Álljunk helyesen! Kisebb terhelés a hátnak.
Olvasóin most talán magában mosolyog, és azt gondolja, hogy tud ő állni magától is. De vajon helyes testtartásban? Lehet, hogy mindez összefügg a hátfájással?
Az állás hatása a hátra
Az, az igazság, hogy az állás nem tesz jót a hátnak. Sajnos az egy helyben álldogálást nem úszhatjuk meg, hiszen naponta sorban állunk a bankban, az áruházban, állnunk kell, ha beszélgetünk valakivel az utcán, stb.
Ha túl sokáig állunk egy helyben, a hátizmok kifáradnak és elernyednek. Ez okozza az ágyéktáji lordózist, amikor túl nagy lesz a görbület. Ez épp az ellentéte annak a problémának, amelyet a túl hosszadalmas ülés okoz. Ha enyhíteni akarunk az ágyéktáji lordózison, helyes testtartással kell állni. A megfelelő állás csökkenti a hátfájás kockázatát. A helyes testtartásnál már fogalmat alkothattunk arról, hogyan kellene állnunk.
A helyes állás érdekében törekedjünk az alábbiakra:
- Emeljük fel, tartsuk egyenesen a fejünket. Ne hajtsuk se előre, se hátra, se oldalra.
- Próbáljuk úgy tartani a fejünket, hogy a fülünk egyvonalban legyen a vállunk középpontjával.
- Közelítsük egymáshoz a lapockacsontjainkat.
- Mellet ki!
- Hasat be, és kissé húzzuk össze a farpofákat!
- Ne feszítsük meg, hanem nagyon enyhén hajlítsuk be a térdünket. Ha megfeszítjük a térdünket, a has előredomborodik.
- Figyeljünk a fejünk búbjára! Képzeljük azt, hogy el akarjuk érni vele az eget vagy a mennyezetet.
- A lábboltozatot meg kell támasztani.
Természetesen, ha olvasómnak kényelmetlenül hosszú ideig kell állnia, a hát jó testtartás ellenére is megfájdulhat. Díszszemlén még a legegészségesebb katonák háta is megfájdulhat, ezért javasolják nekik, hogy rendszeres időközönként változtassanak a testtartásukon.
Alapszabály, hogy ne álljunk sokáig ugyanabban a helyzetben. Segít, ha a testsúlyunkat áthelyezzük az egyik lábunkról a másikra. Ne imbolyogjunk, mint a fűzfa, elölről hátulra helyezzük át a testsúlyt. Jó ötlet megemelni az egyik lábunkat. Helyezzük egy zsámolyra vagy egy ládára vagy a kandalló rácsára. Pár perc múlva a másik lábunkkal tegyük ugyanezt.
Amikor mosogatunk, ne hajoljunk előre állás közben, mert ez árt a hátnak. Inkább hajlítsuk be a térdünket úgy, hogy megérintse a mosogatószekrényt. Ez kiegyenesíti a lordózist (görbület). Konyhai munkánál az is segíthet, ha kinyitjuk a mosogatószekrény ajtaját, és fél lábbal belépünk a rekeszbe. 5-15 percenként cseréljünk lábat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.