Gombás fertőzések: Actinomycosis és Candidiasis
Actinomycosis
Az actinomycesek Gram-pozitív, oxigénszegény környezetben jobban növő baktériumok. Több speciese ismert. A bél és a női genitáliák normál flórájának tagja.
Epidemiológia
A fertőzésre rizikótényező a diabétesz, intrauterin fogamzásgátló eszköz, HIV, leukaemia, szervtranszplantáció, égés, trauma. A hasi actinomycosis rendszerint hasi műtétek, trauma, tartós hasi gyulladás kapcsán alakul ki.
Patogenezis
A kórokozó mikroaerofil vagy anaerob környezetben, lassan szaporodik, ezáltal szubakut, krónikus gyulladást hoz létre, gyakori sipolyképződéssel.
Patológia
Az egész gasztrointesztinális traktus érintett lehet. Perianalis fisztula, krónikus appendicitis, colondiverticulum hátterében is állhat. Az elváltozás relatíve nagy, szoliter „tumorként” jelenik meg, a környező képletek beszűrődésével, fekéllyel vagy a nélkül. Mikroszkóposán ún. „sulphur” granulomát láthatunk. A granuloma centrumában szabálytalan, kerek alakú baktériumhalmaz mutatható ki eosinophil szegéllyel, környezetében tályogot formáló, főként granulocitákból álló gyulladásos reakcióval, szélén pallizád állású hisztiocitákkal. A kórokozó identifikálása Gram-és Warthin-Starry-festéssel történik.
Klinikai kép
Az abdominalis actinomycosis általános tünetei a borzongás, hőemelkedés, hidegrázás, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, alhasi, hasi fájdalom, görcs, puffadás, émelygés, hányás, hasmenés vagy székrekedés. Tapintással szöveti konglomerátum tapintható, amely tumornak tűnik. Tályogok, sipolyok alakulhatnak ki, amelyen kénsárga váladék ürül.
Diagnózis
Műtét vagy biopszia során vett minta makroszkópos és mikroszkópos vizsgálata, a szokásosnál hosszabb ideig tartó anaerob tenyésztés. A folyamat gyakran polimikrobiális. Differenciáldiagnózis: daganat, tályog, lymphoma, tuberkulózis, Crohn-betegség lehetősége merülhet fel.
Terápia
Ha szükséges, műtéti megoldás és hosszan tartó antibiotikum-kezelés. Ha jelen van intrauterin eszköz, el kell távolítani. Elsődleges kezelés az ampicillin 50 mg/kg/ nap iv. 4-6 hétig, majd amoxicillin 3 x 0,5 g per os 3-6 hónapig vagy penicillin G 10-20 millió IU/nap iv. 4-6 hétig, majd penicillin V 2-4 g/nap per os 3-6 hónapig. Alternatív kezelésként doxycyclin, ceftriaxon, clindamycin, erythromycin jön szóba.
Candidiasis
A sarjadzó gombák a normál bélflóra tagjai. Immunszupprimált betegekben okozhatnak betegséget, különösen, ha előzőleg széles spektrumú antibiotikumkezelést kaptak.
Epidemiológia
Az immunszuppresszív szerekkel kezelt betegek, valamint az AIDS-esek számának emelkedésével a candidák okozta enterocolitis-esetek előfordulása egyre nagyobb arányban várható.
Patogenezis
A hosszan tartó antibiotikum-kezelés hatására a bél normál baktériumflórája kipusztul, életteret hagyva a sarjadzó gombák szaporodásának. Az alapbetegség vagy a kezelés hatására meggyengült lokális immunitás miatt a candidák képesek a bél nyálkahártyájának inváziójára, károsítva ez által a bél mucosarétegét, nyálkahártya-fekélyeket létrehozva. A sérült barrieren keresztül a candidák a véráramba is bekerülhetnek, szepszis, metasztatikus tályogok alakulhatnak ki.
Patológia
Fekélyképződés, álhártyaképződés, gyulladásos „tumor”, vérzés, „fehér” plakkok jellemezhetik. Mikroszkóposán a kiváltott gyulladásos reakció az egyén immunstátusától függ. Immunhiányos egyénekben gyakorlatilag minimális szöveti reakció jön létre. Más esetekben prominens neutrofil granulocitás beszűrődést, eróziót, fekélyt, tályogképződést láthatunk mikroszkóposán, nem ritkán granulomaképződéssel. A folyamat a bélfal valamennyi rétegét érintheti. Súlyos esetben angioinvazivitás is kimutatható. A kórokozó identifikálása PAS- és Grocott-festéssel történik.
Klinikai kép
A folyamat súlyosságától függően vizes, véres hasmenés, hasi fájdalom, láz alakul ki. A bélnyálkahártya-fekélyek perforációhoz vezethetnek. A betegség igen súlyos lefolyású, gyakran halálos.
Diagnózis
A gomba székletből való kimutatása nem elegendő a diagnózis felállításához. A bél nyálkahártyájában szövettani vizsgálattal kimutatott invazív sarjadzó gomba, hemokultúrából, ascitesből kitenyészett Candida spp. támasztja alá a diagnózist. CT-vizsgálattal a bélfal pneumatosisa, kolonoszkóppal colitis, ulceráció figyelhető meg.
Differenciáldiagnózis: Immunszupprimált és AIDS-es betegeknél a szokásos enteritist okozó baktériumok, Mycobacterium spp, Chlamydia trachomatis, intesztinális spirocheták, enterális vírusok, Herpes simplex, paraziták, férgek okozhatnak hasmenést. A fertőzés lehet polimikrobiális is.
Terápia
Antimikotikumok alkalmazásakor figyelembe kell venni, hogy egyre nagyobb a nem albicans candidák okozta fertőzés, amelyek között emelkedik a fluconazolra rezisztens speciesek aránya. Súlyos tünetek esetén az érintett bélszakasz sebészi eltávolítása válik szükségessé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.