A szívinfarktus – rizikófaktorok és a koleszterin szerepe
A szívet a koszorúerek látják el vérrel. A koszorúereken átáramló vér mennyisége többek között az erek keresztmetszetétől, átmérőjétől függ. A keresztmetszet sajnos az élet folyamán egyre szűkül. A szívkoszorúerek szűkülése hosszú, már gyermekkorban elkezdődő folyamat. Ez idő alatt – különböző tényezők hatására a vérben keringő koleszterin mész és rostok társaságában lerakódik az érfalban. Az esetek egy részében a koszorúér egyes helyein foltokban, ún. plakk formájában, máskor pedig az egész koszorúér falában.
A koszorúér szűkületének fokát terheléses EKG vizsgálattal lehet megbecsülni és szívkatéterezés segítségével megállapítani. Ha a szűkület nem éri el az ér keresztmetszetének háromnegyed részét, akkor a beteg még nyugalomban panaszmentes lehet. Ha ennél nagyobb a szűkület, akkor heveny koszorúér elégtelenségre utaló szívpanaszok jelentkeznek, az ún. angina pectoris.
A panasz néhány percig tartó, főleg terhelésre jelentkező szorító, markoló jellegű, a mellkas közepén vagy az egész mellkasban fellépő, esetleg a nyakba, bal karba sugárzó fájdalom. Ilyen esetben a fájdalom a nyelv alá tett Nitromint tabletta vagy a szájba spriccelt Nitromint spray hatására egy-két percen belül megszűnik. A fájdalmat a szívizom oxigénhiánya okozza.
Évente hány halálos áldozata van a szívinfarktusnak hazánkban?
Ha a koszorúérben a plakkok (kiemelkedő lerakódások) olyan magasak vagy a szűkület olyan fokú, hogy a vér éppen csak hogy csordogál ezeken a területeken, akkor a vér megalvadhat, vérrög, trombózis keletkezhet, a koszorúér által ellátott szívizomterület nem kap tápláló vért, így nagy fájdalom kíséretében elhal. Ez a színvinfarktus. Évente mintegy 15 ezer ember hal meg infarktusban Magyarországon.
Rizikófaktorok
Koleszterin és az érelmeszesedés
Egy Anyicskov nevű orosz tudós 1914-ben számolt be arról, hogy koleszterinnel nyulakat etetett, melynek hatására főütőerükben lerakódott a koleszterin, s az emberi érelmeszesedéshez hasonló állapot jött létre. Azt is bizonyította, hogy ezek az elváltozások zsírmentes étrenddel visszafejleszthetek. Viszonylag egyszerű kísérlettel igazolta tehát a megelőzés lehetőségét állatokon, de kétséges maradt, hogy mindez az emberekre is érvényes-e.
- A szívizom infarktusa, diagnózisa és tünetei
- Szívinfarktus – tünetei, diagnózisa
- Koleszterin és fajtái, tényleg károsak?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Erre a kérdésre a tömeges összehasonlító vizsgálatok adtak részben feleletet, melyek különböző országok, népcsoportok adatait mérték fel. Megállapították, hogy Japánban és Mexikóban, ahol az étrend kevés állati zsírt, koleszterint tartalmaz, a lakosság átlagos koleszterinszintje az amerikai átlag alatt van, az infarktus-halálozás csupán egyharmada az USA-nak, ahol háromszor annyi koleszterint fogyasztanak.
Amikor a japánok az USA-ba vándoroltak, koleszterinszintjük és ezzel infarktus-gyakoriságuk is egyértelműen megnőtt, tehát nem genetikai, hanem környezeti, életmódbeli hatásról van szó. Az Új-Guinea magas hegyeiben élő, zsírt alig fogyasztó néptörzsek átlagos koleszterinszintje még a japánokénál is alacsonyabb, így infarktus köztük nem fordul elő.
Öröklődési tényezők
Vannak kivételek is, a zsírfogyasztással nem mindig párhuzamos a koleszterinszint. Öröklési tényezők talán a koleszterin felszívódásának változtatásával is szerepet játszhatnak abban, hogy magas koleszterintartalmú táplálkozás mellett is relatíve alacsony koleszterinszint látható, mint pl. a Massai néptörzsnél, vagy az ellenkezőjére is van példa, mikor egyes egyénekben a táplálék koleszterinjének fokozott felszívódását is bizonyították.
