Stratégiák, amelyek átsegíthetik a nehézségeken rákos betegként!
A rákos beteg úgy érezheti, hogy az élete már soha sem lesz „normális.” De higgye el, van rá mód, hogy megbirkózzon a betegséggel. Nincsenek biztos módszerek és egyértelmű szabályok – ami az egyik embernél használ, a másiknál talán hatástalan -, de hamar rátalál majd arra, ami az önnek a legjobb.
Ehhez adunk néhány ötletet:
- Korábbi módszerek: a Mayo Klinika vizsgálata szerint bármi, ami korábban átsegítette a nehéz időszakokon, hasznos lehet, amikor kiderül, hogy rákbeteg. Egy jó barát társasága vagy egy kellemes kártyaparti az, amire szüksége van. Érdemes megpróbálkoznia ezekkel, de maradjon nyitott az új ötletekre is.
- Munka: lehet, hogy jobban teszi, ha a kezelések alatt is tovább dolgozik. Az is lehet, hogy nem, és persze elképzelhető, hogy nem is bírná a munkát. Nem köteles közölni munkaadójával, hogy rákos, de a legtöbben mégis megteszik. Ha kell egy kis pihenés, vagy ha átmenetileg nem képes hatékonyan ellátni a feladatait, nem árt, ha felettese tud a problémájáról. A munkatársak támogatása adott esetben értékes lehet, de az is elképzelhető, hogy jobb, ha külön kezeli a munkáját és a betegségét.
- Fogadja el a segítséget! Ez különösen nehéz akkor, ha általában ön szokott másokon segíteni. Nagyon fontos azonban, hogy felismerje a betegsége és a kezelés szabta korlátait, és ne próbálja túlerőltetni magát, amikor nincs jól. A családját is biztassa arra, hogy fogadják el mások segítségét – lehet, hogy előbb-utóbb nekik is szükségük lesz egy kis pihenésre. Ha nincs széles baráti köre vagy népes családja, érdeklődjön háziorvosánál vagy a rákbetegekkel foglalkozó alapítványoknál az igénybe vehető segítségről.
- Vezessen naplót! Fizikailag és lelkileg is hasznos lehet, ha az érzéseit leírja – talán azért, mert így alkalma van nyugodtan és alaposabban elgondolkozni.
- Segélyvonalak: a rákbetegekkel foglalkozó szervezetek telefonos segélyhívói hasznos felvilágosítással szolgálnak szinte minden téren, a kezelések mellékhatásaitól kezdve a különféle anyagi támogatások igényléséig.
- Internet: az internetes fórumok alkalmat kínálnak arra, hogy tapasztalatot cseréljen másokkal – akár éjszaka is. Szoros barátságok is szövődtek már ilyen módon.
- Segítő csoportok: ha inkább személyesen osztaná meg tapasztalatait, kapcsolódjon be egy rákbetegeket támogató csoport programjába.
Az emlőrákos beteg mások segítségével jutott túl a betegségén és a kezelésen!
Esettanulmány:
Karin Mankournál 33 évesen fedezték fel az emlőrákot. A következő két évben először kimetszették a daganatos csomót, sugárkezelésben, kemoterápiában és hormonkezelésben részesült, majd mindkét emlőjét eltávolították, és emlőrekonstrukciós műtéten is átesett.Az addig teljes függetlenséghez szokott humánerőforrás-vezető életét egyik napról a másikra a feje tetejére állította a rák. Ám már az első pillanattól kezdve többféle segítséget is igénybe vett, s ma úgy gondolja, hogy ennek fontos szerepe volt a gyógyulásában.
A diagnózis felállításának napján kijelöltek számomra egy szakápolót, aki mindvégig támogatott, vigasztalt tanácsokat adott a kezelésekkel kapcsolatban és segített meghozni a nehéz döntéseket, pl. amikor felmerült az emlőrekonstrukció kérdése.
Ha az ember rákos, az a családját is megviseli. Van úgy, hogy eluralkodik rajta a rossz hangulat, de nem akarja a szeretteit terhelni a sötét gondolatokkal. Miután rátaláltam a Macmillan nevű szervezet rákbetegeket segítő specialistáira, mindig őket hívtam fel, ha támogatásra volt szükségem.
Ugyanakkor a fórumon sokan írtak hasonló panaszról. Eloszlatja a pánikot, ha rájössz, hogy mások ugyanilyen tüneteket tapasztalnak. Karin több hasznos tanácsot kapott kemoterápiára járó betegektől, s összebarátkozott néhány hozzá hasonló korú nővel. Még ma is nagyjából hathetente találkozunk – ez a mi önsegítő csoportunk, amely valamennyiünknek nagyon fontos: bármit elmondhatunk egymásnak, és nem kell attól tartanunk, hogy nyafogásnak fog tűnni.
Az emlőeltávolítás traumáját egy tanácsadó segített feldolgozni.
A tanácsadóm segített felkészülni a műtétre, egyebek közt arra, milyen érzés lesz felébredni és végignézni magamon, milyen lesz a veszteségérzet és a gyász. Ennek a kiváló szakembernek köszönhetem, hogy tovább tudtam lépni az életben.Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.