Kínafa – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Kínafa (Cinchona sp.) története, alkalmazott drogjai
A kínafakéreg gyógyászati célú alkalmazásáról lázas állapotok kezelésében az 1630-as évekből származik az első beszámoló. Maláriaellenes hatását a bennszülött indiánok nem ismerték, mivel a betegség a földrész felfedezése előtt számukra ismeretlen volt. Lázcsillapító aktivitását a spanyol hódítók ismerték fel. A kéreg rendkívül keserű íze feltehetőleg hozzájárult ahhoz, hogy felfedezték a kínakéreg hatását, mivel a korabeli hiedelem a keserű ízű anyagoknak lázcsillapító hatást tulajdonított.
A növénynemzetséget Linné egy legenda alapján Chinchon hercegnőről, a lázcsillapító hatás állítólagos felfedezőjéről nevezte el. A drog neve valójában a kina óperui szóból származik, amelynek jelentése: kéreg (kina-kina: nagyon értékes kéreg, ebből ered a francia quinquina szó). A kéreg először „Pul-vo de la Condesa” néven vált ismertté, s elterjedésében nagy szerepet játszottak a jezsuita szerzetesek, ezért ragadt rá később a „jezsuita por” vagy „jezsuita kéreg” elnevezés. A Londoni Pharmacopoeiában 1667-ben jelent meg Cortex Peruanus név alatt.
A kérget a 17. század elején kezdték exportálni Európába. A kínakéreg keserű íze adta az ötletet a szintén keserű fűzfakéreg lázcsillapító hatásának vizsgálatához, így közvetve az acetil-szalicilsav kifejlesztéséhez. A kinin alkaloidot a 19. század elején azonosították a drogból. A nagymértékű begyűjtés következtében a kínafa a kihalás szélére került, ezért a 19. században ültetvényeket létesítettek.
A kínaalkaloidok szintetikus előállításával az I. világháború idején kezdtek intenzíven foglalkozni, amikor nehéz volt a drogbeszerzés. Ez vezetett el a modern antimaláriás szerek, elsőként a primaquin kifejlesztéséhez. A kinint napjainkban is kínakéregből nyerik, mert szintézise jóval drágább. Az előállított kinin nagy részét élelmiszeripari célra (tonik előállítása) használják fel.
A vörös kínafa (Rubiaceae) Dél-Amerika trópusi vidékén, az Andok keleti lejtőin honos, 20-30 m magas örökzöld fa. A drogot a Cinchona fajok vastag ágairól, törzséről származó kéreg szolgáltatja. A vörös kínafa kéreg, a Cinchonae cortex Ph. Hg. VIII. a Cinchona pubescens VahL (syn. Cinchona succiruhra Pavon.), a C. calisaya (Wedell), a C. ledgeriana (Moens ex Trimen), vagy e fajok változatainak, továbbá hibridjeinek drogja. Külső felületén a para szürkésbarna színű, belül vörösbarna, törése rostos. Osszalkaloid-tartalma legalább 6,5%, amelynek 30-60%-a kinintípusú.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A Ph. Hg. VIII-ban hivatalos Cinchonae extractum fluidum normatum (vörös kínafakéreg standardizált folyékony kivonata) a vörös kínafa kérgéből készült, 4-5% össz- alkaloidot tartalmazó extraktum. Barnásvörös folyadék, íze keserű, összehúzó. Előállítása etanollal vagy hígított sósav, glicerin, etanol és víz elegyével történik. A kivonatban a kinintípusú alkaloidok aránya 30-60%.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A vörös kínafa kérgének legjellemzőbb és egyben legfontosabb hatóanyagai a kinolinvázas alkaloidok, a kinin, a cinkonidin, a kinidin és a cinkonin. Az alkaloidok aránya a vörös kínafa kérgében 4,5-8,5%. A kinolinvázas alkaloidok mellett kis mennyiségben találhatók még indolvázas alkaloidok is. Tartalmaz ezen kívül még cserzőanyagokat, kávésavszármazékokat, kínasavat, triterpén-szaponinokat és nyomokban illóolajat.
A cserzőanyagok katechintípusúak, könnyen polimerizálódnak, így képződik a kínavörös, a kéreg festékanyaga. A kínakéregben két, a gyógyszeripar számára is jelentős vegyület található. A kinidint a kiningyártás során visszamaradó anyalúgból nyerik ki, illetve félszintézissel is előállítható a kininből.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A kínafa kérgét a dél-amerikai tradicionális gyógyászatban malária kezelésére, gyomorpanaszok, izomfájdalmak és -görcsök enyhítésére alkalmazzák.
Preklinikai vizsgálatok
A kínakéregben található kinin általános protoplazmaméreg, a terápiában a Plasmodiumok okozta malária kezelésére alkalmazható, mivel elpusztítja a kórokozót a vörösvérsejtekben.
A vegyület károsítja a kórokozó sejtmembránját és annak elpusztulását eredményezi. Sajnos, a kinin nem csupán a protozoont gátolja, ebből fakadnak mellékhatásai.
A kínakéreg a benne található alkaloidok és triterpének miatt erősen keserű ízű, ezért a drog étvágyjavító és emésztést fokozó hatású. A hatás reflexesen, a nervus vagus közvetítésével alakul ki: fokozódik a nyál- és gyomornedv-elválasztás, javul az étvágy.
Humán bizonyítékok
A kínafa kérgének kivonatát és a kinint főként, mint antimaláriás szert, a kinidint pedig antiaritmiás gyógyszerként alkalmazzák. A kinin klinikai hatásossága meggyőzően bizonyított, de nemkívánatos hatásai, a rezisztens esetek számának növekedése és a korszerűbb szerek megjelenése miatt gyógyászati jelentősége visszaszorult. A kinin-szulfát az éjszakai lábikragörcs csillapítására alkalmazható egyik leghatásosabb szer.
A terápiában a kinidintartalmú gyógyszereket szívritmuszavarok kezelésére használják. A vegyület Na+-csatornablokkoló hatása révén megnyújtja a szívizomsejtek refrakter időszakát, ezáltal antiaritmiás hatású.
Indikációk, adagolás
A kínafa kérge a racionális fitoterápiában erősen keserű íze alapján diszpepsziás panaszok, étvágytalanság, puffadás kezelésére alkalmazható. Egyszeri adagja 0,5 g, a napi dózisa 1-3 g. Terápiás dózis esetén a kinin citotoxikus, illetve a kinidin antiaritmiás hatása nem alakul ki.
A kínakéreg malária kezelésére történő felhasználása, valamint a kinin és a kinidin gyógyászati alkalmazása nem a fitoterápia része.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A kinolinvázas alkaloidokkal szemben ritkán kialakulhat túlérzékenység, amely bőrtünetek, láz, fokozott vérzékenység, trombocitopénia formájában jelentkezik. Terhességben, kinintípusú alkaloidokkal szembeni allergia esetén a drog alkalmazása ellenjavallt. Az egyidejűleg alkalmazott véralvadásgátló szerek hatása fokozódhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.