Ördögcsáklya
Ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) története, alkalmazott drogjai
Az ördögköröm, ördögkarom, csapdamag néven is ismert, Dél- és Kelet-Afrikából származó ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) csak néhány évtizede vált ismert gyógynövénnyé. Afrika sivatagos területein honos, így a Kalahári-sivatagban, Namíbiában, Madagaszkáron fordul elő.
Nevét (angolul devil’s claw) jellegzetes formájú terméséről kapta, amely karomszerű tüskékkel borított (görögül a harpagos horgot, kampót jelent). A ma már széles körűen alkalmazott gyógynövény Európába a 20. század közepén, dél-afrikai telepesek közvetítése révén került. Az elmúlt években a namíbiai kormány kénytelen volt szigorúan korlátozni a növény exportját, mert a sokáig kizárólag vadon megtalálható gyógynövény mennyisége jelentősen megcsappant; termesztésbe vonásáért, a vadon termő állományok megmentésért külön programot indítottak.
Az ördögcsáklya Dél- és Kelet-Afrika szavannás-sivatagos területein honos, szárazságtűrő, a szezámfélék (Pedaliaceae) családjába tartozó évelő, lágyszárú növény. A gyógyászatban 10-20 cm hosszú, 3-5 cm átmérőjű, másodlagosan vastagodott, szürkésbarna-sötétbarna, keserű gyökérgumóját alkalmazzák.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben az ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens D.C.) és/vagy a H. zeypheri Decne. másodlagosan vastagodott gyökérgumója (Harpagophyti radix) hivatalos, amely legalább 1,2% harpagozidot tartalmaz. A Ph. Eur. 6.0 kötetében a drog száraz kivonata (Harpagophyti extractum siccum) is megtalálható, amelynek harpa-gozidtartalma minimálisan 1,5%.
Készítményekben általában a drog vízzel vagy vizes alkohollal készült száraz kivonatát alkalmazzák. A gumót Kelet-Afrika szavannás, sivatagos területein gyűjtik be, még frissen darabolják, majd szárítják. A H. zeypheri külső megjelenésében hasonló a H. procumbenshex, bár irodalmi adatok alapján az aktív komponensek mennyisége a H. zeypheriben alacsonyabb.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Az ördögcsáklyagyökér jellegzetes tartalomanyagai a mintegy 0,5-3,5%-nyi mennyiségben jelen levő iridoid-glikozidok, a prokumbid, harpagozid, harpagid, amely utóbbi valószí-
nűleg a harpagozid bomlásterméke. Feltehetően elsősorban ezek a vegyületek felelősek a drog gyulladáscsökkentő hatásáért. További tartalomanyagai fitoszterinek, flavonoidok. triterpének, egyszerű cukrok.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A tradicionális afrikai medicina széles körben alkalmazza, belsőleg és külsőleg egyaránt: az ördögcsáklyagyökeret gyomor-bélrendszeri panaszok, májbetegség, lázas megbetegedések, allergiás reakciók kezelésére, fájdalomcsillapítóként is felhasználják. Külsőleg sebek, sérülések, kelések esetén alkalmazzák.
Preklinikai vizsgálatok
Az eddig elvégzett vizsgálatokban az ördögcsáklyagyökér gyulladáscsökkentő, analgetikus, antiaritmiás, hipotenzív hatását tanulmányozták.
Gyulladásgátló tulajdonságát többféle állatmodellen vizsgálták. Standard modelleken a drog kivonata mérsékelt aktivitást mutatott. Az aktivitás függ a bevitel módjától és a gyulladás típusától: szubakut állatmodellen hatásosabbnak bizonyult, mint akut esetben. Szignifikáns, dózisfüggő gyulladásgátló hatást tapasztaltak intraperitoneális adagolás esetén, de orálisan adagolva nem jelentkeztek a fenti hatások, illetve sósavas kezelést követően a kivonat aktivitásának csökkenése mutatkozott, ami valószínűsíti, hogy az aktív komponensek bomlanak a gyomorban.
