Hogy készüljünk fel a műtétre?
Ha már tudja, mikor kerül sor a műtétjére, kezdjen el felkészülni a lábadozási időszakra – és persze készüljön fel testileg és lelkileg magára az operációra is.
Hogyan készülhet a lábadozásra?
Manapság a betegek már komoly műtétek után is sokkal rövidebb időt töltenek a kórházban, mint 10-20 évvel ezelőtt. Ennek az a nagy előnye, hogy otthona kényelmében épülhet fel, mindazon kellemetlenségek és fertőzésveszély nélkül, ami a hosszú kórházi tartózkodás velejárója lehet. Ugyanakkor a gyógyulása során kénytelen lesz nélkülözni az állandó szakszerű ápolás számos előnyét.
Tervezett műtét esetén valószínűleg lesz rá ideje, hogy elgondolkozzon azon, milyen segítséget kell majd igénybe vennie és miféle átalakításokat szükséges elvégezni az otthonában. Feltétlenül derítse ki, hogyan hat majd önre a műtét: ehhez gyűjtsön össze minél több információt az orvosaitól, vagy a hasonló műtéten átesett ismerősöktől. Az internetes fórumokon is találhat beszámolókat.
Az alábbi négy tanács segíthet abban, hogy a műtétet követő első napok zavartalanul teljenek.
Íme a tanácsok:
- Képzelje el, milyen lesz az élete a lábadozás idején, így számos váratlan problémára előre felkészülhet. Képes lesz önállóan mozogni a lakásban? Lehet, hogy az ágyát egy másik szobába kell áthelyezni, ahonnan könnyebben eljuthat a fürdőszobába? Ha elképzelhető, hogy gondot jelent majd a vécére kimenés, érdemes szobavécét bérelnie. Ha az autóval való közlekedés elkerülhetetlen, tudakolja meg, mikor lesz képes megint vezetni – a műtét hatása mellett vegye figyelembe a fájdalomcsillapító gyógyszerek hatását is.
- Érdeklődjön, milyen tornagyakorlatokat kell majd végeznie. Ezeket rendszeresen gyakorolja még az operáció előtt mindaddig, amíg a sebész engedélyezi. Segíti a gyógyulást, ha már a beavatkozás előtt jól megmozgatja az izmait és az ízületeit.
- Amennyiben a csípőjét vagy a térdét fogják műteni, érdeklődje meg, hogy szüksége lesz-e járást segítő eszközre, és ha igen, milyenre (például mankóra vagy járókeretre). Tájékozódjon ezek beszerzéséről.
- Időben szereltessen fel kapaszkodókat például a zuhanyfülkében vagy a kádhoz, amennyiben ezt a tanácsot kapta. Arról is gondoskodjon, hogy legyen a nappalijában egy masszív, kényelmes karosszék. Az efféle módosításokhoz kérheti foglalkozásterapeuta tanácsát.
Fogadja el a segítséget!
Ebben az időszakban segítségre lesz szüksége, és ne szégyellje barátai és családtagjai segítségét kérni -a legtöbben örömmel teszik.
- Angioplasztika és műtét mente, kockázatai
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Szürkehályogom van, azonnal műtétre van szükségem?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Szervezze meg, hogy valaki takarítson önnél. A piszkos, rendetlen környezet csak növeli a stresszt, amire nincs szüksége a lábadozás idején.
- Írja össze, hogy miben lesz szüksége segítségre a műtét után – például a bevásárlásban, a mosásban, a főzésben vagy a gyerekek gondozásában. Kérje meg önkéntes segítőit, hogy válasszanak egy vagy több feladatot a listáról.
- Szervezze meg, hogy a műtét után kik látogatják meg. Nyilvánvaló, hogy a műtét után maga mellett szeretné látni a partnerét, a gyermekeit vagy a közeli barátait. Egy-két hét elteltével már a távolabbi ismerősöknek is örülhet. Nyugodtan mondjon udvariasan nemet, ha még nem érzi készen magát arra, hogy látogatókat fogadjon.
- Gondoskodjon róla, hogy legyen otthon elegendő élelmiszer. Ha nem esik nehezére, főzzön meg többféle ételt és fagyassza le őket, hogy amikor hazamegy, csak fel kelljen melegíteni.
