Gyermekbetegségek

Babaúszás mint képességfejlesztés

A sportágak közül az úszásnak van legnagyobb mértékben gyó­gyító, egészségfejlesztő-, megőrző és életmód alakító szerepe.

Babaúszás

Hangsúlyozni szeretném, hogy ez nem úszásoktatás, nem telje­sítménysport. A foglalkozások során nem az úszás mielőbbi meg­tanulása a cél, hanem, örömforrás, amely felejthetetlen élménnyel gazdagítja a gyermekeket és a szülőket.

A szakirodalom szerint, a foglalkozásokat az első életévben a leghatékonyabb elkezdeni, akár már 2 hónapos kor után, mert az első kötelező védőoltás (DiPerTe+IPV+Hib) után mondhatjuk azt, hogy elég erős a baba immunrendszere ahhoz, hogy uszodába vihessük babaúszásra.

Vízhez szoktatás kezdete

Akkor érdemes próbálkozni az első vízhez szoktatási kísérlet­tel, amikor a baba már megpróbálja magát egyszerű mimika segít­ségével kifejezni, és hevesebb mozdulatokkal, vagy fejemelési kí­sérlettel reagál az akusztikai ingerekre. Ideális esetben a foglalkozásokat lehetőség szerint ne azonnal az uszodában kezdjük, hanem az otthoni fürdőkádban. Ha erre lehetőség van, akkor a köldökseb begyógyulása után, otthon már megkezdhető megfelelő szakember irányításával az „úszásoktatás”. Az újszülöttek minél fiatalabbak, annál nagyobb biztonságban érzik magukat a vízben, mert az anyaméhre emlékezteti őket, ami számukra idilli állapotot jelent.

A legideálisabb az esti fürdetés időpontja

Felkészítésként célszerű a babát átmasszírozni (simítás, finom dörzsölés), amivel serkenthetjük az újszülött vérkeringését, a baba ilyenkor megnyug­szik, kedélyállapota javul, fokozódik a figyelme. Az első uszodalátogatás előtt feltétel a gyermekorvosi vizsgálat, ki kell zárni az akut vagy krónikus betegségeket.

A babaúszás hatásai

A babaúszás jó hatással van a baba testére, egészségére, lelkére, hiszen emocionálisan a szülőgyermek-kapcsolat is erősödik. A babaúszásra járó babák bizonyítottan nyitottabbak a külvilág felé, javul a szociális viselkedésük, könnyebben illeszkednek be a böl­csödébe, óvodába. Az uszodában sok új impulzus, inger éri őket (különféle hangok, zajok, tömeg).

Pozitív hatások a baba testére

A babaúszás egyrészt hasznos a prevenció szempontjából, másrészt erősíti a babák immunrendszerét, a tüdőt, a légző-izmokat, a vázizomzatot és a csontozatot. Egy éves korig a babák a szárazföldön még nem képesek a gravitáció ellenében tökéletesen mozogni, a vázizomzatuk, idegrendszerük, mozgáskoordinációjuk még nem teljesen fejlett, azonban a víz egy ideális közeg számukra, ahol mindezeket a képességeket nagyon jól és korán el lehet kezdeni fejleszteni. A gyakoribb tartáshibák is megelőzhetők a rendszeres babúszással. Továbbá tudományos kísérletek szerint a babák mé­lyebben és nyugodtabban alszanak a testi megterhelés után.

Fontos, hogy az uszodát jól megválasszuk

A víz minimum 30, maximum 32°C fokos legyen, lehetőleg ÁNTSZ által ellenőrzött vízforgató rendszerrel ellátott, szakszerűen bababarát anyagok felhasználásával fertőtlenített medencét próbáljunk választani. Megfelelő higiéniai feltételekre is fontos figyelni: pelenkázó, és olyan helység megléte, ahova a mama félrevonulhat szoptatni az úszófoglalkozások után. Az sem mindegy milyen oktatót választunk, növeli mind a szülők, mind a babák biztonságérzetét, ha a babaúszás oktató szak­képzett edző.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.