Az orvosilag megalapozott diéták (Atkins, ZONE, LEARN, ORNISH) összehasonlítása
Az orvosi irodalomban az esetek nagy részében egyetértés van abban, hogy a testsúlycsökkentésben, illetve az azzal összefüggő vérzsír-, vércukor-, vérnyomás-értékek, és egyéb laboratóriumi leletek befolyásolásában alapvető a kalóriabevitel csökkentése, és ezen belül a zsírszegény (low fat) szénhidrátszegény (low carb), vagy fehérjedús (high protein) diétát tartják előnyösebbnek.
2003-ban egy neves amerikai orvosi szaklap (JAMA) közölte az eredményeket, amelyben az Atkins-, a ZONE, a LEARN és ORNISH diéta hatását hasonlították össze középkorú nőkben 2 hónapos alapos kontroll és tanácsadás, valamint 10 hónapos követés után 1 év múlva. A testsúlyon, has-körfogaton kívül a vérzsírokat, a vércukrot, az inzulinszintet és a vérnyomást is ellenőrizték 2, 6, és 12 hónap múlva.
A négy, az orvosi irodalomból is ismert diéta főbb jellemzői a következők voltak:
- Atkins-diéta: (lásd a korábbi ismertetést), szélsőségesen szénhidrátszegény, fehérje- és zsírdús, kalóriafelvételben ugyanakkor nem korlátozott diéta.
- ZONE diéta: kidolgozója Dr. Sears 1995-ben megjelentetett alapelvei szerint a legfontosabbnak a szervezet hormonális egyensúlyát tartja, elsősorban az inzulinszint egyensúlyban tartásával, azaz a „zónán belül” tartani. Tápanyag-összetételre 40% szénhidrátot, 30% zsírt és 30% fehérjét javasol, tehát az Atkinshez hasonlóan, de mérsékeltebben szénhidrátszegény étrendnek tartható.[brbr]Eltérés az Atkinstől az is, hogy a tápanyagarányokat nemcsak hosszú távon, hanem az egyes étkezéseken belül is meg kellene tartani, mely biztosítaná, hogy magas vércukorértékek következményes inzulinelválasztással az egyes étkezések után se jelentkezzenek. „Jó” és „rossz” szénhidrátokat különböztet meg és a 40%-os csökkentett szénhidrátbeviteli arányt az alacsony glikémiás indexű szénhidrátokból javasolja összeállítani. A zsírbevitelben főleg a növényi eredetű, egyszeresen telítetlen zsírokat favorizálja. A szénhidrátbevitel korlátozása a fehérjebevitel növelésével együtt történik.
- ORNISH diéta: Ornish által kifejlesztett diéta, mely nagyjából egy lakto-ovo vegetáriánus diétának felel meg, ami azt jelenti, hogy a hús és hal fogyasztása tiltott, de a nem zsíros tejtermékek és tojás megengedett, a szénhidrátok közül pedig csak a komplex szénhidrátok, főleg a gabonafélék fogyasztása javasolt. A diéta összetétele szerint 10% zsírt, 20% fehérjét és 10% szénhidrátot tartalmaz, tehát egy szigorúan zsírszegény (low fat) és bőségesen szénhidrátot (high carb) tartalmazó étrend, melyet különösen szívbetegek számára ajánlott.
- LEARN diéta: a „LEARN diet” az amerikai korábbi táplálkozási piramis irányelveire épül, mely a táplálkozás mellett az életmódot, fizikai aktivitást, és a stresszkezelést hangoztatja. Egészségeseknek és elhízottaknak hasonló alapelv szerint alakították ki, melynek lényege a kalória- (1200-1500 kcal/nap) és zsírszegénység, illetve a kenyér, cereáliák, rizs, tészták, zöldségek, gyümölcsök bőséges fogyasztása. Az így összeállított diéta kb. 55% szénhidrátot + 30% zsírt + 15% fehérjét tartalmaz.
A fenti összehasonlító vizsgálat szerint egy év után a legtöbbet az Atkins-diétát alkalmazók fogytak (4,7 kg-ot), mely szignifikánsan meghaladta a ZONE diétával elért 1,6 kg-t és meghaladta a LEARN és ORNISH diétával elért 2,6, illetve 2,2 kg-os fogyást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.