Tejfogsérülések típusai és ellátásuk
Amint kisgyermekünk feláll és megteszi első önálló lépéseit, bizony a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulnak vele kisebb-nagyobb balesetek; hol a kis kobakját, hol a lábát, kezét üti meg és sajnos a frissen kibújó tejfogacskák is gyakori áldozatai kisdedünk szűnni nem akaró felfedezési vágyának. Az anyukák többsége, köztük én is, talán ezekért az apró kis „rizsszemekért” aggódunk a legjobban, hiszen tudjuk, hogy a puklik, kék foltok idővel meggyógyulnak, de az elvesztett, megsérült tejfogak helyett nem nő másik.
Mikor fordulnak elő?
Tejfogbalesetek leggyakrabban a második és a harmadik életévben történnek, a 2-6 éves korosztály fogbaleseteinek a 70%-a ekkorra tehető. A trauma leggyakrabban a felső középső metszőfogakat érinti, különösen gyakran sérülnek ezek a fogak abban az esetben, ha valami rossz szokás miatt (pl. ujjszopás) a fogak előre állnak.
Fontos az tejfog épen tartása!
Igaz, egy ilyen baleset kapcsán sok szülő gondolja, hogy szerencsére ez csak tejfog, majd úgyis kinő helyette a szép, egészséges maradófog, azonban bizonyított tény, hogy a megőrzött, gondozott tejfogak alapfeltételei a zavartalan fogváltásnak és az egészséges, szép fogsor kialakulásának. A tejfogaknak jelentős szerepük van nemcsak a rágásban, hanem az állcsontok egészséges fejlődésében, a fogváltás folyamatában, a hangképzésben és elengedhetetlen részei az esztétikus, szép gyermekarcnak.
Forduljunk szakemberhez?
Ha egy baleset kapcsán a legkisebb jel is arra mutat, hogy valamilyen sérülés érte a tejfogat, minden esetben érdemes szakemberhez fordulni. Gyakran közvetlenül a baleset után nincs is látható jele a fogsérülésnek, csak napok múlva jelentkezik a fogkorona szürkésbarna elszíneződése.
A fogak sérülésekor legtöbbször a lágyrészek is sérülnek, mint például az íny, az ajak, az ajakfék, a nyelv vagy az orcák nyálkahártyája. A szájüreget bélelő nyálkahártya szerencsére önmagától is rettentő gyorsan és problémamentesen gyógyul, így kisgyermekeknél ritka az olyan nagyfokú trauma, hogy emiatt a szöveteket varrással kelljen egyesíteni.
- Miért szükséges leszedetni a fogkövet?
- Mi a teendő egy bölcsességfog eltávolítása után?
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A leggyakoribb sérülésformák a következők:
- A fog teljes kimozdulása: a baleset helyszínén gyakran megtalálják a kiesett fogat. Tejfogaknál ez viszonylag gyakori, mert a fogat körülvevő csontszövet még elég lágy így egy nagyobb ütés hatására a tejfog, szilárdságánál fogva, inkább kirepül a fogágyból, mint beletörik.[brbr]Kezelése: A kiesett tejfogat már nem lehet „visszaültetni”, ez túl kockázatos lenne, hiszen ez egyrészt fertőzésveszélyt jelenthet a csontra, ezáltal a fejlődő csírára; másrészt a visszahelyezés során fizikai sérülést is okozhatunk az alatta fekvő maradófogon. így leggyakrabban ideiglenes fogpótlást kapnak a kis páciensek, melyek főként esztétikai és logopédiai funkciót látnak el.
- A fog részleges kimozdulása: a fog vagy fogak elmozdulnak a szomszéd fogakhoz viszonyítva, esetenként csak enyhe mozgathatóság és kis idő múlva a trauma helyén ínygyulladás tapasztalható.[brbr]Kezelése: Enyhébb elmozdulások esetén az elmozdult fogak visszarendezése és rögzítése történik. Folyamatos rendelői és otthoni kontroll során az érintett fogak esetleges váratlan elszíneződésére kell figyelni, ez ugyanis a tejfogelhalás legbiztosabb jele. Gyakran az elhalt tejfög gyökerének megfelelően az ínyen egy pattanásszerű göb keletkezik. Enyhe mozgathatóság esetén elegendő, ha pár hétig nem harap vele a gyermek, ételét pépesítve, kicsire összevágva kínáljuk, szigorúan tilos az ujjszopás, a cumizás és időközben bármi rendelleneset tapasztalunk, azonnal forduljunk szakorvoshoz.
- A korona sérülése: ilyenkor a fogkorona láthatóan, különböző mértékben letörik, azonban az is előfordulhat, hogy a korona ép marad, de mégis az ütés hatására fogzúzódás és a fog elhalása következik be. Ez esetben is a korábban már említett fogelhalás jelei figyelhetők meg a fogkoronán és a gyökércsúcsnak megfelelő ínyterületen.[brbr]Kezelése: Enyhe koronasérülés esetén gyakorlatilag nincs teendő. Azonban ha a tejfog elhalása bekövetkezik és a fogváltás egy éven belül nem várható, a fog gyökértömését mindenképpen el kell végezni. Egy éven belüli fogváltás esetén a sérült fogat érdemes eltávolítani.
- A gyökér sérülése: a gyökér törése a korábban említett okok miatt igen ritkán fordul elő.[brbr]Kezelése: Ha a fogváltás egy éven belül nem várható és a törés lehetővé teszi, el kell végezni a gyökértömést, más esetben érdemes a fogat az eltört gyökérrel együtt eltávolítani.
- A teljes fog visszanyomódik a fogmederbe: ez akkor fordulhat elő, ha a fogat nagy erejű, tengely irányú erő éri. Első pillantásra ez gyakran összetéveszthető a fog teljes kimozdulásával, ebben az esetben azonban sehol sem találják a „kiesett” fogat.[brbr]Kezelése: A fog néhány hét alatt, beavatkozás nélkül „újra kinő”.
Bármilyen sérülés is éri a tejfogat, a megfelelő kezelés és orvosi utasítás betartása mellett a szájhigiénét sem szabad mellőzni, hiszen egy tiszta, lepedékmentes környezetben a legfájdalmasabb sebek, legnagyobb traumák is gyorsabban gyógyulnak.
A sérülések következményei
A tejfogkori elszenvedett sérülések sajnos gyakran nyomot hagynak az alattuk fejlődő maradófogakon is. Az ütések hatására sérülhet a még fejlődő fogcsíra; helyéről kimozdulhat, tengelye megtörhet, deformálódhat s így rendellenes, torz formában fejlődik tovább.
A baleseteket kísérő gyakori fogelhalás gyulladásos folyamatokat indíthat el a csontban, ez gyakran a – zavartalan fogváltásban oly nagy szerepet játszó – gyökérfelszívódás folyamatát károsítja, illetve a gyulladásos folyamatok hatására a fogzománc fejlődése is kárt szenved. A leggondosabb ellátás és a folyamatos ellenőrzések ellenére is sajnos igen gyakori a tejfogbaleseten átesett gyermekeknél, hogy a fogváltás természetes folyamatába be kell avatkozni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.