Egy Boston melletti amerikai kisvárosban, Framinghamben 1950 óta vizsgálják az egész lakosság egészségi állapotát. Azt tapasztalták, hogy egy tíz éves időszakban a szívinfarktus elsősorban azoknál alakult ki, akiknek a vizsgálat indulásakor magasabb volt a koleszterinszintjük: 6,5 mmól/1 feletti értéknél megduplázódott, a 7,8 mmól/1 feletti értéknél megháromszorozódott az infarktusok száma, egy olyan értékhatárhoz (5,2 mmól körüli) viszonyítva, mint amilyen a japánoknak vagy a mexikóiaknak van.
Az is bizonyított, hogy a magas vérzsírszintűek között gyakoribb az infarktus, illetve hogy az infarktusban szenvedők között magas arányban fordul elő a vér magas koleszterinszintje. Sok vizsgálat bizonyította, hogy minél több állati eredetű, ún. Telített zsírt fogyaszt egy népesség, annál magasabb a koleszterinszintje, és annál gyakoribb köztük a szívkoszorú-érelmeszesedés. 24 országból gyűjtött adatok alapján kimutatható: a lakosság napi koleszterin fogyasztásával párhuzamosan nő a szívhalálozás országok szerint.
Olajjal főzve csökken a koleszterinszint?
Az is megfigyelhető, hogy ahol olajjal főznek, mint pl. Japánban, Mexikóban, Görögországban, Jugoszláviában, Olaszországban, Spanyolországban a civilizációs ártalmak ellenére alacsonyabb a lakosság átlagos koleszterinszintje és az infarktus okozta halálozás, mint a többi európai országban.
Az elmúlt évtizedben mind több olyan adat gyűlt össze, mely arra utal, hogy a vér emelkedett triglycerid-szintje is a szívinfarktus rizikófaktora, bár ezt nem sikerült a koleszterinhez hasonlóan egyértelműen bizonyítani.
Mindenesetre magas vérzsírszintű állapotokban és szívinfarktusban a magas triglycerid-szint még a magas koleszterinszintnél is gyakrabban van jelen, jelentőségét ezért nem hagyhatjuk figyelmen kívül. A Svédországban végzett, több ezer beteg bevonásával zajló vizsgálatok szerint a vér magas triglycerid-szintje a koleszterintől és a többi rizikófaktortól független kockázati tényezőnek bizonyult a szívinfarktus keletkezésében.
Védőfaktor az infarktus ellen
A védőfaktor HDL-koleszterinszint szerepét is bizonyították. Norvégiában pl. egy nagy közösség férfi lakosságától vettek vért, azt 20 fokra lefagyasztották, eltették, és nyolc év után megvizsgálták azok vérét, akik közben infarktust szenvedtek. Azt tapasztalták, hogy a HDL-koleszterin (az a vegyület, mely az érfal felületén megakadályozza a lerakódást) szintje jobb előrejelzője volt egy leendő infarktusnak, mint a vér összkoleszterin vagy triglycerid-tartalma.
Egészséges nők HDL-koleszterinszintjének átlaga 50 éves kor alatt magasabb, mint a férfiaké, a áői hormon kedvező hatására. Ez magyarázza azt az ismert tényt, hogy a változás kora, a klimax előtt a nők között sokkal ritkábban fordul elő infarktus, mint a hasonló korú férfiaknál.
A védőfaktor HDL-koleszterinszint viszonylag állandó, nem változik gyorsan az élet folyamán, azonban egyáltalán nem olyan állandó jellemzője az egyéneknek, mint a vércsoport, hiszen sok körülmény befolyásolja. Alacsony, tehát kedvezőtlen védőfaktorszintek mutathatók ki például az elhízottak mintegy 40%-ában, míg nem elhízottak esetében csak 15-20%-ra tehető a kedvezőtlen védőfaktorszint.
Kórházunkban szívinfarktusos betegeket vizsgálva azt találtuk, hogy valamennyi ismert rizikófaktor közül az alacsony, 1 mmól/1 alatti HDL-koleszterinszint fordult elő a leggyakrabban, az infarktusos betegek 81%ában. Ismert az is, hogy a triglyceridszint emelkedése csökkenti a HDL-koleszterinszintet, és a triglyceridszint csökkentésével, normalizálásával a HDL-koleszterinszint emelhető is.
Az alkohol csökkenti a koleszterinszintet?
Feltűnést keltettek azok a megfigyelések, melyek szerint az egyes májenzimek indukcióját fokozó alkohol javíthatja a védőfaktorszintet. Pontosabb vizsgálatok azonban tisztázták, hogy ez csak kis mennyiségű alkohol, pl. napi 1 pohár vörösbor vagy egy koktél fogyasztása esetére érvényes, s hogy a HDL-koleszterinen belül ez az emelkedés azt a frakciót érinti, amelynek kisebb szerepe van a szívinfarktus elleni védelemben.
