Fogyókúrás tabletták – hatásosak?
Hányszor mondjuk, hogy de jó is lenne, ha csak egy tablettát kellene bekapni, és minden rendbe jönne! Az elhízott emberek számára léteznek ilyen tabletták, de ezek sem varázslat útján tüntetik el a kilókat. Ma már biztonságosabbak és hatékonyabbak, mint korábban voltak, de még mindig vannak mellékhatásaik. A szakemberek egyetértenek abban, hogy csak végső esetben ajánlatos ilyen szerekhez folyamodni, és nem mellőzhetők az étrendi változtatások és a testmozgás.
Használnak a fogyókúrás tabletták?
IGEN Mind a vényre, mind a vény nélkül kapható szerek segítenek a fogyásban, de csak a megfelelő diétával és testmozgással együtt alkalmazva. Nincsenek azonban adatok a fogyókúrás tabletták hosszú távú hatásairól.
E tabletták hatásmechanizmusa kétféle lehet: vagy adrenalintartalmuk miatt csökkentik az étvágyat – mellékhatásként gyakran nyugtalanságot okozva -, vagy pedig gátolják az étkezések során bevitt zsír felszívódását és lebontását, ami miatt laza, olajos széklet és más kellemetlen mellékhatások, például székletszivárgás jelentkezhet. A gyógyszereket nem diétázás és testmozgás helyett, hanem azok mellett kell szedni, és nem nevezhetők olyan csodaszernek, amilyenre sokan vágynak.
A tabletták hatásosak, legalábbis rövid távon, de a kutatók szerint nem felelnek meg a betegek és az őket kezelők irreális várakozásainak. Egy áttekintő elemzés szerint a különféle vényköteles fogyókúrás tablettákkal átlagosan körülbelül 5,5 kg súlycsökkenést lehetett elérni egy év leforgása alatt.
A legtöbb szert csak rövid távú használatra ajánlják
Nem szabad növelni az adagot, ha tolerancia alakul ki vele szemben, azaz már nincs érzékelhető hatása. Sok szakember úgy véli, hogy a tabletták csak arra jók, hogy szedés közben a fogyókúrázók megtanuljanak egészségesebben táplálkozni és igyekezzenek időt szakítani a testedzésre. Az étvágycsökkentő szerek az agyra hatnak, és segítenek az étrend betartásában, a falánkság legyőzésében és azon meggyőződés kialakításában, hogy az illető képes lefogyni.
Mi micsoda a fogyókúrás szerek közül?
GYÓGYSZER | LEÍRÁS | VESZÉLYEK |
---|---|---|
Rimonabant | Gátolja az agyban a kannabinoid receptorokat, ezáltal kevésbé vonzóvá teszi az étkezést. | Növeli az öngyilkossági gondolatok és viselkedés kockázatát: a közelmúltban kivonták a forgalomból. |
Szibutramin | Teltségérzetet okoz az agyi boldogsághormonok, a szerotonin és a noradrenalin szintjének megváltoztatása révén. | Vérnyomáskiugrást okozhat, ezért nem szedheti az, akinek magas a vérnyomása vagy nagy a szívbetegség-kockázata. |
Orlisztát | A bélben fejti ki hatását, gátolja a táplálékban lévő zsír lebontását és felszívódását. | Felfúvódást, hasmenést, a székletürítési kontroll hirtelen elvesztését okozhatja, különösen jelentős mennyiségű zsír bevitele esetén. Gátolhatja a zsíroldékony vitaminok, azaz az A-, a D- és az E-vitamin felszívódását. |
Van a szereknek kimutatható hátránya is?
IGEN Az anyagcserét felgyorsító szerek növelik a magas vérnyomás kockázatát, gyorsíthatják a szívritmust, szédülést és nyugtalanságot okozhatnak. A zsírfelszívódást akadályozó szerek gátolják a zsíroldékony vitaminok, például az A-vitamin képzéséhez szükséges béta-karotin, a D- és az E-vitamin felszívódását is, ezért néhány órával a bevételük előtt vagy után ajánlatos multivitamin-készítményt bevenni. Bármelyik szert választja, ha nem köti össze hosszú távú életmód-változtatással, azonnal visszaszedi a leadott kilókat az orvosság szedésének abbahagyásakor.
Hatékonyak a fogyókúrás étrend-kiegészítők?
TALÁN Egyes kiegészítők tartalmaznak olyan összetevőket, amelyek csökkentik az étvágyat vagy felgyorsítják a kalóriák elégetését. Nem könnyű azonban megállapítani, mi van bennük.
Végtelen sorban kígyóznak a patikák polcain a „zsírégető” étrend-kiegészítők. Az amerikai nők 20 százaléka már biztosan kipróbált legalább egy ilyen szert, és még az is előfordulhat, hogy használt – egy kicsit. Az egyik hatásos összetevő az efedrin, amely a nátha elleni szerekben az orr eldugulását csökkenti.
Újabban ezért a gyártók olyan összetevőkkel próbálkoznak, mint a keserűnarancs (az efedrinhez hasonló természetes enyhe stimuláns), a zöld tea és a koffeintartalmú guarana. Ezekről azt állítják, hogy gyorsítják az anyagcserét és csökkentik az étvágyat. Bár van valamelyes hatásuk, nem végeztek velük kapcsolatban elegendő klinikai kutatást, a rendelkezésre álló adatok nem egyértelműek, és nem mérték fel a hosszú távú hatásokat sem. Azt se feledjük, hogy az egyes készítmények jelentősen különböznek a hatóanyagok mennyisége és minősége szempontjából.
Hatásos a hoodia?
IGEN Nem minden fogyókúrás tabletta stimuláns.
A Hoodia gordont nevű, Dél-Afrikában és Namíbiában honos kaktusz kivonatának segítségével az őslakosok hosszú utakat tettek meg a sivatagon át, kevés táplálékkal fölszerelkezve. A szakemberek szerint a kivonat valóban tartalmaz olyan anyagot, amely csökkenti az étvágyat, jóllakottság-érzést keltve az agyban.
Egy angol gyógyszercég P57 néven szabadalmaztatta a kaktusz hatóanyagát, és elhízás elleni szerként folytat vele kísérleteket. De ne induljon el a drogériába P57-ért. Nagyon kevés áll rendelkezésre ebből az anyagból, és ha egy szerről azt állítják is, hogy hoodiát tartalmaz, az valószínűleg nem igaz. Nincsenek megbízható klinikai adatok a hoodiával kapcsolatban, és még nem tudják, hogy hosszú távon biztonságos-e, illetve hogy milyen mellékhatásokat okozhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.