Nyirokcsomók megnagyobbodása gyerekeknél
A nyirokcsomók az immunrendszer részei, amelynek feladata a szervezetbe bekerülő mindenféle betolakodó idegen anyag és kórokozó elleni védelem. A „támadók” nyirokereken keresztül jutnak el hozzájuk és szembesülnek a védekező rendszer katonáival, a fehérvérsejtekkel, amelyek feladata a megjelent idegenek felismerése és szükség esetén elpusztítása. Ez a harci tevékenység az, amit gyulladásnak nevezünk, tehát a szervezetbe bekerült idegen anyagok elleni védekezést.
Nyirokcsomók működése
A nyirokcsomók tehát „békeidőben” ezeknek a fehérvérsejteknek a (hadi)szállásaként funkcionálnak. Maguknak a csomóknak a mérete attól függően változik, hogy az immunrendszer épp mennyire aktív illetve a szervezet melyik részén dűl épp háború, azaz zajlik gyulladás. Nyirokcsomók testünkben rengeteg helyen vannak, de vannak régiók, ahol „kívülről” könnyebben észrevehetőek és nagyobb számban találhatóak meg. Ilyenek a nyak és az állkapocs alatti rész, a hónaljak és a lágyékhajlat nyirokcsomói.
Ezek a test megfelelő régióinak gyulladásos folyamataiban vesznek részt: a nyak és az állkapocs alatti rész felel a szájüreg, a torok és a fül gyulladásaiért, a hónalj nyirokcsomóinak fehérvérsejtjei a kar és kéz fertőzései esetén aktivizálódnak, a lágyéktáji nyirokcsomók pedig a lábak felől érkező betolakodók ellen védenek. Vannak olyan állapotok is, leginkább vírusfertőzések, amelyek a szervezetünk teljes védekező rendszerét igénybe veszik, ilyenkor több régióban is találhatunk megnagyobbodott nyirokcsomót.
Gyerekekben még „éretlen” a védekező rendeszer
Nem működik ez gyerekekben sem máshogy, két apró, de hétköznapi szempontból fontos kivétellel. Az egyik, hogy a gyerekek védekező rendszere még éretlen, így sokkal többször találkozik számára „új” kórokozókkal, akik ellen sokkal hevesebb reakcióval tud csak hatékonyan fellépni. A másik, egészen banálisnak tűnő különbség, hogy a kicsiknek sokkal vékonyabb a bőrük és kevesebb bőr alatti kötő- és zsírszövetük van, mint a nagyoknak.
Ez azt jelenti, hogy a bőrük alatt található aprócska nyirokcsomók is sokkal feltűnőbbek, nemhogy könnyebb megtapintani őket, de sokszor szemmel láthatóan is „kidudorodnak”. Tehát a teljesen egészséges két-három-négyévesek nyakán a bőr alatt borsónyi csomócskákat mindig lehet találni, és például egy torokgyulladás alatt ezek mind meg is duzzadnak – vagy egy rosszcsont óvodás csupaseb térdeihez a lágyékhajlatban gyakran csatlakoznak tapintható, babnyi méretű nyirokcsomók. Ezek a megnagyobbodások aztán az aktuális gyulladás elmúltával meg is szűnnek.
- Láz nyirokcsomó-nagyobbodással, Hodgkin-kór
- A mediastinum betegségei
- A gyermekágy természetes élet- és gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nyirokcsomó-gyulladás
Vannak olyan baktériumok, amelyek olyan heves reakciót váltanak ki, hogy maga a nyirokcsomó-gyulladás a kezelendő betegség. Ilyenkor magas lázzal és az adott nyirokcsomó kifejezett megnagyobbodásával és fájdalmával találkozunk. Ez az állapot antibiotikummal, szükség esetén az érintett terület párakötésével gyógyítható – igen ritka az az eset, amikor az elgennyesedett nyirokcsomót sebésznek kell kiürítenie.
Gyerekkorban szerencsére nagyon ritkán fordulnak elő rosszindulatú betegségek, melyek tünetként nyirokcsomó-megnagyobbodást okoznak.
Ilyenkor a védekező rendszert aktiváló okot nem találjuk, tehát nem egy zajló gyulladásnak megfelelő a nyirokcsomók viselkedése, általában a tapintásuk is más. Tehát rosszindulatú betegségre csak abban az egészen ritka esetben kell gondolni, ha valamilyen banális fertőzéssel, sebbel nem magyarázhatóan találunk makacsul megnagyobbodott nyirokcsomó(ka)t egy területen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.