Ugyanakkor tartós alkoholfogyasztás bizonyítottan májártalmat okoz, s miután a HDL-molekulákat a máj termeli, krónikus májmegbetegedésben és májzsugorodásban csökken a védőfaktorszint. A dohányzás szintén kedvezőtlen hatással van a HDL-szintre; ez a kedvezőtlen hatás a dohányzás elhagyása után mintegy egy évvel megszűnik.
Jó koleszterin
A nagyobb hormontartalmú fogamzásgátlók egy része, főleg dohányzó nőknél is ronthatja az érvédő hatású HDL koncentrációját. Megjegyzendő, hogy a védő hatásért a HDL-molekula a felelős, ezt azonban direkt mérni a gyakorlatban nem tudjuk, hanem csak az általa szállított, viszonylag állandó arányú koleszterin mennyiségét.
Ezt nevezzük HDL-koleszterinnek, ez szerepel a labor leleteken, ezt nevezik egyesek ,jó koleszterinnek”, ami csak annyiban igaz, hogy a HDL által hordozott koleszterin jelentős része olyan, mely úton van az érfali lerakódásból, a szervezetből való kiválasztódás helye, a máj felé, tehát inkább ,jó irányba haladó” koleszterinről lehetne beszélni.
Ez azonban kémiailag nem különbözik attól az ún. „rossz koleszterintől”, melyet az LDL nevű molekula a vérben és jórészt az érfal felé szállít. Az 1-1,4 mmól/1 feletti HDL-koleszterinszint tehát bizonyos érvédettséget jelent, az 1,0, főleg 0,8 mmól/1 alatti érték pedig ennek hiányát.
A szívinfarktus megelőzhető a koleszterinszint csökkentésével
Diétával és bizonyos gyógyszerekkel már évtizedek óta eredményesen sikerült csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Mindig a levegőben lógott a kérdés azonban, hogy mindez nemcsak vérzsír kozmetika-e, mely érintetlenül hagyná a lényeget, a szívkoszorúér-megbetegedés előrehaladását. Ezt voltak hivatottak eldönteni az ún. Intervenciós vizsgálatok. Ezek során azt vizsgálják, hogy a koleszterinszint diétás vagy gyógyszeres eredetű csökkentésével párhuzamosan ritkábbá válik-e a szívinfarktusok kialakulása.
Az 1970-es években már történt néhány vizsgálat, mely ezt próbálta bizonyítani. Egy helsinki elmegyógyintézetben lehetőség volt arra, hogy hat éven keresztül a betegek egy része olyan kosztot kapjon, melyben kevesebb volt az állati eredetű zsír és koleszterin, eltérően a normál étrenden lévők csoportjától.
A diétán tartott betegek között kevesebb volt az infarktus, hasonlóan egy nagy norvég vizsgálathoz, ahol az infarktusok száma igen jelentősen, mintegy felére volt csökkenthető. Az ezekben a vizsgálatokban részt vevő betegek s a kontroll csoportba tartozók azonban részben dohányoztak, egy részük leszokott a dohányzásról is, így a dohányzás és az étrend kedvező hatásának aránya nem volt egyértelműen szétválasztható.
Az 1980-as évek elején olyan vizsgálatokról is beszámoltak, melyek szerint ki lehetett mutatni, hogy a vérzsírcsökkentés hatására az erekben a koleszterinlerakódás csökkent, illetve visszafejlődött. Ezt olyan precíz vérfestéssel, számítógépes ellenőrzéssel történő vizsgálatok bizonyították, melyekkel pontosan össze lehetett hasonlítani, hogy a magas koleszterinszint kezelése előtt az érfalon kimutatható és lefényképezett érelváltozások a koleszterinszint javulásával párhuzamosan részben visszafejlődtek.
A diéta meggátolja az érelmeszesedést?
Ez arra is reményt adott, hogy diétával és vérzsírcsökkentő gyógyszerekkel nemcsak az érelmeszesedés folyamatát lehet meggátolni, hanem ideális esetben azt vissza is lehet fejleszteni. Ez a védőfaktor, a HDL segítségével történhet, mely képes a már lerakódott koleszterint az érfalból felvenni és eltávolítani.
Rizikófaktorok kiiktatásával csökken a magasvérnyomás?
