Orvosilag megalapozatlan és megalapozott diéták
Az elhízás kezelésében a világon két területen, két szinten zajlik verseny a diéták között. A legnagyobb nyilvánosságot adó telekommunikációs csatornák, a különböző kiadványok, könyvek, melyben diéták ezrei versenyeznek, legtöbbször egyedül üdvözítő diétának hirdetve magukat. A megszólaltatott reklámszereplők elmondják, hogy már minden más diétát kipróbáltak, eredmény nélkül, míg végül rátaláltak az egyetlen – a hirdetett – igazira.
Veszélyes tabletták
A tabletták közül pedig csak a pajzsmirigy-elégtelenségben orvosok által alkalmazott pajzsmirigy hormon – a tiroxin – az, ami önmagában az energia-leadást – a zsírégetést -fokozza. A pajzsmirigy hormon azonban normális anyagcseréjűeknek nem adható, mert ott komoly mellékhatásokat, elsősorban szív- és érrendszeri panaszokat okozhat.
Osztott diéták
Külön reklámként találkozunk az osztott diétákkal, melyek szerint nem lehet fehérjét, zsírt, vagy szénhidrátot egyszerre fogyasztani, mert azért híznak. Semmilyen tudományos vizsgálat nem bizonyította ezt. Az elért testsúlycsökkenések a kalóriabevitel csökkenésével magyarázhatók. Egy szakszerű 1200 kcal-ás diétával legalább ugyanúgy lehet fogyni, mint a kb. 1200 kcal-át tartalmazó ún. testkontrollal. Persze mindkettővel jóval többet, mint amikor valaki napi 3000 kcal feletti táplálékot fogyasztott korábban.
Lehet külön motiváció az is, ha valaki tízezreket kiad egy „csodaszerért”, akkor – futva a pénze után – önkéntelenül is foglakozik a táplálkozásával, és átmenetileg fogy is, míg fel nem lép a már korábban ismertetett jojó-effektus, vagy míg fel nem adja az egyhangú diétát.
Orvosilag megalapozott diéta jellemzői
A forgalomban lévő sok ezer diéta közül azok, amelyeket tudományos alapon állítottak össze, és más diétákkal összehasonlítva, orvosi, táplálkozástudományi vizsgálatokban kerültek tesztelésre, majd eredményeiket szakmai fórumokon, kongresszusokon, illetve szaklektorálást is magába foglaló szakfolyóiratokban védtek meg, majd közöltek, előbb utóbb bekerültek a diétás kezelések hivatalos fegyvertárába.
Orvosilag NEM megalapozott diéta
Sajnálatos módon, a döntő többség azonban ezzel nem is próbálkozott. Ezen kívül, a diéták jó részével lehet fogyni -hosszabb távon ugyan ez erősen kétséges -, a kalóriabevitel csökkentésével járó diéták bármely „köntösben” vezethetnek testsúlycsökkenéshez, még akkor is, ha teljesen szakszerűtlen, tudománytalan elméleteket építenek köréjük.
A diéták egy része egyoldalú, melyek általában csak rövid távú súlyvesztésre teszik őket alkalmassá. Részben azon is alapulnak, hogy ha valamely tápanyag-féleséget előnyben részesítünk az étrendünkben és másokat kizárunk belőle, akkor az ajánlott ételek egy idő után telítettségérzéshez, sőt csömörérzéshez vezethetnek, így a táplálékfelvételünk csökken. Másrészt, abban a hitben állították őket össze, hogy egyesek szerint csak a szénhidrátok, mások szerint csak a zsírok hizlalnak, így ezáltal lehet eredményt elérni.
Nem egyet közülük orvos, vagy táplálkozási szakember állított össze, de valamilyen üzleti érdekeltség miatt (például egy-egy termék eladásához kapcsolva) kerülnek forgalomba. Ezekkel a „diétákkal” a weboldalunkon részletesen nem foglalkozunk, (nagyobb nyilvánosságot jelent nekik a reklám, a különböző kiadványok, és az internet).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.