Csuklás: 17 bevált házilagos gyógymód
Senki sem tudja, hogy mire jó a csuklás. Legtöbbünknél előfordul már születésünk előtt is, és bár életünk során már sokat csuklottunk, egész biztos, hogy még fogunk is. Néhány tudós szerint egy ősi reflex maradványa, ami valaha fontos szerepet tölthetett be, de mostanra jelentőségét vesztette. Mi váltja ki? A magyarázatoknak se szeri, se száma, de a legtöbb szakértő elsőként a mohóságot említi, amikor evés közben túl sok levegőt nyelünk.
Valószínűleg emlékszik olyan esetre, amikor néhány perces csuklást követően már kellemetlenül érezte magát. Azt gondolja, hogy ez súlyos eset volt? Nem volt súlyos. Az Iowa állambeli Anthonban lakó Charles Osborne-nak tényleg súlyos csuklása volt. 1922-ben kezdett el csuklani, és a következő 65 évben abba se hagyta. Összesen 430 milliót csuklott!
A csuklást már a régi időkben is próbálták kúrálni és százával, talán ezrével próbáltak ki újabb és újabb módszereket. A csuklás elleni kezelések általános célja a vérben a szén-dioxid koncentrációjának emelése, illetve azoknak az idegi ingerületeknek a blokkolása, amelyek a csuklást okozzák. Hogyan működnek? Néhány belgyógyász szerint ez teljesen mindegy, a legtöbb csuklás néhány perc múlva magától megszűnik. Visszatérve az előbbi esetre, lehet, hogy Charles Osborne-nak is ezt mondták. Folytassa az olvasást, abban a reményben, hogy a leírt eljárások közül egy vagy több elállítja a csuklását, amikor legközelebb rájön.
Dubois doktor holtbiztos cukorkezelése
„Az egyik módszer, melyet hatékonynak találtam, egy kávéskanál kristálycukor lenyelése szárazon – mondja André Dubois, gasztroenterológus. – Ez nagyon sok esetben percek alatt megszünteti a csuklást. A cukor feltehetően már a szájban hat
Tessék választani!
A Journal of Clinical Gastroenterology című orvosi lap a legnagyobb komolysággal tett közzé egy listát, melyben azoknak az orvosoknak a részére gyűjtötték össze az ajánlott csuklás elleni fogásokat, akiknek a fegyvertára egy kicsit gyengécske. Ezennel közreadjuk az ott közölt listát:
- Erőteljesen húzza meg a nyelvét.
- Egy kanál segítségével emelje meg a nyelvcsapot (a kis homokzsák alakú szervecske a száj hátsó részében helyezkedik el).
- Pálcikára tett kis vattacsomóval csiklandozza meg a szájpadlását a lágy és a kemény szájpad találkozásánál.
- Rágjon száraz kenyeret és nyelje le.
- Szopogasson citromkarikát.
- Nyomja össze a mellkasát úgy, hogy felhúzza a térdét vagy mélyen előrehajol.
- Gargarizáljon vízzel.
- Tartsa vissza a lélegzetét.
Két módszer, melyet a szaklap nem említ, de nem árt kipróbálni:
- Szopogasson összetört jeget.
- Tegyen jégtömlőt a rekeszére, közvetlenül a bordák alatt.
És módosítja azokat az idegi impulzusokat, melyek a rekesz izmainak rendszeres összehúzódásait irányítják.” „Kiskorom óta használom ezt a módszert – árulja el Steve Lally, a Prevention (Megelőzés) című orvosi lap szerkesztője. – Eddig még mindig bevált.” Ő egy evőkanálnyi mennyiségű cukor lenyelését javasolja, ez persze lehet, hogy jobban megfelel az ízlésének. Más orvosok szerint is bevált módszer a cukor. (Szülők figyelmébe: 100 milliliter vízben feloldva, egy fél kávéskanál cukor csodákat művelhet a csecsemők csuklásával.)
