Prolapsus recti (végbélelőesés) tünetei, diagnózisa és kezelése
Végbélelőesés alakul ki, ha a rectum kötőszövetes és izmos tartóelemei (m. puborectalis, m. levator ani) meglazulnak, és a rectum teljes falvastagságával teleszkóp-szerűen kifordul az anusgyűrűn keresztül. Ez kezdetben csak préseléskor, székelés során alakul ki, majd állandósul. Előrehaladott esetben teljes inkontinenciával jár, mivel az előeső vaskos bélfal az egyébként is gyenge sphincter-izomzatot teljesen kitágítja.
Etiología
Nem teljesen tisztázott, hogy örökletes vagy szerzett okok miatt alakul-e ki. Főleg idős betegeken jelentkezik, kevés kivétellel nőkön. Prediszponáló tényező a krónikus obstipáció, gerincvelőt érintő neurológiai betegség, depresszió, multiparitás, korábbi anorectalis műtét, a húgyhólyag és az uterus hüvelybe történő descensusa.
Klinikai tünetek
Az anusnyíláson koncentrikusan kiforduló, élénkpiros, vérbő végbélmucosa látható, amely a leszorító sphincter miatt ödémás, vérzékeny, nyálkás váladékot termel. Akár 10-20 cm hosszú is lehet. Visszahelyezve tapintható a gyenge sphincter. Rektoszkóppal látható a ki-fordulási ponttól aboralisan a gyulladt, vaskos, vérbő nyálkahártya. Gyakori a társuló részleges vagy teljes inkontinencia. Elkülönítendő a prolapsus anitól, ahol csak nyálkahártya fordul ki, ritkán hosszabb, mint 5 cm és radier irányú redők láthatók.
Kezelés
Néhány cm-es prolapszus esetén a gát felől végzett Altemeier- vagy Delorme-műtét végezhető. Altemeier módszere a prolabáló rectumszakasz minden rétegének excíziója és a bélvégek közt kifordított helyzetben varrt anasztomózis, amelyet ezután reponálunk.
A szintén gát felől végzett Delorme-műtét során a prolabáló rectumszakasz mucosája kerül excízióra, a rectum izomfalát körkörös raffoló öltésekkel rövidítjük meg. Idős, társbetegségekkel terhelt betegeknél első választásként alkalmazandó a gáti feltárásból végzett módszer, kifejezett inkontinens panaszok esetén elülső levator plasztikával kombinálható. Recidíva esetén ismételhető a beavatkozás.
Műtét
Kifejezett, 10-20 cm hosszú prolapszus esetén hasüreg felől végzett rectumfixációs műtét (rectopexia) javasolt, amelynek során a mobilizált és eredeti helyzetébe felhúzott rectumot a praesacralis fasciához rögzítjük háló vagy nem felszívódó varratsor segítségével. Alacsonyabb a recidívaarány, ha a fixációval egyidejűleg a rectum reszekcióját is elvégezzük, de ez nagyban növeli a műtéti terhelést, több a szövődmény lehetősége.
Lehetséges szövődmények: anastomosis insuffitientia, praesacralis vénás plexusból eredő vérzés, háló kilökődése, bélfisztula. Az abdominalis fixációs műtétek már laparoszkóposan is végezhetők, többféle típus ismert. Ezeket a műtéteket csak tapasztalt colorectalis sebészek végezzék.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.