- Jó állapotban a műtőbe. Ahelyett, hogy a közelgő műtéten rágódna, fordítsa minden energiáját arra, hogy a lehető legjobb kondícióba kerüljön. Nagyon sokat számíthat a műtét kimenetele szempontjából, ha kihasználja az addig hátralévő időt.
A dohányzásról való leszokás a legjobb dolog, amit a műtét kedvezőbb eredménye érdekében tehet. A vizsgálatok kimutatták, hogy jelentős mértékben csökkenti a műtéttel összefüggő kockázatokat, ha a betegek legalább hat héttel korábban leteszik a cigarettát . A leszokáshoz a Füst nélkül, című alfejezetben találhat tanácsokat. Háromszor nagyobb esélye van a leszokásra, ha ehhez szakszerű segítséget vesz igénybe.
Táplálkozás
A legtöbben úgy vélik, hogy a megfelelő kondíció elérése egyet jelent a fogyással, ez azonban nem feltétlenül igaz akkor, ha műtét előtt áll -és semmi esetre se dőljön be a legújabb divat diétáknak.
„Az a legfontosabb, hogy legyen a lehetőségekhez képest jól táplált, mire sor kerül a műtétre, márpedig ezt egészséges és kiegyensúlyozott étrend fogyasztásával érheti el”, mondja Julié Ann Kidd, a Brit Dietetikusok Szövetségének munkatársa. „Könnyen előfordulhat, hogy valaki túlsúlyos, mégis alultáplált. A rákbetegek és bizonyos más betegségben szenvedők viszont gyakran túl soványak, s ők úgy számíthatnak kedvezőbb eredményre, ha híznak néhány kilót.”
Akik betegség miatt fogynak, azoknak az a legjobb tanács, hogy tápláló ételekből álló kiegyensúlyozott étrendet fogyasztva igyekezzenek erőt gyűjteni. Étrendjével kapcsolatban dietetikustól kérhet tanácsot.
Fokozatos fogyás
Ha az operáció teherviselő ízületeket érint, és súlyfelesleget cipel magán, fontos feladat ennek leadása, de persze a műtét előtt rendelkezésre álló idő függvényében. Ne kezdjen villámdiétába röviddel azelőtt, hogy befeküdne a kórházba. A cél a fokozatos, egészséges ütemű – hetente legfeljebb 1 kg-nyi – fogyás legyen, ha megoldható, orvosi felügyelettel.
Amennyiben ön és az orvosa egyetértenek abban, hogy olyan súlyproblémája van, amely kihathat közelgő műtétjére, érdemes dietetikushoz fordulni, akár a kórházon keresztül, akár háziorvosa segítségével. A dietetikus a segítségére lehet az egészségesebb étkezésre való átállásban. Fő szempontja a tápanyagbevitel növelése legyen. Ha a napi étrendje főként cukorban és zsírban gazdag ételekből áll, akkor egyen több zöldséget, gyümölcsöt és halat, viszont csökkentse például az olajban kisütött ételek, a sütemények és a cukros üdítők fogyasztását.
Edzzen, de kíméletesen!
Ha a műtét előtti állapota lehetővé teszi, nagyon hasznos lehet a kíméletes testmozgás. Kérdezze meg orvosától, milyen mozgásfajták biztonságosak ön számára. Akik főként ülő életmódot folytatnak, azoknál kedvezően hatnak a műtét előtti kondícióra a rendszeres séták, sőt már az is jót tesz, ha gyalog mennek az orvoshoz.
A helyes hozzáállás
Ha nem izgatja magát feleslegesen, annak sok előnye van, többek között az ideg- és immunrendszer megfelelő működése, a nyugodt szívritmus, és a műtét utáni sikeresebb lábadozás. Már az operáció előtti időszakban összpontosítson a pozitív gondolatokra, például arra, hogy biztos benne, hogy gyorsan és maradéktalanul meg fog gyógyulni. Ezt a stratégiát a lábadozás alatt is alkalmazhatja. Ha a műtéttel kapcsolatos konkrét aggodalmai vannak, lelki nyugalma érdekében mielőbb beszéljen háziorvosával vagy a sebésszel, aki operálni fogja.
Csak akkor fogyókúrázzon, ha ezt orvosa is támogatja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.