- Csuklás okai
- Émelygés és hányás okai
- Nagyon gyakran csuklok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mccallum garantált módszere
„Én úgy szoktam a csuklást elállítani, hogy kitöltök egy pohár vizet, előrehajolok, és fejjel lefelé iszom meg – mondja dr. Richárd mccallum orvosprofesszor. – Ez rajtam mindig segít, és ezért egészséges pácienseimnek is ajánlom.”l A módszer bevált a zenész Mark Golinnak is. Egy késő éjjeli előadáson tört rá a csuklás New Yorkban. „Egy hölgy azt mondta, hogy hajoljak előre, és igyak meg egy pohár vizet, a pohár túloldalán. A dolog akkor és azóta is sokszor bevált.”
Dreisbach-kilégzés
Christine Dreisbach, egy nagy kiadóvállalat munkatársa ma már nem jön zavarba, ha egy munkaebéd közben rájön a csuklás. „Korábban megpróbáltam visszatartani a lélegzetem – mondja -, de mostanában lassan, egyenletesen engedem ki a levegőt. Egyszerű módszer, és nekem használ.”
Betty Shaver szenzációs nyelése
„Amikor eszik, marad jon csendben és egyen – ez dr. Betty Shaver gyógynövényszakértő tanácsa -, így biztos nem fog csuklani.” Ez bölcs tanács a csuklás elkerülésére, de Shavernek azok számára is van ötlete, akik már csuklanak: „Tartsa vissza olyan hosszan a lélegzetét, ameddig csak tudja, és nyeljen, amikor érzi, hogy jön a csuklás. Nyeljen kétszer-háromszor, majd vegyen mély lélegzetet és kezdje elölről.”
Ez a kezelési módszer egy jól ismert szerzőnél is bevált, aki már iskolás korában is gyakran csuklani kezdett, amikor hangosan kellett felolvasnia az osztálytársai előtt. Később is sokat szenvedett, ha a műveiből hallgatóság előtt kellett felolvasnia.
A félperces csuklásgátló
Egy másik jó tanács: töltsön tele egy műanyag poharat vízzel, és tegye az asztalra. Dugja mind a két mutatóujját a fülébe, hajoljon előre derékból, fogja meg a poharat két kézzel, a hüvelyk- és a kisujjai segítségével. A lélegzetét visszatartva igya meg a vizet egy vagy két húzásra.
A csöppségek megcsiklandozása
Ha egy csomó élénk gyerek szaladgál nevetve körbe-körbe az óvodában, biztos, hogy nemsokára valamelyikük csuklani kezd. „Azt mondom nekik, hogy tartsák vissza a lélegzetüket mialatt megcsiklandozom őket. Nagy nehezen megpróbálják kibírni nevetés nélkül – árulja el módszerét Ronnie Fern óvónő. – Ez azért jó, mert amíg a gyerek levegő után kapkod, a rekesz visszaáll az eredeti állapotába” – véli.
Pat papírzacskós megoldása
Tulajdonképpen ki akartuk hagyni azt a régi módszert a felfújt papírzacskóval, gondolván, hogy ezt aztán mindenki ismeri, és úgysem igen használ. Ekkor hallottunk azonban Pat Leaymanról, a postáskisasszonyról. Ügy hírlik, ő sok csuklástól szenvedő postást (lehet, hogy van valami a bélyegekben?) Kezelt, mégpedig nem mással, mint a jó öreg papírzacskóval. „A titok a technikában rejlik – oszlatja el a kételyeket. – Pontosan tízszer kell belefújni a zacskóba, majd lélegzetet venni. Olyan erősen kell fújni, hogy az arcunk belevörösödjön. Gyorsan kell csinálni és a zacskó száját jól a szájhoz kell illeszteni, nehogy a levegő kiszökjön belőle. Ha pontosan követi az utasításokat, garantált a siker.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.