Finnországban, ahol a legtöbb szívinfarktus volt a világon, a 180 ezres lélekszámú Észak-Karéliában különösen gyakori volt ez a betegség. 1971-ben állami programot dolgoztak ki a három elsőrendű rizikófaktor: a koleszterin, a dohányzás és a magas vérnyomás befolyásolására. Ennek keretében nemcsak egy veszélyeztetett csoportra, hanem az egész közösségre igyekeztek hatni. 1972-1977 között a táplálkozási szokásokban változást értek el. Csökkent a vajfogyasztás és a kenyérre kent zsír mennyisége 13-16%-kal. Ezzel együtt az átlagos koleszterinszint is 11 mg%-kal csökkent.
A dohányzás és magas vérnyomás vonatkozásában is hasonló eredményeket tudtak elérni. A szíveredetű halálozás öt év során férfiaknál 13%-kal, nőknél 35%-kal csökkent. Ez a program egyben nemzetközi együttműködésre is alkalmas volt, az Egészségügyi Világszervezettel karöltve ehhez sok ország csatlakozott, közöttük hazánk is.
Koleszterin csökkentő gyógyszerrel megelőzhető a szívinfarktus?
A koleszterin szempontjából a döntő bizonyítékot a másik nagy intervenciós vizsgálat, az ún. LRCP adta. Ebben 480 ezer amerikai férfitól vettek vért. 12 amerikai centrumban történő vizsgálat során választották ki azt a 3800 középkorú, magas vérkoleszterinszintű férfit, akiknek ezen kívül semmilyen más szívinfarktus rizikófaktora nem volt. Ezeket az egészséges, de magas koleszterinszintű egyéneket ún, duplavak módszerrel két csoportra osztották, majd mind a két csoportot diétáztatták, emellett az egyik csoport még egy koleszterinszintet csökkentő gyógyszert is kapott, a másik placebót.
A vizsgálat hét éve alatt a gyógyszerrel kezelt csoportban 32 beteg halt meg szívinfarktusban, míg a kontrollcsoportban 44. Az új szívkoszorúér-betegségek száma is 20%-kal kisebb volt. A gyógyszeres csoportban a koleszterinszint 13,5%-os csökkenése mellett 21%-kal kevesebb volt a szívkoszorúér műtétek száma is. Ez egy olyan vizsgálat volt, ahol tehát hét éven keresztül össze lehetett hasonlítani hasonló életkorú férfiakat úgy, hogy közben csak egyetlen egy tényező változzon, a gyógyszer hatására csökkenő koleszterinszint. Így a szívkoszorúér-betegség eredményes megakadályozása erre az egyetlen egy tényezőre, a koleszterinszint csökkenésére volt visszavezethető.
A világ nagy orvosi lapjai és társaságai e vizsgálatok után állásfoglalásokban rögzítették, hogy a koleszterin és a szívinfarktus közti oki kapcsolat többé nem vonható kétségbe, hogy mindez viszonylag könnyen befolyásolható, és ezt betegeknek, orvosoknak egyaránt megfontolásra ajánlják. A kedvező változásokat számszerűsíteni is lehetett. Kimutatták, hogy minden 1%-os koleszterinszint-csökkenéstől a szívinfarktus halálozás 2%-os csökkenése várható.
Helsinki szívtanulmány
A két nagy amerikai vizsgálat bizonyítékait kiegészítette és megerősítette egy észak-európai program, az ún. helsinki szívtanulmány. Ebben a vizsgálatban 24 ezer középkorú férfi közül választották ki azt a 4 ezret, akiket öt éven át két csoportba osztva egy Gemfibrozil nevű vérzsírcsökkentő szerrel, illetve placebóval kezeltek. Ezekben a betegekben nemcsak a vér koleszterin, hanem triglycerid és HDL koleszterinszintje is eltért a normálistól.
A gyógyszer pedig, amit kaptak, olyan volt, mely mindhárom vérzsírféleségre kedvezően hatott. Ez be is következett, s vele egy időben az öt éves időtartam alatt a gyógyszeres csoportban 34%-kal kevesebb új koszorúér-betegség, 26-37%-kal kevesebb infarktus fordult elő, mint a placebót szedők között, ahol érdemleges koleszterinszint-változás nem történt.
Ennek a vizsgálatnak az a tanulsága, hogy ha nem csak a koleszterinszintben, hanem mindhárom vérzsírszint értékében eltérések vannak, és azokat korrigáljuk, akkor a korábbi vizsgálatokat is meghaladó mértékben, a vérzsírszint csökkenési arányánál két-háromszor nagyobb mértékben csökkenthető a szívinfarktusok száma. A tanulmány megerősíti a koleszterin mellett a triglycerid és a HDL-koleszterin szerepét a szívkoszorúér-betegség keletkezésében, és bizonyítja annak eredményes befolyásolási lehetőségét is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.