázás, köhögés
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.