A stressz hatása a testsúlyra
Sokan úgy vélhetik, hogy a stressz nem is olyan ártalmas dolog, hiszen mindenkinek tele van az élete stresszel, ez az élet normális velejárója. Mindjárt nem tűnik azonban annyira ártalmatlannak, ha meggondoljuk, hogy a tartós vagy nagymértékű stressz vérnyomás-emelkedést okozhat és károsíthatja az immunrendszert. A krónikus stressznek a testsúlyra gyakorolt hatása sem elhanyagolható.
Hozzájárul a stressz a hízáshoz?
IGEN A krónikus stressztől egyre nagyobbra nő az ember pocakja, míg az akut stressz súlycsökkenést okoz, legalábbis egyeseknél.
Stressz hatására a szervezet ún. stresszhormonokat termel: adrenalint, amely felpörget, és kortizolt, amelynek számos hatása közül az egyik az, hogy hizlal. A kortizol jelentősen növeli az étvágyat. Ez részben annak köszönhető, hogy a stresszes emberek gyakran keresik föl a hűtőszekrényt vagy markolnak bele a cukorkás-dobozba.
Egyesek jobban tudják kezelni a stresszt, mint mások, az ő szervezetük kevesebb kortizolt termel.
A tartósan magas kortizol szint hatására több zsírsejt rakódik le a hastájon, ami a legrosszabb fajta elhízáshoz vezet (szoros összefüggés van a deréktáji zsír és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az inzulinrezisztencia között).
Az állatok vérében erősen megemelkedett az Y-neuropeptid szintje. Ez a stressz mellett képződő molekula serkenti a zsírsejtek receptorait – válaszul a sejtek megnőnek, és a számuk megszaporodik. A stressznek minden jel szerint az emberekre is hasonló hatása van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.