Pilonidalis ciszta tünetei, kezelése
A farpofák közt a középvonalban az os coccygeum felett elhelyezkedő subcutan üreg (sinus), amelynek hámbélése van. Legtöbbször szőrszálakat is tartalmaz. Felülfertőződése nyomán gennyes tályoggá alakul, kitör a felszínre, és egy vagy több perzisztáló fisztula marad vissza.
Etiología
Keletkezésére két elmélet létezik. Egyik szerint veleszületett: embrionális korban ectopias helyen maradó hámszövetelemek burjánzása okozza a betegséget. A másik szerint szerzett: nedves környezetben dörzsölésnek kitett helyen a bőr macerálódása és a szőrszálak befelé fordult növekedése miatt keletkezik. Férfiakon, obesitásban gyakoribb.
Klinikai tünetek
Nyugalmi állapotban kis tömött csomó tapintható, vagy 1-2 piciny, behúzódott fisztulanyílás látható a farpofák között, gyakran állnak ki a sipolyokból vaskos szőrszálak. Rányomva 1-2 csepp purulens váladék ürülhet. Felülfertőződésekor igen nyomásérzékeny, feszes, erythemas, fluktuáló tályog alakul ki, ami spontán megnyílhat, ilyenkor genny csorog az üregből. Lázat is okozhat. Már lezajlott gyulladásra utalhat atípusos helyen, a középvonaltól távolabb elhelyezkedő gennyesen váladékozó egy vagy több aktív sipolynyílás.
Diagnózis
A típusos lokalizáció alapján könnyű felismerni. Szondázva a sipoly nem vezet a rectum felé. Gyulladt állapotban a periproctalis régióban gyakran kialakuló, más eredetű tályogoktól kell differenciálni, ezek felsorolása a periproctalis tályog fejezetben történt.
Kezelés
Végleges megoldást a ciszta tartalmának maradéktalan exstirpatiója jelent. Erre nyugalmi periódusban van lehetőség. A műtét során az üreget metilénkékkel feltöltjük egy fisztulanyíláson keresztül, és babérlevél alakú bőrmetszésből a cisztát egészben kimetsszük. A sebüreget, vérzéscsillapítást követően nyitva hagyjuk, esetleg a sebszéleket az alapjához leoltjuk, marsupializáljuk. Ambuláns sebkezelés keretében az üreget dezinficiens oldattal átitatott steril gézlappal lazán tamponáljuk, a bőrsebet nem engedjük záródni.
Az üreg másodlagos sebgyógyulás során kötőszövettel feltelődik, és a bőr rákúszik. Ez gyakran hetekbe telik, de a sebfájdalom hamar megszűnik, és ez a legbiztosabb módszer a recidíva elkerülésére. Ha a ciszta tályoggá alakult, akkor csak a tályog megnyitása, kiürítése és drenázsa lehetséges, akár ambuláns körülmények között. A fertőzött tartalom kiürülése után a ciszta megnyugszik, de általában kis fisztulával gyógyul, és a tünetek visszatérése várható.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.