Szintén intraperitoneális bevitel esetén perifériás analgetikus hatását is bizonyították, aktivitása összevethető standard fájdalomcsillapítók (acctil-szalicilsav, fcnilbutazon) hatásintenzitásával. A kivonat gátolja az 5-LOX (5-lipo-xigenáz) enzimet, amelynek szerepe van a krónikus gyulladások kialakulásában. Fájdalomcsillapító hatása gyengébb, mint gyulladáscsökkentő aktivitása, ezért elsősorban krónikus gyulladásban hatásos.
A drog étvágyjavító és kolerctikus hatása a keserű ízű iridoid-glikozidoknak tulajdonítható. In vivo és in vilro vizsgálatok a drog antiaritmiás hatását igazolták. Metanolos kivonata állatkísérletben orális és intraperitoneális bevitel esetén is szignifikáns protektív hatást mutatott kalcium-kloriddal, illetve epinefrinnel indukált aritmiában.
Humán bizonyítékok
Az ördögcsáklyagyökérrel kapcsolatos klinikai vizsgálatokat az esetek többségében kis beteganyagon végezték. A gyomor-bél traktusra kifejtett hatás tanulmányozása során az étvágy növekedését és a gasztrointesztinális rendszer tónusának normalizálását tapasztalták, de elsősorban a betegek szubjektív tapasztalatára hagyatkoztak.
Az drog vizes kivonatával és készítményeivel végzett humán vizsgálatok igazolták de-generatív gyulladásos betegségek kezelésében való alkalmazhatóságát; az ördögcsáklya készítményei a placebónál nagyobb mértékben csillapították a reumás ízületi és hátfájdalmakat.
Az ördögcsáklya hatására csökkent a fájdalom intenzitása és a fájdalom iránti érzékenység, csökkent az ízületek merevsége, valamint javult a gerinc mozgékonysága. Egyes vizsgálatok szerint ördögcsáklya-kivonatot tartalmazó szer adagolása mellett csökkenteni lehetett mind a szteroid, mind a nemszteroid gyulladásgátlók adagját. A vizsgálatok során az ördögcsáklyagyökér-készítményeket a páciensek jól tolerálták, csak enyhe gasztrointesztinális mellékhatásokról számoltak be.
Indikációk, adagolás
Az ördögcsáklyagyökér elsősorban degeneratív mozgásszervi betegségek (arthrosis, ten-dinitis) szupportív terápiájára alkalmazható. Keserű íze miatt használható emésztési zavarok esetén és étvágyfokozóként is. Alkalmazása csak per os javasolt, a népi gyógyászatban szereplő lokális felhasználás nem megalapozott.
Diszpepszia vagy csökkent étvágy esetén napi dózisa 1,5 g drogból készült tea, vagy ennek megfelelő kivonat, mozgásszervi panaszok esetén 4,5 g drogból készült kivonat. Alkalmazásának javasolt időtartama utóbbi indikácóban legalább 2-3 hónap. A maximális gyulladáscsökkentő hatás az enteroszolvens bevonattal ellátott tabletták vagy kapszulák esetén alakul ki, mivel feltehetőleg a hatóanyagok egy részét a gyomorsav inaktiválja. A tünetek súlyosbodása esetén orvosi konzultáció javasolt.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A drog használata ellenjavallt gyomor- és duodenális fekély esetén, és csak orvosi konzultáció után használható epeköves betegeknek. Alkalmazása során enyhe gasztrointesztinális diszkomfortérzést figyeltek meg az arra érzékeny egyéneknél, magas dózisok esetén.
Hasmenés viszonylag gyakran, az alkalmazott adagtól függően, az esetek 8-20%-ában fordul elő. Mivel a drog az eddigi vizsgálatok szerint nem befolyásolja a prosztaglandi-nok szintézisét, a nemszteroid gyulladáscsökkentőkre és a glükokortikoidokra jellemző mellékhatások nem várhatók. Terhesség és szoptatás alatti biztonságosságáról nem rendelkezünk kellő bizonyítékokkal, ezért ilyen esetekben használata nem ajánlott.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.